Tajemnice Wyspy Wielkanocnej - Rongorongo

3
Daj piwo
Gorti @ 2018-07-17, 20:25 [skopiuj link]
Rongorongo to tajemnicze pismo z Wyspy Wielkanocnej, które do dziś nie zostało odszyfrowane. Nie wiadomo co przedstawia, ani też jakie jest jego pochodzenie. Wśród osób, które łamią się nad tą zagadką są m.in. polscy naukowcy. Pismo łączone jest z kulturami z drugiej strony świata.

Kto był najbogatszym człowiekiem w historii świata?

8
Daj piwo
dolbysystem @ 2018-07-16, 19:39 [skopiuj link]
Bill Gates czy Jeff Bezos są tak bogaci, że mogliby spokojnie wykupić niektóre mniejsze państwa w całości, jednak i tak gdy porównamy ich do najbogatszych ludzi w historii to wyglądają oni niczym biedni kuzyni. A kto był najbogatszy i ile miał pieniędzy?


1. Cornelius Vanderbilt

Cornelius Vanderbilt był amerykańskim przedsiębiorcą, który może służyć jako przykład amerykańskiego snu. Urodził się on 27 maja 1794 roku na nowojorskiej Staten Island jako czwarte (spośród 9) dziecko w biednej rodzinie o holenderskich korzeniach. Młody Cornelius pracował przy przeprawach promowych już jako dziecko, w wieku 11 lat zakończył on naukę w szkole, a 5 lat później posiadał własną firmę przewożącą pasażerów pomiędzy Staten Island, a Manhattanem. Prawdziwy przełom przyniósł jednak rządowy kontrakt z roku 1812, podczas wojny USA z Wielką Brytanią, a także późniejsze szybkie zaadaptowanie do pracy nowości jaką były parowce. Później udało mu się także rozciągnąć swoje imperium na koleje. Vanderbilt osiągnął to wszystko pewnie po części dzięki temu, że był bezwzględny, a według opisów historyków był on także niezbyt miłą osobą, nawet dla własnej rodziny. W dniu śmierci jego majątek wynosił około 100 milionów dolarów, co przy uwzględnieniu inflacji daje dziś ok. 185 miliardów $. Niemal cała fortuna - 95 milionów - trafiła w ręce jednego z synów Corneliusa - Williama - resztę rodziny wydziedziczył - jedynie jego żona i córki otrzymały po 500 tysięcy dolarów.

2. Henry Ford

Ford, który był potomkiem imigrantów z Belgii i Irlandii, był fascynatem mechaniki i jego marzeniem była masowa produkcja tanich samochodów. Dzięki wprowadzeniu ruchomej taśmy produkcyjnej i trzyzmianowego trybu pracy, a także dzięki bardzo udanemu modelowi Ford T, udało mu się podbić rynek - auto to było tak tanie, że mógł je kupić praktycznie każdy, nawet robotnik zajmujący najniższe stanowisko. Tę część jego historii doskonale znamy, ale mało kto wie, że Ford był inspiracją dla Adolfa Hitlera i jego bliskim przyjacielem - zajmował się on już wiele lat przed II wojną światową dystrybucją materiałów, w których Żydzi określani byli jako zagrożenie dla świata, a w trakcie wojny niemiecka fabryka Forda była jedyną z kapitałem zagranicznym, której nie znacjonalizowano. Jego majątek po uwzględnieniu inflacji wynosił ok. 199 miliardów dolarów.

3. Mu’ammar al-Kaddafi

W ciągu 42 lat autorytarnych rządów nad Libią, zabity w 2011 roku w trakcie nalotu wojsk NATO Mu’ammar al-Kaddafi miał zgromadzić majątek wynoszący około 200 miliardów dolarów - udało mu się to głównie dzięki nacjonalizacji tamtejszego przemysłu naftowego i wsparciu bankierów z zachodu, którzy oczywiście na wszystkim także uszczknęli nieco dla siebie. Kaddafi określał sam siebie mianem prostego rewolucjonisty i pobożnego muzułmanina, ale tak naprawdę był on chciwym i potwornie próżnym dyktatorem, a chyba jednym ze słynniejszych przykładów jego oderwania od rzeczywistości jest stworzenie przybocznej gwardii składającej się z dziewic.

