Akcja w Bezdanach

Przyczajonykangur • 2018-12-25, 02:56
12
26 września 1908 Piłsudski wraz z czterema przyszłymi premierami naszej ojczyzny, dokonali na stacji Bezdany niedaleko Wilna napadu na rosyjski pociąg pocztowy. Łupem padło 200 tyś rubli.

- Nie znam czegoś takiego w dziejach świata, żeby późniejsi najwyżsi dostojnicy państwowi napadli na pociąg pocztowy i go obrabowali – komentował historyk, Sławomir Koper. 110 lat temu dokonano największego napadu rabunkowego w historii Polski.


Jednym z największych problemów działaczy niepodległościowych z Organizacji Bojowej PPS, był brak pieniędzy. Ścigani przez carską policję, zmuszani do częstej zmiany miejsca zamieszkania, potrzebowali gotówki na broń, łapówki, czy wydawanie "bibuły”.

W tej sytuacji jedynym sposobem na podreperowanie budżetu, były tak zwane "eksy”, czyli akcje ekspropriacyjne, inaczej napady rabunkowe. Niestety, organizowane przez bojowców "eksy” nie przynosiły pożądanych rezultatów. Zdobywane sumy sięgały kilku tysięcy, a czasami tylko kilkuset rubli. Coraz częściej ginęli w nich bojowcy PPS. W 1906 roku podczas takiej akcji, oko stracił Walery Sławek, któremu bomba wybuchła w rękach.

W tej sytuacji Józef Piłsudski postanowił zorganizować poważną akcję. Zdobyta gotówka miała starczyć na długo. "Moneta! Niech ją diabli wezmą, jak nią gardzę, ale wolę ją brać tak jak zdobycz w walce, niż żebrać o nią u zdziecinniałego z tchórzostwa społeczeństwa polskiego" – pisał Piłsudski w liście do swojego przyjaciela Feliksa Perla. Akcją miał osobiście kierować Piłsudski, który w cytowanym już liście pisał "Tylem ludzi na to posyłał, Tylem przez to posłał na szubienicę, że w razie, jeśli zginę, to będzie naturalną dla nich, cichych bohaterów satysfakcją moralną, że ich wódz nie gardził ich robotą".

Początkowo Piłsudski chciał obrabować filię kijowskiego Banku Państwa. Powstał pomysł, żeby kupić teren przylegający do banku i dokonać podkopu. Ostatecznie plan spalił na panewce. Po spotkaniu z Aleksandrem Prystorem, Piłsudski zdecydował się obrabować pociąg pocztowy. Na miejsce akcji wybrano niewielką, oddaloną 25 kilometrów od Wilna, stację w Bezdanach. Raz w tygodniu przejeżdżał tamtędy pociąg relacji Wilno – Petersburg, którym przewożono gotówkę z carskich urzędów skarbowych.

Rozpoczęto przygotowania do akcji. Janina Prystor i Aleksandra Szczerbińska, wtedy już bliska przyjaciółka Piłsudskiego, wynajęły w Wilnie kwaterę i rozpoczęły pilną obserwację dworca wileńskiego. Reszta zaangażowanych w "eksa” bojowców prowadziła obserwację okolicy i starała się poznać dokładny plan stacji w Bezdanach. Gromadzono broń i materiały wybuchowe.

Pierwsze podejście miało miejsce 19 września i było kompletnie nieudane. Grupa, która miała przybyć z Warszawy spóźniła się, a ci, którzy wyruszyli z Wilna pobłądzili w lesie. Zbyt późno na miejsce akcji dostarczono broń. Piłsudski postanowił odwołać akcję, problem polegał na tym, że nie było możliwości zawiadomienia o tym grupy z Warszawy. Bojowcy ze stolicy mieli za zadanie wyskoczyć na przeciwną do peronu stronę pociągu, tam zająć pozycję i czekać na sygnał w postaci wybuchu bomby. Tak też uczynili, a kiedy nie usłyszeli eksplozji stwierdzili, że pomylili stacje i pojechali na następną. Tam powtórzyli manewr. Tylko szczęście, połączone z brakiem lotności miejscowych kolejarzy, uratowało spiskowców i całą akcję.

