topic

Film braci SekielskichZabawa w chowanego

~Angel • 2020-05-17, 15:52
Zabawa w chowanego – polski film dokumentalny z 2020 roku w reżyserii Tomasza Sekielskiego, opowiadający o wykorzystywaniu seksualnym małoletnich przez księży katolickich w Polsce i ukrywaniu tych praktyk przez kościelnych hierarchów, będący kontynuacją tematyki poruszonej w dokumencie Tylko nie mów nikomu, który został najpopularniejszym polskim filmem w 2019 roku na YouTube.

W filmie ukazany jest proceder przenoszenia księży oprawców z parafii na parafię. „Gdy wybucha afera to ksiądz znika, ale pojawia się w innym miejscu.” Nie bez powodu tytuł kojarzy się też z zabawą z dzieciństwa. Tytuł filmu jest identyczny jak tytuł piosenki, śpiewanej przy końcu filmu i na napisach końcowych przez piosenkarkę Korę z tekstem jej autorstwa, piosenki właśnie pod tytułem „Zabawa w chowanego”. Piosenka jest szczególnie gorzka, gdy się połączy pozornie beztroską muzykę i tekst z osobistymi przeżyciami piosenkarki, która w dzieciństwie była molestowana przez księdza.
W filmie ukazani są dwaj bracia, którzy mieszkali razem z rodzicami i dwójką rodzeństwa w mieszkaniu służbowym w domu parafialnym – ich ojciec był kościelnym organistą. Bracia byli wykorzystywani seksualnie prawie w tym samym czasie przez tego samego księdza, o czym dowiedzieli się po latach. Gdy byli wykorzystywani mieli 8 i 13 lat. Jeden z braci stwierdza, że ma mniejszy żal do księdza, a większy do wszystkich dorosłych, którzy byli wokół i prawdopodobnie (raczej na pewno) wiedzieli o jego czynach, a nie reagowali.

Z dokumentacji kurii wynika, że na księdza wpływały skargi z różnych miejscowości. Duchowny przyznał się przed rodzicami jednej z ofiar, że molestował ich syna – tłumaczył, że kusił go diabeł i że pokutuje za swoje grzechy.

W filmie przedstawiono dowody na to, że biskup Edward Janiak pomimo wiedzy o czynach księdza nie zgłosił jego sprawy do Watykanu, jak nakazuje prawo kościelne. Nie pozbawił też duchownego prawa do pełnienia posługi kapłańskiej.

Według zarządzenia Prokuratury Krajowej prokuratorzy mogą przekazywać dokumentację toczącej się sprawy przedstawicielom Kościoła, co oznacza, że kurie posiadają pełen dostęp do materiałów dowodowych i mogą wykorzystywać tę wiedzę do przygotowania się do procesu


voyagerkg1

2020-05-17, 21:46
Zabić to mało ,pie**olona mafia .Do piachu z k***ami


Wiewór

2020-05-18, 14:00
j***nie dzieci przez księży to kościelna tradycja od zamierzchłych czasów.
Łatwiej będzie po prostu zdelegalizować religie niż oduczyć czarowników pie**olić dzieci.
Księciunie pozbawieni wpływowej ochrony kościoła szybko zostaną wyłapani,

Zjebany_Ryj

2020-05-18, 14:53
Najgorsze że ta gorsza od czerwonej czarna zaraza kościelna, Ci pedofile w koloratkach działają praktycznie na legalu niczego się nie bojąc bo mają za sobą prokuraturę i cały pisowski rząd. k***a k***ie łba nie urwie.

żmij

2020-05-18, 15:55
Zj***ny_Ryj napisał/a:

mają za sobą prokuraturę i cały pisowski rząd. k***a k***ie łba nie urwie.Nie tylko pisowki. Peowski, eseldowski i peeselowski też mieli.

~sanctusdiavolos

2020-05-18, 16:03
Srały się cebulaki na "Kler" Smarzowskiego, który to film w gruncie rzeczy nie był żadnym atakiem na Kościół, bo próbował odpowiedzieć na pytanie, skąd bierze się to całe zło u duchownych. Gdy wyszło "Tylko nie mów nikomu", okazało się że rzeczywistość pisze jeszcze bardziej patologiczne scenariusze. Nowy film pewnie też obejrzę, choć nie wiem kiedy, bo to nie na moje nerwy. Dla światłego człowieka to w końcu nic nowego, a świadomość że i tak niewiele to zmieni, podnosi jeszcze bardziej ciśnienie. A akty pedofilskie to tylko kropla w morzu krzywd jakie wyrządziła światu (zwłaszcza duchowemu!) ta sp***olona religia. Zwłaszcza że Kościół Katolicki nie jest tu najbardziej winny. Winne przede wszystkim jest głupie, tchórzliwe, płytkie społeczeństwo które mając dostęp do całej wiedzy zgromadzonej przez ludzkość na wyciągnięcie ręki, wciąż utrzymuje tego raka przy życiu.
Cieszę się jednak że są odważni ludzie, którzy nie boją się mówić jak jest. Mam tylko nadzieje że w pewien pochmurny piątek nie okaże się, że twórcy "załamali się nerwowo" i dopadła ich każąca ręka seryjnego samobójcy.
Ku pokrzepieniu serc.