4. Wilhelm Zdobywca

Wilhelm I Zdobywca, król Anglii i książę Normandii, żyjący w latach 1028-1087 był synem z nieprawego łoża księcia Normandii Roberta I Wspaniałego co później skrzętnie wytykali mu wrogowie nazywając go Bękartem. W tamtych czasach urodzenie, zwłaszcza, że w przypadku Wilhelma było ono dość wątpliwe, nie dawało samo w sobie pozycji - musiał on ją sobie wywalczyć. Udało mu się nie tylko uporać z niepokornymi baronami Normandzkimi, ale także po śmierci króla Anglii Edwarda Wyznawcy, dokonać skutecznej inwazji na ten kraj - ostatniej w historii. Jego majątek liczony jest na około 209 miliardów dolarów, po uwzględnieniu inflacji.

5. Jakub Fugger

Jakub Fugger (1459-1525) był niemieckim przedsiębiorcą pochodzącym z rodu Fuggerów, będącym jednym z najbogatszych w swoich czasach, a to on miał przydomek "Bogaty". Nauki w handlu pobrał on w najlepszym miejscu z możliwych - w Wenecji, a potem udało mu się praktycznie zmonopolizować wydobycie, przetwarzanie i handel metalami w Europie. Z majątkiem, wycenianym na około 221 miliardów dzisiejszych dolarów, stał się on także ważną postacią w polityce - w 1519 roku dzięki jego wsparciu finansowemu Karol V Habsburg został Świętym Cesarzem Rzymskim. Jakub Fugger nie miał żadnych dzieci, a cały jego majątek odziedziczył bratanek Anton.

6. Asaf Jah VII

Zapewne mało kto z Was słyszał o Asaf Jahu VII (właściwie Asaf Jah Muzaffar-ul-Mamalik Nizam-ul-Mulk Nizam-ud-Daula Nawab Mir Sir Osman Ali Khan Bahadur Fath Jang), który był królem muzułmańskiego księstwa Hajdarabad istniejącego w południowym wschodzie Indii w latach 1724-1948. Asaf Jah VII rządził nim od roku 1911 aż do utworzenia w roku 1948 państwa indyjskiego, a w roku 1937 pojawił się on na okładce magazynu TIME jako najbogatszy człowiek świata, a był on uważany za największego bogacza w południowej Azji aż do śmierci. Jego majątek u szczytu bogactwa liczony jest na dzisiejsze 230 miliardów dolarów, ale miał kto po nim dziedziczyć - król miał rzekomo aż 149 potomków, którzy rzucli się niemal do walki na noże po bogactwo ojca.

7. Mikołaj II Aleksandrowicz Romanow


Mikołaj II Aleksandrowicz Romanow jako ostatni cesarz rosyjski rządził ogromnymi terenami i bogactwami. Podczas swoich rządów (1894-1905) zdołał on zgromadzić majątek wart około 300 dzisiejszych miliardów dolarów, ale w jego przypadku pieniądze nie zagwarantowały szczęścia - to właśnie ogromne bogactwa i wystawny styl życia rodziny carskiej były jedną z iskier prowadzących do rewolucji bolszewickiej, podczas której car i cała jego rodzina zostali rozstrzelani z rozkazów Lenina.

