18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach

FUTU.RE

Trybson • 2015-10-06, 18:47
Chciałbym podzielić się zwami fragmentem książki "Futu.re" D.Glukhovskiego. Jej akcja dzieje się w dalekiej przyszłości ale porusza ona również w sobie refleksje na temat współczesnej zachodniej cywilizacji.

"Przyczyną nieszczęścia Barcelony, niegdyś wielkiego i wspaniałego miasta, stała się dobroć i zbyt dobre wychowanie mieszkańców Utopii: ktoś ich nauczył, że to nieprzyzwoite, kiedy innym jest źle, a tobie dobrze. Zaczęli więc wpuszczać do siebie tych, którym wiodło się wyjątkowo marnie - w Afryce, Ameryce Łacińskiej, w Rosji - żeby spróbować naprawić nasz niesprawiedliwy świat.
Pomysł był oczywiście idiotyczny: równie dobrze można było spojrzeć pod nogi, odkryć istnienie owadów i dalej - nauczmy je żyć zgodnie z prawem rzymskim, pójmy słodką wodą i kruszmy im bułeczkę, żeby żarły ją, a nie siebie nawzajem. Wiadomo, czym się coś takiego skończy: mrówek i karaluchów przyleci do cukru tyle, że potem nijak ich nie usuniesz; jeśli nie uciec się do dezynsekcji, wypchną wszystkich dobrotliwych gospodarzy z domu."

Sami osądźcie czy to według was trafna diagnoza na otaczający nas świat.

xPtaku

2015-10-06, 19:22
Na Sadola pasowałby też fragment snu, podczas którego gwałcąc kobietę przybił jej ręce do werandy :D

KolekcjonerDobrego

2015-10-06, 19:31
może jaki doktor poleci jakiegoś dobrego przeciwbóla - nie jakieś tam dropsy ibum itp.

dziobak90

2015-10-06, 21:05
Za Glukhovskiego zawsze piwo!

saikomiki

2015-10-06, 21:36
Bardzo nietrafna myśl... karaluchy i mrówki są dużo bardziej cywilizowane i inteligentne niż te ciapackie gówno.

vytotas

2015-10-06, 22:22
,,- Moją ogromną przywarą - wyjaśnił - jest niepohamowana dobroć. Ja po prostu muszę czynić dobro. Jestem jednak rozsądnym krasnoludem i wiem, że wszystkim wyświadczyć dobra nie zdołam, Gdybym próbował być dobry dla wszystkich, dla całego świata i wszystkich zamieszkujących go istot, byłaby to kropelka pitnej wody w słonym morzu, innymi słowy: stracony wysiłek. Postanowiłem zatem czynić dobro konkretne, takie, które nie idzie na marne. Jestem dobry dla siebie i dla mego bezpośredniego otoczenia."
— Chrzest ognia, str. 82, Zoltan Chivay

Ogólnie lubię prozę Glukhovskiego, ale Sapkowski też jest dobry.

MadDave

2015-10-06, 22:33
Warto wspomnieć co się stało z Barcą i jej mieszkańcami po odwiedzinach oddziałów szturmowych;)
Futu.re to jak dla mnie(oczywiście) to bardzo dobra książka, Glukhovsky potrafi idealnie rozłożyć ludzką psychikę na części składowe i złożyć z powrotem w coś zupełnie odmiennego. Czyta się szybko i lekko, na samym początku jest fascynacja tym nowoczesnym postępowym światem żeby następnie zacząć odczuwać do niego niechęć i pogardę.
A droga protagonisty z bohatera do terrorysty? męczennika? wyzwoliciela? zasługuje na uznanie.

balcerro

2015-10-06, 22:37
W futu.re było kilka motywów, które można by uznać za już spełniające się. Wojny arabusów, masowe migracje, odgradzanie od tej hołoty.. j***niec Nam przewidział futu.re

żmij

2015-10-06, 22:48
No popatrz! A mówił (Głuchowski), że jest wrogiem Putina ;)

BALOTELLIxMARIO

2015-10-06, 23:02
Szczerze opuszczając sadystyczną kurtynę i ściągając maskę typowego sadola, uważam że Katalończycy mają dobre podejście do sprawy, do ludzi i do życia, może oprócz tego że wpuszczaliby byle kogo do siebie, wszystkich biedniejszego od nich, to akurat mega niebezpieczne!


Spodziewam się że za niedługo nie będzie Gran Derbi ( Real - Barca ), bo Katalonia odłączy się od Hiszpanii, ja jednak zapamiętam że ten region wydał na świat wielu wspaniałych ludzi, piłkarzy ( Xavi, Iniesta itd ) i trenera ( Guardiola ) i utożsamiam się z tymi ludzmi pod względem mentalnym

pa...........ix

2015-10-06, 23:54
ogólnie to zawsze się wk***iałem, jak on Annelie w dupę wchodził. w sumie ona jemu też :v

an...........ad

2015-10-06, 23:55
Dzięki za nową, dobrą lekturę po uniwersum metra :-P

karolek1324

2015-10-07, 00:19
xPtaku napisał/a:

Na Sadola pasowałby też fragment snu, podczas którego gwałcąc kobietę przybił jej ręce do werandy :D




Nie wiem czy dobrze pamiętam, ale to chyba było podczas jego snu więc chyba sie nie liczy. Ja kiedyś podczas snu dymałem Angele Merkel przywiązaną do kija przywieszonego pod sufitem. Więc nie... Na pewno się nie liczy :oops:

Ruski86

2015-10-07, 07:04
Z Gluhowskiego polecam Metro 2033 i Metro 2034. Bardzo dobre ksiażki. W ogóle polecam całe uniwersum Metro również innych autorów: Andriej Diakow, Szymun Wroczek.

kitsun

2015-10-07, 14:27
Ruski86 napisał/a:

Z Gluhowskiego polecam Metro 2033 i Metro 2034. Bardzo dobre ksiażki. W ogóle polecam całe uniwersum Metro również innych autorów: Andriej Diakow, Szymun Wroczek.



Nie czytałem Futu.re, ale w mojej opinii Głuchowski jest bardzo przeciętnym pisarzem. Jak Metro 2033 było dobre (choć z kiepskim zakończeniem) to już Metro 2034 było słabe.
Diakow za to jest wyraźnie słabszy. Pierwsza część jego trylogii jest beznadziejna, druga słaba, a trzecia (tylko) OK.
Wroczka nie czytałem.

Po przeczytaniu prawie wszystkich książek z uniwersum szczerze nie rozumiem, tego hype'u na Metro. Już z ruskiej sci-fi lepiej poczytać Łukjanienkę (który też jest pisarskim rzemieślnikiem, ale o 1-2 klasy lepszym od Głuchowskiego)