18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Dłuta za 5zł

leber1234 • 2015-02-17, 12:38
Dawno nic nie dodałem no i pomyślałem, że trzeba rzucić coś na ząb sadolowym hejterom.
Film powstał jakiś czas temu, kiedy nie miałem zbyt wiele sprzętu ani narzędzi. Potrzebne mi były dłuta, ale dobry komplet to wydatek min, 250-300zł, więc postanowiłem zrobić swoje własne. Zacząłem od tego na filmie, a skończyło się na komplecie 6szt. Sprawowały się bardzo dobrze, ale szybko znalazł się na nie chętny i dzisiaj służą już komu innemu.
Film nie jest instrukcją jak zrobić idealne dłuta.
Film jest instrukcją jak zrobić dłuta z ogólnie dostępnych materiałów (i za pomocą prostych narzędzi), które będą wielokrotnie tańsze, z zarazem lepsze jakościowo od tych marketowych.




PS. Napisałem w tytule za 5zł. W rzeczywistości (nie licząc maszyn, narzędzi, prądu, węgla itp) może kosztować 0zł. Bieżnie łożyskowe (lub resor piórowy) - w każdym warsztacie samochodowym maję tego mnóstwo, a materiał na uchwyt - źródeł jest mnóstwo.

ho...........zo

2015-02-17, 14:33
No i na co komu taki szajs? Strata czasu

trumpor113

2015-02-17, 14:37
Może nie taki całkiem homemade dla każdego ale szacunek za taką robotę się należy ;) .

vass

2015-02-17, 14:38
Teraz przypie**ol tym dłutem w zwykły gwóźdź, wtedy można ocenić czy to narzędzie jest coś warte, oprócz przyzwoitego wyglądu.
Co nie zmienia faktu, że plus za wykonanie.

leber1234

2015-02-17, 14:44
*vass wydaje mi się, że dłuta służą do obróbki drewna nie stali, ale co ja tam wiem...

rogal141

2015-02-17, 14:49
vass

Do tego służą przecinaki :D

kmalina

2015-02-17, 14:55
co do stali łożyskowych nie wiem czy jest potrzeba nawęglania, ponieważ już w sobie posiadają dużą ilość węgla, a dodatkowo wrzucając ją do pieca z węglem, też dostaje dodatkową dawkę węgla, ja bał bym się aby nie było przez to zbyt kruche. ja zastosował bym tylko hartowanie, odpuszczanie, a jak ma się dobrą zamrażarkę bądź dostęp do suchego lodu to zrobił wymrażanie. ogólnie dobra robota

Extraordinary_Gentleman

2015-02-17, 14:57
Zajebisty materiał. Cenie sobie ludzi którzy potrafią zrobić "coś" z "niczego".

Było by super gdybyś dokładniej (np. krok po kroku) opisał proces produkcji przedstawiony na filmie. Tak dla ludzi którzy na co dzień nie mają z tym do czynienia. (oczywiście o ile to nie tajemnica)
:ok:

PS. polecam również inne (starsze) tematy tego Pana np. z beczką lub z reniferami.

Lordian91

2015-02-17, 14:57
Wszystko spoko, tylko odnoszę wrażenie, że kowadło chce Ci sp***zielić z chaty.

draxidox

2015-02-17, 15:13
Ktoś pytał o 3:50...
Dłuta wyrabiał z łożysk czy czegoś podobnego, które rozgrzewał w piecu. Elementy te przez rozgrzanie ponad zostały rozhartowane i nie posłużyły by zbyt długo (lub trzeba było by je co chwilę ostrzyć) więc kolega na filmie użył starej puszki w której rozgrzał jakiś olej i zrobił hartowanie olejowe dzięki czemu końcówka dłuta będzie twarda jak pała łysego z brazzersów :)
Cholera inżynierka przydaje się tylko do pisania komentarzy na sadolu, great.
Jestę espertę :)

historiofil

2015-02-17, 15:33
Podziwiam! Sam jestem człowiekiem lewym do kwadratu i tym bardziej podziwiam takie złote rączki. Przyjdzie wojna to sobie taki, bez dwóch zdań, poradzi.

vass

2015-02-17, 15:37
rogal141 napisał/a:

vass

Do tego służą przecinaki :D


Jak nie masz nic do napisania to raczej nie pisz i zrób sobie dłuto z plasteliny.
Tak hartował w oleju, ale tym sposobem łatwo przehartować materiał i będzie się kruszył.
Test z gwoździem nie ma pokazać jak zajebiście jest twarde dłuto, tylko właśnie ma to sprawdzić czy dłuto nie jest przehartowane, lub za mało zahartowane i nie ma tu żadnej złośliwości.

el_kadafi

2015-02-17, 15:40
Dupa tam nie hartowanie. Co z czasem chłodzenia, co z odkształceniami, co z głębokością. Te rzeczy się oblicza i krytycznym jest trzymanie parametrów. A w tej puszeczce to można sobie szpilki hartować a nie kawał stali.

mlrahim

2015-02-17, 15:40
Fajne, pewnie przyrządza się czasem, na sadisticu takie tematy powinno widywać się tak często jak ciapaków w Europie..

sorra18

2015-02-17, 15:52
Fajna sprawa. Dobra robota nie to co chinski szajs.

kydeM

2015-02-17, 15:53
pawelozory napisał/a:

Zakładaj okulary ochronne, chyba, że chcesz zawitać w krainie wiecznej ciemności!



Ewentualnie spać z otwartymi oczami jak mu się opiłek wpie**oli a tego nie polecam nikomu :)