8. Andrew Carnegie

Andrew Carnegie był niezwykle skutecznie działającym amerykańskim przemysłowcem - jego majątek przeliczając go na dzisiejsze pieniądze wynosił około 310 miliardów dolarów. Carnegie pochodził z biednej rodziny szkockich imigrantów i do wszystkiego doszedł własną pracą - po dojściu od stanowiska prostego telegrafisty do kierownika w liniach kolejowych postanowił skupować akcje firm stalowych, naftowych i kolejowych. Po pierwszych sukcesach postanowił on zbudować swoje imperium właśnie na stali, a gdy w roku 1901 przeszedł na emeryturę, skupił się na pisaniu książek i pracy społecznej - stworzył wiele fundacji, zbudował tysiące bibliotek i uniwersytety.

9. John D. Rockefeller

Rockefeller do dziś pozostaje synonimem bogacza i nie bez powodu - jego majątek wynosiłby dziś 340 miliardów dolarów. Swoją potęgę zbudował on na firmie Standard Oil, która stała się z czasem pierwszym monopolem i została przez władze rozbita na 34 mniejsze firmy, z których większość funkcjonuje do dziś i pewnie kojarzycie ich nazwy - to Exxon czy Mobil. Sukces Standard Oil możliwy był dzięki bardzo sprawnemu zarządzaniu i dobremu traktowaniu pracowników - Rockefeller płacił im dużo więcej niż konkurencja i nagradzał ich za pomysły racjonalizatorskie co w tamtych czasach było ewenementem. Dzięki temu udało mu się uniknąć strajków i Standard Oil pięło się w górę nawet gdy cały kraj był pogrążony w kryzysie.

10. Mansa Musa

Na pierwszym miejscu listy najbogatszych ludzi w historii dość niespodziewanie dla wielu znajduje się rządzący imperium Mali w latach 1312-1337 król (czyli mansa) Musa. Na dzisiejsze pieniądze miał on około 400 miliardów dolarów, ale potrafił je hojnie rozdawać. Słynna jest historia o jego pielgrzymce do Mekki, w trakcie której towarzyszyła mu świta składająca się z 60 tysięcy osób, w tym 12 tysięcy niewolników, spośród których każdy niósł prawie 2 kilogramy złota. Do tego miał on 80 wielbłądów, które na swoich grzbietach przewoziły po ponad 100 kilogramów złotego pyłu, który Musa obsypywał biednych napotkanych na drodze. W Kairze rozdał on tak dużo cennego kruszcu, że doprowadził tm do potwornej inflacji - złoto tak nasyciło rynek, że straciło tam na wartości aż na 12 kolejnych lat.

Fotografie Dawnego Poznania W Opuszczonym Hotelu |Urbex #128

3
Daj piwo
sietra @ 2018-07-14, 09:03 [skopiuj link]


Subskrybuj: http://bit.ly/2pWT5xr
Wejdź na FB: http://bit.ly/2fxMXrd

W dzisiejszym odcinku, wspólnie z Janem z Ciemnej Strony Poznania: http://bit.ly/2gN3JPP
eksplorujemy opuszczony hotel.

Muszę przyznać, że z zewnątrz hotel nie wyglądał specjalnie okazale. Jednak po wejściu do środka, z każdym kolejnym krokiem okazywało się, że pod kilkoma względami obiekt jest unikatowy. Ślady dewastacji w dalszym ciągu są niewielkie, w niektórych pomieszczeniach pozostały meble i wyposażenie. Jednak największym zaskoczeniem była obecność prądu.
Zapraszam do oglądania.

Jeżeli chcecie zobaczyć resztę zdjęć, na które się natknęliśmy, zapraszam na fanpage Ciemna Strona Poznania:
https://bit.ly/2NOuAec

PS: specjalnie nie podaję nazwy obiektu, ani jego lokalizacji. Wiem, że ich znalezienie nie będzie trudne, ale podawanie tych danych w komentarzu będzie kończyć się banem!
#akcjalokalizacja

#urbextoniewandalizm:
http://bit.ly/2vVa1WR

Muzyka:
https://www.epidemicsound.com
Low Drones Non Rhytmic 3 - Anders Ekengren
Low Drones Non Rhytmic 7 - Anders Ekengren
Low Drones Non Rhytmic 10 - Anders Ekengren
Paranormal Movements 2 - Niklas Gustavsson
Mysterious - Anders Ekengren
Silent Castle 5 - Niklas Gustavsson

