Katastrofa lotnicza Gdańsk Wrzeszcz 1954 rok.

13
Daj piwo
banerr @ 2018-01-14, 17:01 [skopiuj link]

Kiedy dziś spacerujemy wzdłuż charakterystycznej, przedwojennej zabudowy przy ulicy Kościuszki we Wrzeszczu, u wylotu ul. Józefa Kraszewskiego naszą uwagę zwraca inny - jaśniejszy - kolor cegieł użytych do budowy łącznika. Nie każdy wie, że jest to ślad po katastrofie, która wydarzyła się ponad 60 lat temu.

Był 24 lutego 1954 roku, nad wrzeszczańskim lotniskiem (dziś na jego miejscu stoją budynki dzielnicy Zaspa ) odbywały się ćwiczenia lotnicze. 3. eskadra 51. Pułku Lotnictwa Szturmowego, sformowanego w 1952 właśnie na lotnisku w Gdańsku Wrzeszczu i zbazowanego tam do roku 1954, wykonywała loty grupowe. Celem ćwiczeń było zgranie załóg do lotów w szykach oraz imitacja bombardowania celów naziemnych.

Podczas jednego z przelotów klucza nad lotniskiem kierownik lotów zauważył, że w samolocie Ił-10 pilotowanym przez 24-letniego chorążego pilota Stanisława Piesaka podwozie nie schowało się całkowicie. Pilot otrzymał polecenie sprawdzenia systemu chowania podwozia. Podczas wykonywania tej czynności, gdy samolot znajdował się dwa kilometry od lotniska i 300 metrów nad ziemią, nastąpiła awaria silnika, której towarzyszyły kłęby białego dymu.

Chorąży pilot Piesak podjął próbę lądowania na lotnisku, niestety, nieudaną. W wyniku utraty prędkości i wysokości Ił uderzył we wspomniany na wstępie budynek mieszkalny przy ul. Kościuszki, stojący zaledwie 250 metrów od granicy lotniska.Była godzina 12:49. Pilot i towarzyszący mu strzelec radiotelegrafista, 22-letni kapral Marian Wojnicz, zginęli na miejscu. Fragment budynku został całkowicie zniszczony.

Według relacji mieszkańców, Ił był uzbrojony, wybuchająca amunicja uniemożliwiała podejście strażaków do płonącego wraku, co utrudniało ugaszenie pożaru. Udało się go ugasić dopiero wieczorem.

Chociaż w budynku w momencie katastrofy byli ludzie, to akurat w samym łączniku, w który uderzył samolot, szczęśliwie nikogo nie było.

O katastrofie milczała jednak lokalna prasa - w "Dzienniku Bałtyckim" nie pojawiła się na jej temat najmniejsza nawet wzmianka. Poza oczywistą tajemnicą wojskową wypadek samolotu wojskowego - zwłaszcza taki, który pociągnął za sobą ofiary śmiertelne - był "władzy ludowej" wizerunkowo nie na rękę, został więc zatajony. Podobnie postępowano zresztą z innymi wypadkami komunikacyjnymi w Polsce tamtej epoki.

Późniejsze śledztwo wykazało, że przyczyną katastrofy było zatarcie silnika spowodowane jego nieprawidłową eksploatacją. Zburzony podczas uderzenia samolotu łącznik nad ul. Kraszewskiego został odbudowany przy użyciu nowych cegieł, co tłumaczy tak wyraźną różnicę w jego kolorze.

Chor. pil. Stanisław Piesak został pochowany na cmentarzu w miejscowości Kotuń (gmina wiejska w powiecie siedleckim), zaś kapral Marian Wojnicz - na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Ofiar katastrofy nijak nie upamiętniono.
Źródło: trojmiasto.pl

Korea. Historia Korei w Pigułce.

7
Daj piwo
dudus45 @ 2018-01-12, 21:40 [skopiuj link]
Korea Północna i Korea Południowa. Półwysep Koreański, dziś podzielony pomiędzy dwa kraje, pozostaje w tym stanie od kilkudziesięciu lat jednak pod fasadą ideologii, kryje się ponad dwa tysiące lat historii.

Co stoi za dzisiejszą sytuacją w Korei? Jak państwo to się rozwinęło? Co łączy je z Chinami? Co łączy Koreę z Japonią? Te wszystkie odpowiedzi znajdziecie w tym filmie.

Wojna po rozpadzie Jugosławii.

