18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Down to the darkness - w dół w ciemność

tretre50 • 2016-08-20, 18:24
Freediving (nurkowanie na wstrzymanym oddechu) w wydaniu już bardziej ekstremalnym... Variable Weight Freediving - zjazdy w dół (parami) ze zmiennym obciążeniem na najgłębszym polskim kamieniołomie na którym regularnie uprawiany jest freediving - na krakowskim Zakrzówku.

Materiał własny, kamerę miałem zamontowaną przy masce na głowie... pozdrawiam. Piotr


pinkie222

2016-08-20, 18:36
Jakie emocje, jakie napięcie, ile sadyzmu. Oglądanie schnącej na ścianie farby nie może się z tym równać.

SirMajkel

2016-08-20, 20:13
o co chodzi z tym freedivingiem? Po co?

~CanesPL

2016-08-20, 20:52
SirMajkel, po to, żeby któryś z nurków miał szansę nie wypłynąć tak, jak powinien.

tretre50

2016-08-20, 21:17
pinkie222 napisał/a:

Jakie emocje, jakie napięcie, ile sadyzmu. Oglądanie schnącej na ścianie farby nie może się z tym równać.



Najprostszymi słowami - widzisz - najprawdopodobniej Ty gdybyś znalazł się na głębokości równej połowie tej, jaką osiągają freediverzy na tym filmie to po prostu już byś nie wypłynął... Na tym polega extremalność tego co oglądałeś. I to pokazuje ten film.

SirMajkel napisał/a:

o co chodzi z tym freedivingiem? Po co?



Freediving jest to nurkowanie bez aparatów do oddychania pod wodą.

Uprawiający tę dyscyplinę to freediverzy. Nurkujemy na wstrzymanym oddechu i trenujemy możliwości swojego organizmu, oraz pokonujemy jego ograniczenia, oraz strach, aby przebywać pod wodą jak najdłużej, nurkować pod wodą jak najdalej i schodzić w ten sposób jak najgłębiej.

Freediving dzieli się na basenowy i na wodach otwartych.

Dyscypliny basenowe to:
statyka - wstrzymywanie oddechu pod wodą na jak najdłużej;
dynamika w płetwach (DYN) - polega na przepłynięciu pod wodą na basenie jak najdłuższego dystansu przy użyciu płetw;
dynamika bez płetw (DNF) - polega na przepłynięciu pod wodą na basenie jak najdłuższego dystansu bez użycia płetw;

Dyscypliny na wodach otwartych to:
CWT - constans weight - nurkowanie w głąb na jak największą głębokość przy użyciu płetw, ze stałym balastem;
CNF - constans weight no fins- nurkowanie w głąb na jak największą głębokość bez płetw, ze stałym balastem;
Free immersion - nurkowanie w głąb na jak największą głębokość ze stałym balastem, podczas którego przy zanurzaniu i wynurzaniu można pomóc sobie podciąganiem sie na linie;
No limits - nurkowanie ze zmiennym balastem (VWT) - freediver zjeżdża na jak najwiekszą głębokość na obciążonej windzie, a potem wynurza się przy pomocy balonu napełnionego powietrzem. Tę dyscyplinę można zobaczyć na kultowym dla freediverów filmie "Big Blue" reżyserii Luca Bessona

CanesPL napisał/a:

SirMajkel, po to, żeby któryś z nurków miał szansę nie wypłynąć tak, jak powinien.



To jest dyscyplina ekstremalna. Często zdaża się że zawodnicy tracą przytomność z niedotlenienia i dostają na basenie BlackOutu (BO) lub utraty przytomności podczas wynurzania się (SWB). Dlatego podczas uprawiania freedivingu stosuje sie asekurację. Można ją zobaczyći na tym filmie - podczas wynurzania zawodników schodzących głęboko asekuranci zanurzają sie na głębokość 10 - 15 metrów i tam oczekują na wracających. Gdyby mieli problemy zostaliby wyholowani na powierzchnię wody.

Ja tylko dodam, że w ostatnich latach freediving stał sie w Polsce dość popularny, a nasi najlepsi zawodnicy i zawodniczki są jednocześnie najlepsi na świecie (mamy rekordy świata i tytuły mistrzó świata).

~CanesPL

2016-08-20, 21:25
tretre50, asekuracja czasem zawodzi. W maju, na Zakrzówku właśnie, kiedy się towarzystwo zorientowało, że jednego brakuje, to było już za późno...

tretre50

2016-08-20, 21:31
CanesPL napisał/a:

tretre50, asekuracja czasem zawodzi. W maju, na Zakrzówku właśnie, kiedy się towarzystwo zorientowało, że jednego brakuje, to było już za późno...



Nic mi nie wiadomo, żeby na Zakrzówku kiedykolwiek utonął freeduver. Znam praktycznie wszystkich i od lat obracam się w tym środowisku.

Być może chodzi Ci o utonięcie nurka sprzętowego (nurkującego z butlami)...

