18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Czarnobyl

KimDzongIl • 2013-02-25, 13:37
Będzie trochę czytania :idea: jeżeli jesteś na tyle upośledzony że nie potrafisz przeczytać dłuższego tekstu to sobie po prostu odpuść.

Dziś będzie artykuł o wycieczce Czarnobylu, ale że sadol bawi i uczy to najpierw będzie trochę o promieniowaniu.

Dawki promieniowania

Podstawową jednostką dawki jest siwert oznaczany jako Sv. Jest to duża jednostka, dlatego najczęściej wartości dawek podaje się w milisiwertach - mSv, gdzie 1 mSv = 0,001 Sv lub w mikrosiwertach - µSv, gdzie 1 µSv = 0,000001 Sv. Najczęściej dawkę odnosi się do jednostki czasu, np. 1 godziny.

1 Sv = 1000 mSv lub 1000.000 µSv
1 mSv = 1000 µSv lub 1000.000 nSv

dla trochę ambitniejszych jest jeszcze to http://mineraly.pg.gda.pl/promieniotworczosc/dozymetria_jednostki.html


0 - 1 µSv

0 µSv - używanie telefonu komórkowego,
0.05 µSv - spanie obok innej osoby,
0.10 µSv - spożycie banana,
0.11 µSv - przebywanie przez rok w promieniu 100 km od elektrowni atomowej,
0.38 µSv - przebywanie przez rok w promieniu 100 km od elektrowni węglowej,
1 µSv - prześwietlenie ręki,
1 µSv - używanie monitora CRT przez rok,

1 - 10 µSv

10 µSv - dawka promieniowania naturalnego, jaką przyjmuje przeciętny człowiek podczas jednego dnia,

10 - 100 µSv

40 µSv - lot z Nowego Jorku do Los Angeles,
70 µSv - życie w betonowym budynku przez rok,
100 µSv - prześwietlenie klatki piersiowej,

100 - 1000 µSv

250 µSv - roczny dopuszczalny limit emisji promieniotwórczości dla elektrowni atomowej (EPA),
390 µSv - roczna dawka pochodząca z naturalnego potasu w organizmie człowieka,
1000 µSv lub 1 mSv - dopuszczalna bezpieczna roczna dawka promieniowania na jedną osobę (EPA),

1 - 10 mSv

3 mSv - mammografia,
5.8 mSv - tomografia klatki piersiowej,
6 mSv - przebywanie przez godzinę na obszarze Czarnobyla (pomiar uśredniony - dane na rok. 2010),
10 mSv - tomografia całego ciała,

10 - 100 mSv

20 mSv - dopuszczalna roczna dawka promieniowania dla pracownika mającego styczność z promieniowaniem w Polsce,
100 mSv - roczna dawka promieniowania, która wyraźnie podnosi ryzyko zachorowania na raka,
100 mSv - dawka graniczna dla pracowników radiologicznych i służb ratowniczych w sytuacjach wyjątkowych,

100 - 1000 mSv

250 mSv - dawka graniczna dla pracowników radiologicznych i służb ratowniczych podczas operacji ratowania życia w Stanach Zjednoczonych,
400 mSv - dawka wywołująca chorobę popromienną o ile została przyjęta w krótkim czasie,
500 mSv - dawka graniczna w wyjątkowych sytuacjach dla osób uczestniczących w działaniach interwencyjnych, przy ratowaniu życia ludzkiego, (dopuszczona przez Polskie prawo na mocy prawa międzynarodowego),
500 mSv - zmniejszenie liczby krwinek powodujące obniżenie zdolności obronnych organizmu, powrót do pełnego zdrowia po kilku dniach. Znaczący wzrost ryzyka zachorowania na raka,
1000 mSv lub 1 Sv - choroba popromienna, nudności, zmniejszenie lub całkowity zanik liczby krwinek powodujące obniżenie zdolności obronnych ustroju i wystąpienie w wyniku tego ciężkich zakażeń, obniżenie lub nawet zanik krzepliwości krwi, niedotlenienie tkanek, powstanie wylewów i krwawych wybroczyn w narządach i tkankach, stwarzających niebezpieczeństwo dla życia,

1 - 10 Sv

2 Sv - poważna choroba popromienna, nudności i wymioty, w niektórych przypadkach może skutkować śmiercią,
4 Sv - bardzo poważna choroba popromienna, szansa na przeżycie tylko przy odpowiednim i długotrwałym leczeniu,
5 Sv - bardzo poważna choroba popromienna, wysoka śmiertelność,
8 Sv - dawka śmiertelna bez względu na sposób leczenia,

10 - 100 Sv

30 Sv - śmierć po 2-3 tygodniach,
50 Sv - przebywanie przez 10 minut w pobliżu rdzenia reaktora w Czarnobylu po jego stopieniu,
100 Sv - nagłe wymioty, śpiączka, śmierć w ciągu kilku godzin.


Nie będę tu pisał o wybuchu w elektrowni bo już było parę takich tematów np: http://www.sadistic.pl/bitwa-o-czarnobyl-lektor-pl-film-dokumentalny-vt109978,15.htm#1055786


Coraz więcej biur podróży oferuję wycieczki do czarnobyla. Ceny takich wycieczek są relatywnie tanie można się zmieścić w 1000zł za 3 dniową wycieczkę z zwiedzaniem kijowa, noclegiem i zwiedzaniem strefy.

