18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Giewont i tragedia, do której musiało dojść?

Nikczemny_Płód • 2019-08-25, 01:34
Na sadolu jestem już wiele lat, wiem, że to miejsce nie do końca nadaje się na pouczające historie.

Ale wiem też, że i materiały z morałem, uczące czegoś potrafią być docenione,.


Chciałem tutaj opisać ignorancje ludzi, brak szacunku do gór, oraz może komuś pomóc kiedyś w podjęciu decyzji.

Zeznania turystów były w mediach takie, że burza pojawiła się znikąd. Wiadomo, góry znane są z tego, że pogoda zmienia się błyskawicznie, ale... Burza nie tworzy się w 5 minut, taka jest fizyka tego zjawiska! po prostu. Tak samo prawdę zakłamują media:
https://www.tvn24.pl/krakow,50/tragedia-w-tatrach-prokuratura-wszczyna-sledztwo-w-sprawie-burzy-na-giewoncie,963451.htmlWięc jak było naprawdę?


Godzina 6:30 zameldowaliśmy się na Kościelcu wychodząc z Murowańca. Było chłodno, były chmury, ładny wschód. Plan był taki aby zejść z Kościelca i do 9 zameldować się na Kasprowym. Zadanie trochę ciężkie bo sprzętu mieliśmy po 15-18kg na plecach.

Tam, mieliśmy podjąc decyzję czy idziemy na przełęcz pod Kopą Kondracką. Około 1h drogi szybkim tempem. Czyli o 10:30 mieliśmy być na przełęczy i tam zdecydować czy idziemy:

Kopa -> Przełęcz Kondracka -> Giewont -> Kopa -> Czerwone Wierchy - Schronisko na Hali Ornak

czy schodzimy do Kondratowej i tam nocleg.

Dlaczego tyle wariantów? 21.08.2019 sprawdzaliśmy prognozy, pogoda już wtedy się psuła. Prognoza informowała, że między 11-12 (czyli dość wcześnie) mają tworzyć się burze z powodu wymuszania orograficznego w okolicach czerwonych wierchów. Przez całą wędrówkę 22.09.2019 sprawdzaliśmy na radarach burzowych aktywność Burz.


Radary burzowe o godzinie 9, gdy dochodziliśmy do Kasprowego pokazywały aktywność burzową już na Słowacji. I tak - lekkie pomruki było słychać!

Około 9:45 na Kasprowym podjęliśmy decyzję o zaprzestaniu dalszej wędrówki i totalną zmianę planów - tzn. zejście do Kondratowej ale nie po grani przez Suchą Czubę a... przez Myślenickie Turnie.
Wynikało to z tego, że radary Burzowe pokazały Burze na Słowacji, których trajektoria jednoznacznie wskazywała na ryzyko burz nad tatrami po południu. A, że burz trochę przeszliśmy w górach, wiemy co to za zjawisko.


Między 8:40 a 10 faktycznie przebijało się słońce i wiele osób mogło wyruszyć spokojnie w góry. Zrobiło się ciepło. Nasza przenośna stacja pogodowa wskazywała 20 stopni C.
Wysoka wilgotność.

My o 10 wyszliśmy z Kasprowego. Temperatura powietrza była wysoka. Schodziliśmy szybkim miarowym tempem. Około 10:30-11 Było widać już potężne masywy chmur, jeden ze znajomych twierdzi, że dostrzegł wał chmurowy. Punkt 12 byliśmy na myślenickich turniach i było słychać wyraźnie pomruki burzowe w oddali. BYŁO TO SŁYCHAĆ.

