0
Dzisiaj zwiedzać będziemy fort pomocniczy piechoty 50a „Lasówka”. Część Festung Krakau - Twierdzy Kraków, budowanej przez Austriaków w czasie zaborów. Obiekt powstał w 1899 roku. Położony jest na południowym brzegu Wisły, przy ulicy Golikówka w Krakowie. Miejsce jest świetną destynacją do eksploracji.
Należał do VII obszaru warownego Twierdzy Kraków. Jego projektantem był Emil Gołogórski. Wyróżniał się szeregiem nietypowych rozwiązań między innymi wypełnieniem fos wodą z Wisły, nazywany był fortem wodnym.

Wojna w Niebie - Jahwe vs Szemihaza

Gorti • 2020-11-28, 18:59
6
Przyjrzyjmy się bliżej konfliktowi jaki wybuchł pomiędzy Szemihazą a Jahwe, rozkładając starożytne teksty na czynniki pierwsze.

Kolonizacja Tytana i Kallisto

Gorti • 2020-11-24, 18:43
5
Zwykle myślimy o kolonizacji Marsa oraz Księżyca, jednak w dzisiejszym odcinku zastanowimy się nad kolonizacją Tytana oraz Kallisto.

Ślepy Maks - dyktator z Bałut

Kamila37 • 2020-11-23, 17:07
2
Był królem łódzkiego świata przestępczego, w którym rządził żelazną ręką. Kradł, zastraszał, wymuszał haracze, dopuścił się nawet kilku morderstw. Na dźwięk jego imienia drżała cała ówczesna Łódź. Nie znosił sprzeciwu i nieposłuszeństwa, a mimo to już za życia stał się legendą. Biedni, żydowscy mieszkańcy łódzkiej dzielnicy Bałuty śpiewali o nim piosenki. Powstała też niezliczona ilość wierszy i ballad, utrwalających jego wyidealizowany obraz.

Jedni nazywali go „łódzkim Alem Capone”, inni „żydowskim Robin Hoodem” lub „Janosikiem z Bałut”. Ludzie, którzy się z nim zetknęli, twierdzili, że na jego pomoc zawsze można było liczyć. W jego życiorysie fakty mieszają się jednak z legendą. Dzisiaj pozostało po nim zaledwie kilka dokumentów i zdjęć. Trudno już ustalić, co jest prawdą, a co mitem. Jak to się stało, że Menachem Bornsztajn – zwykły gangster i kryminalista, stał się bohaterem ludowym? Kim tak naprawdę był Ślepy Maks i czym sobie zasłużył na swoje legendarne przydomki?

Znaleziono 2 ofiary Wezywiusza z 79 roku n.e

T3RMINATOR • 2020-11-22, 18:19
8
W mieście Civita Juliana, niedaleko Pompei, odkryto szczątki dwóch ofiar erupcji Wezuwiusza w 79 roku naszej ery. Ciała znaleziono w podziemnej części domu na terenie wykopu dużej willi.

Eksperci doszli do wniosku, że ofiarami były osoby o wysokim statusie społecznym w wieku 30-40 lat oraz jego niewolnik, który miał około 18-25 lat. Stwierdzono, że młody człowiek ma urazy kręgosłupa, co wskazuje na ciężką pracę fizyczną.

Naukowcy sugerują, że ofiary erupcji zginęły w wyniku drugiego przepływu piroklastycznego, który był mieszaniną wysokotemperaturowych gazów wulkanicznych, popiołu i gruzu. Strumień wpadł do pokoju z kilku kierunków i dwóch mężczyzn zostało uwięzionych.

„To była śmierć w wyniku szoku cieplnego, o czym świadczą ich zaciśnięte nogi i ręce” - powiedział dziennikarzom dyrektor Parku, Massimo Osanna.

Miasto Pompeje, w którym mieszkało około 13 tysięcy ludzi, znajdowało się 23 kilometry od Neapolu. Znalazł się w epicentrum erupcji Wezuwiusza, która miała miejsce w 79 roku naszej ery. Miasto było pokryte warstwą popiołu, lawy i kurzu. Był ukrywany przed ludźmi od 2 tysięcy lat.3
"-Co robiłeś gdy byłeś w aucie które się rozbiło
-Samoleczyłem się haszyszem"


a tu nie mniej poryty kolo:

spoiler


prawdopodobnie został skazany na jakieś ciężkie więzienie i teraz udaje żeby się od niego uchronić...
Albo mówi prawde a wszyscy mają go za wariata.

Opuszczony kamper

nightwood • 2020-11-19, 20:45
11
Jakiś czas temu odwiedziłem opuszczone gospodarstwo. Przed domem gospodarza, który tam kiedyś mieszkał stoi stary kamper. Jest już mocno nadgryziony zębem czasu, musi stać tam bardzo długo, bo koła już prawie wgryzły się w ziemię. Właściciel chyba musiał być do niego bardzo przywiązany skoro nie chciał go sprzedać do końca swoich dni. Piękny jest taki domek na kółkach z chęcią bym sobie takiego kupił i pojeździł trochę po świecie :)
Ponoć te samochody są nie do zajechania, jestem ciekaw, czy jakbym naładował akumulator, czy on by odpalił :)

Więcej zdjęc na moim blogu https://www.szaryburek.pl/?p=2928X