Kolejny termin wyznaczony został na 26 września. Cała akcja ponownie nie rozpoczęła się najlepiej. W drodze do Bezdan Aleksander Lutze Birk stłukł przypadkowo butelkę z amoniakiem i doznał poważnych poparzeń, mimo wszystko wziął udział w akcji. Około godziny 23.00 pociąg z Wilna, którym jechała grupa zamachowców z Walerym Sławkiem na czele przybył do Bezdan. Reszta bojowców czekała na stacji. Kiedy pociąg zaczął hamować, Sławek ze swoimi ludźmi rozbroił eskortę. Arciszewski, Balaga i Gibalski po krótkiej strzelaninie z żandarmem wrzucili do przedziału pocztowego dwie bomby. Zaczęło się pakowanie łupu. Cała akcja trwała 45 minut, łupem bojowców padło 200 tysięcy rubli. Po stronie rosyjskiej było kilku zabitych i rannych. W napadzie wzięło udział 17 bojowców PPS. Czterech z nich zostało później schwytanych, otrzymali kary śmierci, zamienione na dożywocie, bądź katorgę. Była wśród nich kobieta Cezaryna Kozakiewiczówna.

Akcja pod Bezdanami była jedyną akcją w dziejach nowoczesnej Europy i świata, w której wzięło udział kilku bojowników, którzy później zostali premierami odrodzonego państwa Polskiego: Józef Piłsudski, Walery Sławek, Aleksander Prystor i Tomasz Arciszewski. Dlatego inną nazwą akcji jest – skok czterech premierów.

Źródło: https://www.polskieradio.pl/39/246/Artykul/690583,Skok-czterech-premierow-w-Bezdanach
13
Historia Bliskiego Wschodu czy obu Ameryk często wydaje nam się znacznie ciekawsza od historii terenów Polski. Jak się jednak okazuje, w granicach naszego kraju również znajdziemy wiele tajemniczych budowli oraz artefaktów pochodzących z pradawnych czasów. Obiekty te rzucają nowe światło na wiedzę ludzi zamieszkujących nasze tereny przed tysiącami lat.

Polska

TT4 • 2018-12-23, 08:46
49
Moim zdaniem warto.

Dokumenty W Opuszczonym Akademiku |Urbex #140|

sietra • 2018-12-22, 20:26
3

Subskrybuj: http://bit.ly/2pWT5xr
Wesprzyj mnie na Patronite: https://bit.ly/2zcUYZn
Wejdź na FB: http://bit.ly/2fxMXrd
Instagram: https://bit.ly/2PetWHg

W dzisiejszym odcinku, wspólnie z Marysią - sprawdź jej instagram: https://bit.ly/2DHvHKU
oraz Janem z Ciemnej Strony Poznania: http://bit.ly/2gN3JPP
eksplorujemy opuszczony akademik.

Wejście do jego środka, nie należało do przyjemnych, jednak po tej części było już łatwiej. Sam budynek jest spory i jak widać mieściło się w nim więcej instytucji, jednak powierzchniowo przeważał akademik. Z początku pomieszczenia nie prezentowały się specjalnie okazale, jednak z każdym kolejnym piętrem, ich stan był lepszy. W jednym z pomieszczeń znaleźliśmy prywatne dokumenty. Zapraszam do oglądania :)

PS: specjalnie nie podaję nazwy obiektów, ani jego lokalizacji. Wiem, że ich znalezienie nie będzie trudne, ale podawanie tych danych w komentarzu będzie kończyć się banem!
#akcjalokalizacja

#urbextoniewandalizm:
http://bit.ly/2vVa1WR

Muzyka:
https://www.epidemicsound.com
Between Two Worlds - Gunnar Johnsén
Low Drones Rhytmic 7 - Anders Ekengren
Low Drones Rhytmic 2 - Anders Ekengren
The Pressure 14 - Anders Ekengren
Low Drones Non Rhytmic 7 - Anders Ekengren
Low Drones Non Rhytmic 3 - Anders Ekengren
Haunted Outpost - Anders Ekengren
The Surface - Anders Ekengren
13
Na całym świecie znajdujemy niezwykłe artefakty o nieznanym pochodzeniu. Tzw. starożytna Rakieta z Urartu to nazwa obiektu, który został odnaleziony na terenie współczesnej Turcji. Warto sprawdzić czy artefakt ten faktycznie był przedstawieniem starożytnej rakiety, czy też może wyłącznie fałszerstwem archeologicznym.

0

Subskrybuj: http://bit.ly/2pWT5xr
Wesprzyj mnie na Patronite: https://bit.ly/2zcUYZn
Wejdź na FB: http://bit.ly/2fxMXrd
Instagram: https://bit.ly/2PetWHg

Razem z Janem z Ciemnej Strony Poznania:
http://bit.ly/2gN3JPP
oraz Dominikiem eksplorujemy opuszczone prosektorium.