Cytat:


Łatwiej będzie po prostu zdelegalizować religie niż oduczyć czarowników pie**olić dzieci.Nie wiem czy łatwiej. Sami się przecież nie zdelegalizują. ;-) A dla władzy walka z kościołem, który powie głupiemu ludowi jak ma zagłosować, to jak ucięcie kurze złotych jaj. ;-)

żmij

2020-05-18, 16:24
sanctusdiavolos napisał/a:

Quidquid Latine dictum sit, altum videtur...Ale że "Asinus asinorum in saecula saeculorum"?

:D

skywalker75

2020-05-19, 15:32
Nie istnieje coś takiego jak afera pedofilska w polskim kościele, jedynie odmieniane przez wielokroć te same kilkanaście przypadków, na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat., w skali kraju to promil . Łykacie te marketingowe medialne przekazy jak pelikany Kupuj więcej, konsumuj więcej, baw się, nie myśl, wszytsko jest względne, płód to nie człowiek , seks gejowski jest ok , nie miej hamulców, liczy się twoja przyjemność, rodzina jest patologiczna, polskość to nienormalność, nienawidź księzy i kościół, kochaj imigrantów ....
i tak rośnie słabe pokolenie

~sanctusdiavolos

2020-05-19, 16:26
Cytat:

Kupuj więcej, konsumuj więcej, baw się, nie myśl, wszytsko jest względne, seks gejowski jest ok , nie miej hamulców, liczy się twoja przyjemnośćOpisujesz życie księży, czy o czym tak ogólnie pie**olisz?

Po prostu katabasy wbiły ci do łba, że każdy kto nie należy do waszej gównianej sekty jest pedałem, hedonistą i fanatykiem konsumpcjonizmu.
Ale dla katola istnieje tylko biel i czerń, nic nowego...

hfbnmiuytp

2020-05-23, 14:45
~sanctusdiavolos napisał/a:

Opisujesz życie księży, czy o czym tak ogólnie pie**olisz?
Po prostu katabasy wbiły ci do łba, że każdy kto nie należy do waszej gównianej sekty jest pedałem, hedonistą i fanatykiem konsumpcjonizmu.
Ale dla katola istnieje tylko biel i czerń, nic nowego...pie**oli o tym, że jakoś nie kręci się afery z pedofilskich skandali w kręgach celebryckich, szkołach, tzw. domach kultury i młodzieży, obozach i koloniach letnich. Gdyby Sekielski chciał walczyć z pedofilią to dogadał by się z paroma dziennikarzami śledczymi i zaczął rozpracowywać siatkę pedofilską, do której należą osoby z różnych środowisk. Ale on dostał zlecenia na kręcenia afery w okół sutanny, no to robi cyrki.

Websterthe1

2020-05-23, 20:16
hfbnmiuytp napisał/a:

pie**oli o tym, że jakoś nie kręci się afery z pedofilskich skandali w kręgach celebryckich, szkołach, tzw. domach kultury i młodzieży, obozach i koloniach letnich. Gdyby Sekielski chciał walczyć z pedofilią to dogadał by się z paroma dziennikarzami śledczymi i zaczął rozpracowywać siatkę pedofilską, do której należą osoby z różnych środowisk. Ale on dostał zlecenia na kręcenia afery w okół sutanny, no to robi cyrki.Tak, to prawda. Dlatego TVN zrobił o tym reportaż, a Agora wydała na temat skandalu w Zatoce Sztuki książkę i opublikowała kilkadziesiąt artykułów, podczas gdy w tym czasie dziennikarze IV RP tropili gender i kto na fejsie Soku z Buraka napisał „dupa”.

Zlecenie to dostał Latkowski, co by delikatnie mówiąc niewygodne dla pewnych środowisk grube afery rozmyć, zrelatywizować, przeczekać i w końcu zamieść pod dywan.

Wiewór

2020-05-31, 20:57
hfbnmiuytp napisał/a:

pie**oli o tym, że jakoś nie kręci się afery z pedofilskich skandali w kręgach celebryckich, szkołach, tzw. domach kultury i młodzieży, obozach i koloniach letnich. Gdyby Sekielski chciał walczyć z pedofilią to dogadał by się z paroma dziennikarzami śledczymi i zaczął rozpracowywać siatkę pedofilską, do której należą osoby z różnych środowisk. Ale on dostał zlecenia na kręcenia afery w okół sutanny, no to robi cyrki.Cały czas nie rozumiecie istoty problemu. Jesteście takimi matołami czy się zgrywacie?
Człowieku zrozum, że afera i oburzenie jest dlatego że księża są bezkarni i kk wypracował systemowe proceduralne tuszowanie afer i ochranianie księży żeby uniknęli kryminału.
Kazdy inny pedofil jeśli zostanie zlaoany to idzie siedzieć
Przykład słynnego psychiatry seksuologa. Złapali go i od ręki zamkneli.