BundyR

2016-08-21, 18:18
Człeniu, masz pasję, to się chwali, ale jeśli masz zamieszczać filmiki o nurkowaniu na sadisticu to tylko takie, w których albo się topisz, albo r*chasz szczupaki

I po drugie nie mamy rekordy, tylko ktoś inny ma, wiec najlepiej idź na inne forum, albo r*chaj te szczupaki, a nie utożsamiasz się z kimś, kto zdobył medal twierdząc, że łączy Cię z nim narodowość...

tretre50

2016-08-21, 18:58
BundyR napisał/a:

Człeniu, masz pasję, to się chwali, ale jeśli masz zamieszczać filmiki o nurkowaniu na sadisticu to tylko takie, w których albo się topisz, albo r*chasz szczupaki

I po drugie nie mamy rekordy, tylko ktoś inny ma, wiec najlepiej idź na inne forum, albo r*chaj te szczupaki, a nie utożsamiasz się z kimś, kto zdobył medal twierdząc, że łączy Cię z nim narodowość...




Mam takie filmy :mrgreen: . Zobaczymy może je zamieszczę...jeśli Was to kręci.
Zamieściłem kiedyś film, w którym pokazałem zdjęcia ran od kuszy po przypadkowych samopostrzałach łowcy podwodnego (jestem freediverem i łowcą podwodnym) - i ... został on przeniesiony przez moderatora... Możesz go obejrzeć poniżej. Mam nadzieję, że to Ci poprawi humor :mrgreen:


kaelem

2016-08-21, 23:50
Musicie być opanowanymi sk***ielami za biurkiem.

tretre50

2016-08-22, 06:44
kaelem napisał/a:

Musicie być opanowanymi sk***ielami za biurkiem.



Hehe. Ja lubię popie**alać z młotkiem po hali :mrgreen:

Kkwwm

2016-08-22, 14:46
tretre50 napisał/a:

najgłębszym polskim kamieniołomie



czyli na całe 30 metrów... :mrgreen:

tretre50 napisał/a:


Ty gdybyś znalazł się na głębokości równej połowie tej, jaką osiągają freediverzy na tym filmie to po prostu już byś nie wypłynął...



czyli na 15 metrach... nie wypłynął...?? hm...

tretre50

2016-08-22, 16:10
Kkwwm napisał/a:

czyli na 15 metrach... nie wypłynął...?? hm...



Oczywiście. Już wyjaśniam dlaczego tak uważam ( i dobrze, że mam okazję to wyjaśnić):

Freediving różni się od nurkowania ze sprzętem do oddychania pod wodą tym, że nie oddycha się pod wodą powietrzem pod ciśnieniem sprężonym z butli do nurkowania. Ma się w płucach tylko to powietrze jakie zaczerpnęło się na powierzchni pod ciśnieniem atmosferycznym. Po zanurzeniu się, wraz ze wzrostem głębokości powietrze to jest coraz bardziej sprężane przez ciśnienie wody. Tym samym płuca są coraz bardziej ściskane i zajmują coraz mniejszą objętość. To powoduje, że zmniejsza się objętość freedivera i jego wypór wraz ze wzrostem głębokości. Dlatego na większej głębokości freediver ma znaczną pływalność ujemną ("ciągnie go w dół")

Pokazane na filmie zjazdy w dół faktycznie były na głębokość około 30 metrów. Połowa tej głębokości, czyli jak to zauważyleś 15 metrów to jest 6 pięter pod wodą...

I teraz (zakładam, że odpowiadałem na pytanie zadane przez osobę niewytrenowaną, laika w temacie nurkowania na wstrzymanym oddechu) - jeśli taka osoba znajdzie się na głębokości 6 pięter pod wodą, będąc źle wyważona (początkujący się przeważają), nie posiadając odpowiedniej techniki nurkowania i wyrównywania ciśnienia to ulegnie panice, zabraknie jej sił, czasu i zapasu powietrza w płucach na wypłynięcie. Po prostu w warunkach znacznej ujemnej pływalności na tej głębokości pójdzie na dno choćby nie wiem jak się wierzgał. Po prostu go pociągnie.

Dlatego freediving w głąb trenuje się rozpoczynając od małych głębokości (kilku metrów, potem nieco więcej i tak stopniowo uzyskuje się doświadczenie, technikę i kondycję umożliwiającą powtarzalne i bezpieczne nurkowania na większe głębokości.

rumpelstiltskinxxx

2016-08-22, 17:29
a ten dalej napie**ala te swoje filmiki tutaj licząc że najebie sobie wejść, drogi kolego, weź sp***alaj

tretre50

2016-08-22, 17:39
rumpelstiltskinxxx napisał/a:

a ten dalej napie**ala te swoje filmiki tutaj licząc że najebie sobie wejść, drogi kolego, weź sp***alaj



Ogarnij się, bo próbujesz rozumować, ale wychodzi Ci to słabo i bez sensu - :mrgreen:

Liczę na to, że zainteresuję tematem większą ilość osób i zachęcę do freedivingu kogoś kto będzie je oglądał. Co mi da liczba wyświetleń? Pomyśl - nic mi nie daje tutaj. Przecież i tak nikt na sadisticu nie klika reklam tylko ogląda filmy :loldev:

Zwróć uwagę za to ile wkładam wysiłku w przekazanie merytorycznej wiedzy pytającym - poszukaj filmów z tagami: "freediving" lub "spearfishing" i przyjrzyj się jak może wyglądać merytoryczna dyskusja

wprowadzasz w ten temat :offtopic: (też bezinteresownie)