Od razu chciałbym zaznaczyć, że nie wierzę ani w duchy, ani zjawiska paranormalne. Jednak taka sytuacja nie przytrafiła mi się nigdy. Co prawda w podziemiach szpitala w Prypeci aparat się wyłączył, jednak tutaj sytuacja jest trochę inna. Akumulatory w kamerach były naładowane. Dziwne jest to, że GoPro nie dało żadnego sygnału o wyłączeniu się. Dodatkowo, następnego dnia korzystałem z kamery i nie było żadnego problemu.
Co do samego meijsca. Muszę przyznać, że jest dość klimatyczne, choć ślady dewastacji są już bardzo widoczne.

PS: specjalnie nie podaję nazwy obiektów, ani jego lokalizacji. Wiem, że ich znalezienie nie będzie trudne, ale podawanie tych danych w komentarzu będzie kończyć się banem!
#akcjalokalizacja

#urbextoniewandalizm:
http://bit.ly/2vVa1WR

Muzyka:
https://www.epidemicsound.com
Claustrofobia - Hĺkan Eriksson
Tension Tunes 34 - Magnus Melander
The Old House - Hĺkan Eriksson
5
Jako mieszkańcy Ziemi od lat wyczekujemy na odebranie obcych sygnałów pochodzących z otchłani kosmosu. Jak na razie napotykamy jednak wyłącznie na złowrogą ciszę. Warto się zatem zastanowić nad problemem występowania inteligentnego życia w kosmosie, a także nad ewentualnym rozmieszczeniem potencjalnych cywilizacji. Refleksja nad zagadnieniem tzw. boskiej kwarantanny może prowadzić do bardzo frapujących wniosków.

Czeszki topless, Szczytowanie w Izerach

Szybki_ • 2018-12-13, 18:21
7
Siema! Wiem, że turystyka, to nie temat na sadola, ale tym razem sytuacja wygląda zgoła inaczej :-D Robiąc 100 km pieszą trasę przez Góry Izerskie wypadło mi iść przez czeskie kąpielisko i los chciał, że akurat jak miałem włączoną kamerę to w okolicy było kilka Czeszek topless. Są cycki! :cycki: Poza tym szczytowanie w pięknych punktach widokowych, czyjeś prochy rozsypane za bunkrem z czasów II WŚ i mega ostre zatrucie w głuchym lesie, przez które się prawie przekręciłem na drugą stronę. Cycki w 11:03! Ale polecam oglądnąć od początku, minie szybciej niż myślisz :-PMyślę, że rozdzielczość kamerki skutecznie cenzuruje i 18+ nie ma ;)
Kto mieszka przy granicy i chodzi na kąpieliska do Czech? ;)
0

Subskrybuj: http://bit.ly/2pWT5xr
Wesprzyj mnie na Patronite: https://bit.ly/2zcUYZn
Wejdź na FB: http://bit.ly/2fxMXrd
Instagram: https://bit.ly/2PetWHg

W dzisiejszej wyprawie towarzyszą mi:
Radek Freddy Piątek z kanału "Jak Pan żeś tu wlazł":
https://bit.ly/2QDhQeK
Marcin z Urbi et urbex:
https://bit.ly/2AZRPfD
Marcin z Urban Photo:
https://bit.ly/2E9f0av

Zaprosili mnie do zwiedzenia dwóch podziemnych obiektów łączności, wybudowanych w czasie zimnej wojny.
Pierwszy obiekt - łączności krótkofalowej okazał się być niedostępny.
Wejście do systemu łączności troposferycznej o kryptonimie BARS 201. Było możliwe, choć nie łatwe.
System BARS (z rosyjskiego pantera śnieżna) czyli wojskowy system łączności państwa Układu Warszawskiego, był złożony z 26 tego typu systemów. Siedem z nich znajdowało się na terenie Polski. Niestety, cześć z nich już nie istnieje, a ten, który zwiedzamy jest jednym z najlepiej zachowanych. Choć ślady plądrowania są widoczne gołym okiem.
Zapraszam do oglądania.

#urbextoniewandalizm:
http://bit.ly/2vVa1WR

Muzyka:
https://www.epidemicsound.com
Under Siege 3 - Gunnar Johnsén
Creeping Shadows 2 - Hĺkan Eriksson
Mist - Hĺkan Eriksson
Alleys Of Darkness - Johan Hynynen
Creeping Shadows 5 - Hĺkan Eriksson
Empty Space - Hĺkan Eriksson
Psycho 13 - Anders Ekengren
Red Moon - Hĺkan Eriksson
Night At The Cemetery - Hĺkan Eriksson

Inwalidzi wojenni - słów parę

acetylosalicylowy • 2018-12-12, 19:39
11
Każdy żołnierz narażony jest na ryzyko utraty zdrowia w walce.

Film o tym jak inwalidzi wojenni są postrzegani przez społeczeństwo na przestrzeni różnych wojen.

X