Byliśmy mocno spowolnieni przez:

1. duży ruch na szlaku
2. Wybijanie ludziom z głowy dalszej wędrówki. Dokonaliśmy kilku prób. W tym 3 rodzinom z małymi dziećmi. W 1 przypadku zj***ł nas nawet Janusz z Wąsem, że pogoda jest ładna, dobra na spacer i żebyśmy sobie szli robić jaja gdzie indziej. Aha. Nasz argument o mapie burz został wyśmiany "burzy w górach nie można przewidzieć". Super :)


2 turystów, typowych zdobywców Wyższej Grani Krupówkowej popylała na Kasprowy w sandałach. Około 13 mogliby znajdować się w eksponowanych partiach z ich tempem. Zwróciliśmy im uwagę, pokazaliśmy wskazania detektora burz, oraz naszej stacji pogodowej - temperatura spadła do 18st. a to nie zapowiadało niczego dobrego.

Olali nas, bo stwierdzili, że schronisko już niedaleko.

Na Turniach zrobiliśmy przerwę. Sytuacja była dynamiczna, pogoda mocno się zmieniała. Przez pół godziny na Turniach zwracaliśmy uwagę łącznie ponad 10 osobom. NIKT nas nie posłuchał. Każdy Taternik wam powie, że między 12:30-14:00 jest najwięcej burz, a potem od 16 do 18.

Jeżeli ludzie byli o 12-12:30- na Turniach to około 13:30 byliby już na Suchej Czubie lub za nią, czyli na maksymalnej ekspozycji. A stosunkowo daleko od kolejki. Czyli w momencie największych możliwych burz, mieliby jeszcze godzinę w dół jak i godzinne do góry.

O 12:40 było jasne, że szykuje się burza. Zaczęły się silne podmuchy wiatru, czuć było ozon, oznaczało to, że pie**olnie i to konkretnie.
Kolega pokazał nam radar burzowy, słychać było grzmoty po stronie słowackiej, nad giewontem były już ciemne chmury, tak sam nad Kondratową i czerwonymi. I to były ewidentnie widoczne, że pie**olNIE.

Podsumowując ten akapit. Około 12:30 pogoda dawało jasno znać, że będą burzę i to dość szybko. Pomiędzy tragedią a chwilą kiedy już było wiadomo, że należy zawracać minęło około 45 minut. 45 minut na wycofanie z Giewonta czerwonym szlakiem, to sporo czasu na uratowanie - spokojnie można zejść do wysokości 1500m. Ale nie, tam ludzie wchodzili dalej już po 13!Godzina 13, byliśmy już dość dobrze schowani. Oglądaliśmy co się dzieje na niebie. Było już bardzo szaro. Było słychać coraz bliżej burze. Powietrze bardzo mocno pachniało ozonem, wiatr bardzo silny, bardzo silne ochłodzenie, stacja pokazała u nas 14 stopni.

Schodziliśmy powolnym korkiem w dół, mijaliśmy 2 pare z 2 dzieci, kolega powiedział już wk***iony:

Państwo nie widzą co się dzieje? Już trzeba kategorycznie zawracać, to ostatni moment, zaraz tu będzie sajgon.Popatrzyli po sobie jakby ducha zobaczyli, coś pomarudzili między sobą powiedzieli dzięki i poszli w górę! A burza już za naszą granią graniczną była. Z naszej perspektywy było widać wyładowania chmura chmura i słychać grzmoty.

To co musieli widzieć ludzie na Giewoncie?

Około 13:10-13:20 nastąpiły 3 potężne wyładowania. Słyszeliśmy wyładowanie które uderzyło w Giewont. Panowie, Panie, słyszeliśmy wiele burz, i ta z 22 była bardzo przeciętna. Krótka, na małym obszarze polskiej części Tatr. Ale 2 uderzenia pioruna, a w zasadzie pierdonięcia. Ugięły się pod nami nogi, słychać było metaliczny dźwięk - jasne było, że pieprznęło w krzyż. W komórce kolegi doszło do zniekształcenia obrazu i dźwięku (postaramy się dodać materiał). Trzask, dźwięk fali uderzeniowej, krzyk jakiejś kobiety. Znowu trzask, znowu fala. Nie wiedzieliśmy czy to teraz nad nami grzmotnęło czy w okolicach Czerwonych Wierchów.

