Prognoza pogody ZDF lata 70.

mg_schutze • Wczoraj 6:51
8
Wrzucam jako ciekawostkę dokumentalną.
Do późnych lat 70 nasze "ziemie odzyskane" przez zachodnie Niemcy traktowane były jako "pod tymczasową okupacją polską" tak w TV jak i w atlasach szkolnych.


o edukacji w USA słów kilka

wszystkoousa • 2021-02-27, 14:36
1
Wielu Europejczyków uważa amerykański system edukacji jako kompletne dno. Ale czy słusznie?

Grupa markowska i Andrzej P. ps. "Salaput"

podejrzanitv • 2021-02-26, 20:02
1
Grupa markowska zaczęła kształtować się w Markach i Ząbkach pod Warszawą około 1992 roku. To z niej wyrosła m. in. grupa "Mutantów", odpowiedzialna za strzelaniny i zabójstwa policjantów w Parolach czy Magdalence. Tymczasem na czele grupy markowskiej od 2004 roku stanął Andrzej P. ps. "Salaput", skazany za to w 2019 roku prawomocnym wyrokiem na 15 lat za kratkami.

Tu jeżdżą tramwaje INACZEJ niż kiedyś!

tujanek • 2021-02-26, 17:02
2
W Krakowie ciągle rozwija się komunikacja tramwajowa. W wielu miejscach tramwaje jeżdżą inaczej niż kiedyś. Przyglądam się paru takim miejscówkom i ich zmianom w przeciągu ostatnich 100 lat. Zapraszam serdecznie nie-tylko pasjonatów transportu publicznego!

Modelarz

Prof_Dr_Wiktor_Traktor • 2021-02-26, 07:26
22
Składanie z papieru i plastiku jest dla leszczy. Szacunek za wiek i pasje.

Opuszczona fabryka kaset magnetofonowych

Ness • 2021-02-24, 18:54
3
Wycieczka do fabryki była dziełem przypadku. Zupełnie bez planu, przy okazji — skorzystaliśmy z uprzejmości przyjaciół, którzy zdradzili lokalizację i dowieźli na miejsce. Już samo wejście na teren zwiastowało, że „dziś nie damy rady”. Mieliśmy po prostu za mało czasu na zwiedzanie ogromnego obszaru względem zmroku, który był już za pasem.

Pierwszy zachwyt padł łupem strzelistych kominów majaczących na horyzoncie, słusznie zresztą. Jeden z nich jest obecnie najwyższym punktem w Europie, z którego organizowane są skoki na linie. Tego nie spróbujemy nigdy — oj, nie ma mowy — ale za to z chęcią zagłębiliśmy się w okoliczne zabudowania. Tradycyjnie: od strychu, aż po piwnice.

TWARDOCICE i kościół Szwenkfeldystów

Ness • 2021-02-23, 23:12
2
Twardocice obecnie wzbudzają skojarzenie z ruinami tamtejszego kościoła. Obiekt ten dosłownie straszy w tej małej dolnośląskiej wiosce. Niegdysiejszą protestancką świątynię otacza lichy parkan, który ani trochę jej nie chroni. Obok kościoła znajduje się zdewastowany cmentarz. Wejść na ten teren może każdy, miejsce nie zostało w odpowiedni sposób zabezpieczone..

Więcej o obiekcie: https://nieustanne-wedrowanie.pl/twardocice/

Interesujące jest to, że w Twardocicach urzędowali Schwenkfeldyści., czyli wyznawcy doktryny religijnej Kaspara Schwenkfelda.

Schwenkfeld nie planował tworzenia nowego Kościoła, jawnie sprzeciwiał się wszelkim podziałom w społeczności chrześcijańskiej. Jednak Schwenkfeldyści wielokrotnie padali ofiarą prześladowań, które to doprowadziły wreszcie do powstania odrębnej organizacji religijnej.

Na początku wierni gromadzili się w rodzinnym majątku samego założyciela, który znajdował się w Osieku zlokalizowanym w Księstwie Legnickim. Schwenkfeldyści z południowych Niemiec zniknęli całkowicie wskutek represji.

W w 1700 roku na terenie Dolnego Śląska znajdowało się około półtora tysiąca zwolenników Schwenkfelda, mieszkali oni między innymi w Rochowie, Bielance i Twardocicach. Wiele spośród tych osób odeszło z tej ziemi ze wylęgu na prześladowania ze strony rodziny Habsburgów. Tych, którzy zostali zmuszono (z ramienia jezuitów) do przeniesienia się do Herrnhut.

Obecnie kościół Szwenkfeldystów liczy sobie sześć budynków świątynnych i około 3000 wyznawców, którzy gromadzą się w Filadelfii i okolicznych miejscowościach.


3
Rachunek został wystawiony na nazwisko niejakiego Paula Dickerta, kowala z Chwalimierza (Frankenthal). Wiem tyle, że gość w późniejszych latach się przebranżowił i z kuźni zrobił warsztat samochodowy. Może ktoś wyczyta coś więcej z tego kawałka papieru :)

Świątynia Wang w Karpaczu

yaya923 • 2021-02-23, 19:17
3
Film, w którym dowiecie się o historii malowniczego Kościoła Wang znajdującego się w Karpaczu. W filmie jest również relacja z wizyty.

Kościół Górski Naszego Zbawiciela (powszechnie znany jako Kościół Wang lub Świątynia Wang) – ewangelicki kościół parafialny w Karpaczu w Karkonoszach, przeniesiony w 1842 z miejscowości Vang, leżącej nad jeziorem Vangsmjøsa w Norwegii.

Obóz koncentracyjny Gross-Rosen

yaya923 • 2021-02-22, 19:37
7
Konzentrationslager Groß-Rosen (uproszczona pisownia: Gross-Rosen) – niemiecki obóz koncentracyjny, istniejący w latach 1940–1945 na obszarze administracyjnym państwa niemieckiego (III Rzeszy), nieopodal obecnej wsi Rogoźnica (nazwa powojenna) w dzisiejszej Polsce, będący na czele ponad setki obozów pracy założonych na Śląsku, na terenie Czech i Niemiec.

X