18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Hades,bóg podziemi

kroenen • 2012-12-19, 19:53
Hades był bogiem świata podziemnego i umarłych Hades czasami jest zaliczany do grona bogów olimpijskich, mimo że nie uczestniczył w biesiadach olimpijskich. Starożytni Grecy nie uważali Hadesa za siłę zła, w przeciwieństwie do późniejszej koncepcji szatana w chrześcijaństwie. Niewątpliwie był to bóg surowy i budzący strach, ale przy tym bardzo sprawiedliwy. Czczony był w całej Grecji jednak starano się to robić w trwodze i milczeniu. Zazwyczaj Grecy starali się nie wypowiadać jego imienia, a hołdy składano mu na kolanach (odniesienie do tego, że bóg ten żył w podziemiu), w przeciwieństwie do hołdów składanych na stojąco z wyciągniętymi rękami do bogów olimpijskich. Świątyń raczej mu nie stawiano - wiadomo o jednej, wzniesionej dla niego przez Elejczyków w podzięce za obronę Pylos przed Heraklesem i kilku przybytkach Plutona. Hades rzadko pojawiał się na Ziemi. Jeżeli już się tam przebywał to zazwyczaj miał na sobie czapkę z psiej skóry, która czyniła go niewidzialnym (Hades tłumaczy się jako niewidzialny). Hades był dobrym mężem i bratem. Raczej nie buntował się przeciwko Zeusowi. Częste ataki i próby zdobycia tronu niebios podejmował natomiast Posejdon, który nie mógł pogodzić się z tym, że to jego młodszemu bratu przypadło niebo.

Jego atrybutami były berło i klucze które symbolizowały jego władze nad światem umarłych, ale jest też pokazywany z rogiem obfitości (który symbolizował władze nad surowcami) i psią czapką (kynee), darem od cyklopów. Przy boku zawsze miał Cerbera – trójgłowego psa.

Onyx1

2012-12-20, 15:42
Zapomniałeś jednej fotki..


Jacuu

2012-12-20, 15:44
nememg napisał/a:

Taki suchar mi się przypomniał.
-Za co poszedł Hades do więzienia?
-Znaleźli przy nim Herę.



przy Zeusie znależli herę tempaku, przy Hadesie najwyżej węgiel mógłby być :idzwch*j:

Onyx1

2012-12-20, 16:03
@Up,
nie nazywaj go "tempakiem", tępaku. :amused:

Colossus

2012-12-20, 16:43
Grecy mięli pie**olnięcie, zajebiści bogowie, Hades, Zeus, od ch*ja półbogów i herosów jak Herkules, a my co mamy ? Wychudzonego jezuska i jakiegoś tam Boga wszechmogącego :P

bz...........ue

2012-12-20, 17:17
Taki mityczny Tusek.

Butter

2012-12-20, 18:41
Hades to jedyny normalny bóg z panteonu greckiego. Nie r*chał wszystkiego co się rusza jak Zeus, nie mordował ludzi tak ot sobie, miał swoją ukochaną kobiete. Pilnował, żeby mordercy nie pouciekali z tartaru, a nagradzał dobrych ludzi pobytem na polach elizejskich no i miał trzygłowego psa.

Gremz

2012-12-20, 18:54
Wrzucałbyś trochę mniej znane mity i legendy, jak trochę wcześniej nt. Samaela i Lilith. Wiele osób nie ma praktycznie jakiegokolwiek pojęcia na temat słowiańskiej mitologii, też mógłbyś coś z tego wrzucić. Ogólnie pole do popisu jest spore.

sa...........os

2012-12-20, 23:33
Colossus napisał/a:

Grecy mięli pie**olnięcie, zajebiści bogowie, Hades, Zeus, od ch*ja półbogów i herosów jak Herkules, a my co mamy ? Wychudzonego jezuska i jakiegoś tam Boga wszechmogącego :P



Herkulesa mieli Rzymianie, a nie Grecy. ;-)