2 część naszej załogi przebywała wtedy na Nosalu, schodzili do Kuźnic, zawrócili z Liliowych. Widzieli moment uderzenia, mówili, że pierwszy raz w życiu odczuli na sobie efekt uderzenia pioruna i to jak poruszył powietrze. To musiało być zajebiście mocne wyładowanie, dodatnie.

Fala uderzeniowa była odczuwalna. Po chwili rozległy się dźwięki helikopterów i syreny w Zakopanem. Zaczęliśmy uciekać jak najniżej.

Mijaliśmy po drodze ludzi, którzy nie rozumieli co się stało.

Jeszcze dodam, że uderzenie najmocniejsze brzmiało niesamowicie złowrogo, jak nie z tej ziemi, jak nie dźwięk pioruna.


Gdyby ta burza przeszła w stronę Świnicy, Kasprowego, Orlej, dzisiaj mielibyśmy żałobę narodową a Zakopanem mogiłę Ceprów. Przy wyjściu z Kasprowego mijaliśmy wiele osób które szło na Świnice. Dojście od 10 na Świnice to bite 3h.

To co się stało to i tak mała lekcja pokory - poważnie.


Na dole rozmawialiśmy z kilkoma osobami tym z dziennikarzem z radia kraków. Na pytanie czy tragedii można było uniknąć, a takie zadawaliśmy sobie, stwierdzam że nie. Ludzie, typowi wakacyjni Krupówki turyści ostrzegani przez doświadczoną ekipę nie zawracali.


Według niektórych narracji to krzyż jest winny tragedii - nie, to ludzka buta, arogancja, głupota i brak pokory do gór.

Tatry stają się pełne ludzi, którzy je mylą z morzem i spacerem po molo.


Nie chcę źle wróżyć, ale jak dalej tak będzie to wyglądało, to w tym roku jeszcze doczekamy się paru śmiertelnych wypadków.

Swinkwizytor

2019-08-25, 01:46
Ja wiem że jesteś specjalista od spacerów po górkach, ale na jaki ch*j mówisz januszom po drodze że to niebezpieczne iść dalej?! Jak widzisz że ktoś się pcha pod pociąg to bij brawo. Nauczą się tylko na własnych błędach inaczej nie dociera. Szkoda tylko ratowników.

willoo

2019-08-25, 02:01
@up może właśnie dlatego żeby nie trzeba było angażować ratowników i ryzykować ich życia. Za materiał piwko.

Swinkwizytor

2019-08-25, 02:02
Góry są spoko. Latem ładne widoki przyroda itp. Zimą narty, jest zabawa. Tatry polecam ale samolotem szybowcem, a nie piechotą. Cały dzień zapie**alania(dałem sie namówić dwa razy) to nie moja bajka. Od 5 lat tylko mazury i tylko spaliny żadne żagle. Szlaków rowerowych jest tak dużo ze nie zjeździsz, a i codziennie w innym miejscu można pobiegać. Dodam jeszcze od siebie że śmierć czeka w każdym miejscu np. W nocy motorówką zapie**alac bez kapoka!

SupremeLeader

2019-08-25, 02:22
Nie wiem, nie znam się, ale uwierzę ci na słowo. Ja na Kasprowy wlazłem tylko raz, lata temu, po drodze miałem trzy zawały, dwa wylewy, dwie próby samobójcze i Atak depresji. Kawalki moich płuc do dziś gdzieś tam są deptane przez turystów. Po tej wycieczce stwierdziłem że j***ł to pies, i wolę żeby zabił mnie cholesterol na kanapie. A mój jedyny kontakt z górami to harnaś w łapie. Napracowałeś sie wiec łap piwo. A co do piorunów to trzy lata temu jeden taki strzelił w słup triangulacyjny 15 metrów ode mnie, najlepsze jest to że wiedziałem że coś jebnie bo na krótką chwilę przed uderzeniem naelektryzowaly się na mnie włosy, a mój golden wyglądał jak pudel. Dobre trzy godziny po uderzeniu nie mogłem odzyskać słuchu. Gdyby nie ten słup pewnie dziś bym sobie tu nie pisał. Natura to potęga i raz na jakiś czas pokazuje nam gdzie nasze miejsce.