Su-57 spada z rowerka

2
Daj piwo
mamurra @ 2018-07-13, 17:34 [skopiuj link]
Rosja likwiduje projekt myśliwca w technologii stealth, Su-57:

https://amp.businessinsider.com/russia-admits-defeat-su-57-not-going-into-mass-production-2018-7

Rosyjski wiceminister obrony miał stwierdzić, że Su-57 jest tak świetny, że nie ma sensu go produkować (!).

Jednak z dalszej części artykułu wynika, że Rosja zbudowała naprawdę dobry myśliwiec, o świetnych właściwościach manewrowych, który w bezpośredniej walce powietrznej miałby szanse pokonać F-22 albo F-35. Jednakże, jako że Su-57 jest w rzeczywistości "stealth" tylko z nazwy, nie ma szans się do F-22 albo F-35 nawet zbliżyć (bo zostanie wykryty i zestrzelony na długo przedtem, zanim jego dzielność powietrzna będzie miała szansę dać mu jakąkolwiek przewagę).

Prototypowe myśliwce zostały wypróbowane w Syrii, ale ich służba (według artykułu) trwała tylko niewiele dni, podczas których nie wystawiano ich na żadne ryzyko godne samolotu myśliwskiego tej klasy, do której Su-57 pretendował.

Nie wiem, czy ten temat jednak nie zawiera humoru zważywszy oświadczenie wiceministra. Po tagach nie znalazłem. Skasować, jeśli się nie nadaje.

Hipoteza Zoo - czy Obcy nas obserwują?

5
Daj piwo
Gorti @ 2018-07-09, 20:46 [skopiuj link]
Jako mieszkańcy Ziemi często zastanawiamy się nad tym, czy jesteśmy sami we wszechświecie. Zwykle myśląc o obcych cywilizacjach wyobrażamy sobie jawny kontakt do którego dochodzi po tym gdy obcy odkrywają naszą planetę. Zgodnie z tzw. hipotezą zoo może być jednak zgoła odmiennie i przedstawiciele kosmicznych cywilizacji ograniczają się jedynie do obserwacji Ziemian.

Ewolucja Elektroniki z wizytą w Muzeum Komputerów i Informat

6
Daj piwo
korat @ 2018-07-08, 12:37 [skopiuj link]
Muzeum Historii Komputerów i Informatyki to jedyny tego typu obiekt w Polsce, muzeum powstało dzięki Pasji, determinacji z pragnienia aby cyfrowe już pokolenia mogły poznać koleje ewolucji elektroniki i komputerów a ludzie, którzy doświadczyli tego rozwoju na własnej skórze, mogli by odbyć sentymentalną podróż. Skatalogowane prawie 4000 komputerów, dobrze że w Polsce jest ktoś kto chce aby nie zapomniano jak powstało to co mamy teraz.

Operacja "3-ciej siły" Ukraińskiej armii.

4
Daj piwo
Salieri16000 @ 2018-07-07, 17:39 [skopiuj link]
W sieci pojawił się film, w którym "trzecia siła" zniszczyła sprzęt wojskowy w Donbasie i wyeliminowała rosyjskich dowódców wojennych. Operacja za linią wroga była nadzorowana przez drona:Podczas nalotu zabito dwóch rosyjskich dowódców batalionów. Grupa sabotażowa zniszczyła także 5 pojazdów bojowych piechoty, 2 pojazdy opancerzone oraz jeden motocykl Ural z wózkiem bocznym.
   Popularne tagi
dream  deser  brutalne  proboszcz  strumyk  śmiertelny  dziadzio  tam  motogp  wyskocznia  uganda  pieprzenie
[ KWEJK ] [ JEB Z DZIDY ] [ WĄCHAM KSIĄŻKI ]
X