33
Daj piwo
KIERR3 @ 2018-01-07, 18:18 [skopiuj link]
Witam was drodzy Sadole :) Zacznijmy od tego ze ta wojna jest tak pokręcona i nie tam dobrych i złych, więc niestety większość zdjęć będzie przedstawiało bośniaków i chorwatów, mieli lepszy marketing :D
Zdjęcie przedstawia albańczyka zatrzymanego w Biljelijna przez Tygrysów Arkana, na drugim planie widać jaką miał broń przy sobie.
Tygrysy Arkana w zajętym meczecie w Biljelijna (sorry nie wiem jak się to odmienia)Tygrysy Arkana podczas walk w mieście Biljelijna.Bośniacki snajper w Srajewie z karabinem wyborowym zastava m76.Bośniacka snajperka wypatruje celu w Sarajewie.Chorwaccy bojownicy podczas walk z bośniakami.Bośniak obserwuje płonące Sarajewo z pm radzieckiej konstrukcji ppsH 41.


Serbski żołnierz dotyka stopą trupa bośniackiego, gdzieś w Vukowarze.


Chorwacka bojowniczka na pozycji bojowej gdzieś w Vukovarze.


Odpoczywający chorwacki żołnierz.Bośniacki bojówkarz.Wesele w regionie ogarniętym wojną.Chorwaci z mg42 bądź mg3 lub jakąś jugolską wariacją , nie jestem pewnie co do tego.Bośniaczka na posterunku bojowym z rkm-em.Chorwacki ochotnik z izraelskim pm UZI 9mm.


Młody chorwacki ochotnik.Serbowie odpalają papierosy na tle płonącego muzułmańskiego domostwa.

Ochotnik z Wali ze swoim karabinem snajperskim.Węgierski ochotnik z pm.Chorwacki tandem bojowy :D

Czekam na uwagi od ludzi którzy siedzą w temacie dłużej ode mnie, a są pewnie tacy co mają więcej do powiedzenia, bądź posiadają lepsze fotografie.

Pozdrawiam: Taktyczyn_Adolf bo się chłop zna na rzeczy w tym temacie, Sadistica oraz Wykop.pl

Macie jakieś klimatyczne piosenki do przeglądania tematu:
źródła:

http://www.conflicts.rem33.com/images/Tne%20Balkans/war_vukvar.htm

http://www.conflicts.rem33.com/images/Tne%20Balkans/war_bosna.htm

http://www.conflicts.rem33.com/images/Tne%20Balkans/war_bosna.htm

http://www.conflicts.rem33.com/images/Tne%20Balkans/war_hrv.htm

https://www.gettyimages.com/photos/yugoslav-wars?family=editorial&mediatype=photography&phrase=yugoslav%20wars&sort=mostpopular#license

https://www.gettyimages.com/photos/bosnian-war?mediatype=photography&phrase=bosnian%20war&sort=mostpopular

Na drugi raz postaram zebrać lepszą surówkę.

Floki czyli zapomniany odkrywca Islandii

10
Daj piwo
krasnal_hałabała @ 2018-01-04, 20:32 [skopiuj link]
Witajcie Sadole, wielu z was na pewno kojarzy Flokiego z Wikingów jednak ci z was którzy go kojarzą zapewne nie mają pojęcia że istniał naprawdę i nazywał się Hrafna Floki Vilgerdarsson i był pierwszym człowiekiem na Islandii oraz prawdopodobnie jej odkrywcą (chociaż słyszałem o innym wikingu jeszcze związanym z Islandią ale nie chce mi się szukać dlatego będzie bezpieczniej jak napiszę "prawdopodobnie"). Hrafna Floki oznacza "Kruczy Floki".
Gustaf Skarsgård jako Floki z serialu Wikingowie

Link do Wikipedii- https://en.wikipedia.org/wiki/Hrafna-Fl%C3%B3ki_Vilger%C3%B0arson

A oto filmik który znalazłem u jednego kolesia na YT (nie, to nie ja, ja jestem dużo brzydszy a wręcz ohydny z wyglądu).

Pewnie wam się nie spodoba bo wolicie jak karzeł r*cha kozę ale wrzucam zapobiegawczo i żeby mieć czyste sumienie. Po tagach nie znalazłem, jak było to wyj***ć.
   Popularne tagi
tunes  masochistki  sulejówek  meteeoryty  lance.armstrong  waszynton  dymisji  urumqi  mz150  walić w chuja  warszawa 1935  juliusz  uzytkownik  zimnym  stulecia  dmowski  tajna władza  kot student
[ KWEJK ] [ JEB Z DZIDY ] [ WĄCHAM KSIĄŻKI ]
X