McQurwa

2019-08-25, 03:54
To co do tej pory się tam odpie**alało, przechodziło ludzką wyobraźnie, wiec natura musi się obronićCa...........on

2019-08-25, 06:05
Obok mnie na Rozsypańcu kiedyś wybuchł piorun kulisty. Odrzuciło mnie na 3 metry.

Guwnojat

2019-08-25, 07:23
Selekcja naturalna, przykro mi, ale wcale mi tych ludzi nie żal. Jestem w połowie góralem, mam całą rodzinę w górach (Krościenko nad Dunajcem, Krośnica, Nowy Targ i okolice) i do tej pory zastanawiam się jak mogło do tego dojść. Czemu ludzie są takimi debilami?

ziomandrzej

2019-08-25, 07:42
Guwnojat napisał/a:

Czemu ludzie są takimi debilami?Nie wiem jak u Ciebie ale ja słyszę pełno historii o wypadkach z "dobrym zakończeniem". W sensie że ktoś dostał odszkodowanie i tak dalej.

Głupi przykład "przejście dla pieszych". Są ludzie co wchodzą nawet nie zerknowszy co jedzie ani z jaką prędkością, czy ma szansę wyhamować czy nie.
A potem taki połamaniec siedzi w domu na wolnym "jak pan". Dostanie kaskę z ubezpieczenia "jak pan". I będzie pie**olił, że uj***ł tego kierowcę "jak pan".

Tu sytuacja analogiczna: co prawda jakieś ostrzeżenia są, ale konsekwencje poniesie ktoś inny.

PS:Tylko po co trupowi odszkodowanie ?


syulung

2019-08-25, 08:20
Pies ich tracal. Debilom i samobujom sie nic nie nalezy.

gzesiek

2019-08-25, 08:22
Najgorsze jest to że nasz "żond" szuka winnych tego co się stało a prokuratura sprawdza czy centrum bezpieczeństwa odpowiednio poinformowało wszystkich że nie trzeba ma górę wchodzić. Mają nas za stado hodowlanych baranów a najgorsze jest to że narażeni życie ratowników a akcja na taką skalę z 5 smiglowcami to gruba kasa... jak ktoś jest debilem powinien sam za to płacić. Szczególnie że ciągnęli tam ludzie z małymi dziećmi.

dumad

2019-08-25, 08:34
prosimy burzę o wstawienie się do prokuratury w celu złożenia zeznań w sprawie wypadku z dnia 22.08.2019
niewstawienie się w ciągu 7 dni od otrzymania tego zawiadomienia burza będzie się musiała liczyć z karą grzywny lub pozbawienia wolności do 1 roku

ellsworth

2019-08-25, 08:53
gzesiek napisał/a:

Najgorsze jest to że nasz "żond" szuka winnych tego co się stało a prokuratura sprawdza czy centrum bezpieczeństwa odpowiednio poinformowało wszystkich że nie trzeba ma górę wchodzić. Mają nas za stado hodowlanych baranów a najgorsze jest to że narażeni życie ratowników a akcja na taką skalę z 5 smiglowcami to gruba kasa... jak ktoś jest debilem powinien sam za to płacić. Szczególnie że ciągnęli tam ludzie z małymi dziećmi.


Akurat meteorologów to bym wystrzelał po mordach. Każdego jednego. Zapowiadają te swoje prognozy tak jakby wiedzieli o czym mówią a okazuje się że GÓWNO wiedzą. I nie mówię tu o różnicach typu zapowiadali 25 stopni a było 30 czy 20. Mówię tu o elementarnych i podstawowych różnicach typu zapowiadali bez deszczu czy jakieś 1-2 mm a pie**olnęła ściana deszczu taka że ulice się w rzeki zamieniają. I tak jest k***a notorycznie! ch*ja wiedzą!

Budrys2000

2019-08-25, 09:26
Obarczyć piorun odszkodowaniem i niech płaci, sk***ysyn, do końca życia.