Wycieczki te są z przewodnikiem i jest stale wyznaczona trasa wycieczki po elektrowni i mieście Pyrpeć. Przewodnikami są często żołnierze i za drobną opłatą mogą przymknąć oko na chęć zwiedzania innych atrakcji w mieście. Skażenie w mieście i przy elektrowni nie jest ogromne jak niektórzy uważają działa ta nawet restauracja dla pracowników którzy budują nowy sarkofag(jedzenie jest jednak przywożone z poza strefy)

Są oczywiście miejsca o bardzo silnym skażeniu np: czerwony las, wraki maszyn pracujących przy gaszeniu pożaru po wybuchu, w których można zostać napromieniowanym.

Jako ciekawostkę mogę podać, że jeśli ktoś będzie nagrywał film ze strefy lub robił zdjęcia aparatami czy kamerami na kliszę może uzyskać świetny efekt ziarnistości zdjęcia lub filmu. Niestety nie uzyskamy tego używając cyfrówek.

zdjęcie zaraz po wybuchu elektrowni, niska jakość zdjęcia jest właśnie spowodowana promieniowaniem


Ja nie byłem w Czarnobylu ale zamierzam się ta wybrać we wrześniu albo na wiosnę przyszłego roku.


Zejście do piwnicy szpitala w którym są trzymane ubrania robotników którzy pracowali w elektrowni


Radioaktywny mech. W większości strefy gleba jest silnie napromieniowana


Napromieniowany hełm używana przy gaszenie rektora po wybuchu


Maszyny używane podczas ratowania elektrowni


Czerwony las, najsilniej napromieniowany obszar strefy




Mam nadzieję że jakiś sadol był w strefię i podzieli się jakimiś zdjęciami i przeżyciami.


Jeżeli się spodoba mam zamiar napisać jeszcze parę artykułów o podobnej tematyce. Liczę na konstruktywny hejt

Ra...........it

2013-02-25, 14:01
Materiał ok, muszę cię zasmucić hejta nie będzie...

Wdr

2013-02-25, 14:04
jak tam będziesz nazbieraj trochę uranu:) mam pomysł na świetny materiał własny na sadola wyj***nie w powietrze brudną bombą atomową największego cyrku na świecie czyli sejmu!

BongMan

2013-02-25, 15:22
Amerykanin i Rosjanin stają przed pisuarem. Amerykanin wyciąga dość potężnych rozmiarów penisa. Gdy Rusek się na niego spojrzał, Amerykaniec rzekł:
- Buffalo Bill!
W tym momencie Rusek wyciągnął ze spodni trzy penisy i rzecze:
- Czarnobyl!

ZoolPl

2013-02-25, 15:33
Przez twoją pieprzoną zniewagę o upośledzeniu przeczytałem całe i wzbogaciłem się o wiedzę. Jesteś z siebie dumny?!

Maruas

2013-02-25, 15:36
Przeczytałem każdą linijkę i zobaczyłem każdy filmik... jak nigdy na sadolu coś mnie zainteresowało...

niech admini zrobią jedną wielką wycieczkę dla sadoli (i gimbazy, którą zostawimy w tym lesie :D )... Jest tam dalej karuzela z lunaparku, który tam mieli ?


Dawaj więcej o Czarnobylu !

Dante737

2013-02-25, 15:40
Do autora:
Jak przeczytałem twój wstęp który napisałeś czerwonymi literami to mi się od razu odechciało czytać, ale nie dlatego że to jest długie, tylko dlatego że (może i nieumyślnie) próbujesz kogoś obrazić. Wyobraź sobie taką sytuację: masz ciężki dzień wracasz zmęczony i żeby się zrelaksować wchodzisz na sadola obejrzeć coś ciekawego czy odmóżdzającego, ale nie chce ci się czytać długich tekstów bo już masz dosyć na dzisiaj wytężania mózgownicy. Potem czytasz coś takiego jak ty napisałeś. Jak tu się teraz zrelaksować, już nie mówiąc o tym że się człowiek wk***ia.

taos

2013-02-25, 15:44
Bardzo ciekawy artykuł i się tak zastanawiam czy kolega poszukuje przyjaciela do podróży ;)
Bo jak coś to bardzo chętnie

cripkillah

2013-02-25, 15:45
Czy lenistwo to od razu upośledzenie ? :amused:

m8

2013-02-25, 15:46
A ma ktoś z Was może artykuły wyjaśniające, dlaczego metale (i inne substancje) wystawione na działanie promieniowania jonizującego same potem są jego źródłem? Przykładem są wrzucone tu filmy z hełmem czy maszyną/koparką. Kiedyś trochę na ten temat szukałem, ale google jakoś nie kuma o co go pytam.

Vi...........et

2013-02-25, 15:50
Piękny artykuł. Od siebie mogę dodać, że podczas przechadzek po Prypeci/tamtejszych zabudowaniach należy uważać, aby się nie potknąć i nie przyj***ć pyskiem o ziemię i wzbić wokół siebie tumanów pyłu. Powodu chyba nie muszę podawać. ;)

Tak w ogóle- aż sobie przejdę po raz 121 jakże doskonałą serię gier:


Grubsoon

2013-02-25, 15:51
@KimDzongIl
Dowiadywales sie moze cos wiecej na temat wycieczki ? i w jakim okresie lecisz, ja we wrzesniu sie wybieram :) W biurze w Słupsku krzykneli cos ponad 800 za taka wlasnie jak mowisz.

korpal

2013-02-25, 16:10
świetny artyluł, w internecie można znaleźć sporo filmów od turystów zwiedzających tamte tereny ;>

ginx2666

2013-02-25, 16:13
Coś pie**olisz, bo :

Cytat:

10 µSv - dawka promieniowania naturalnego, jaką przyjmuje przeciętny człowiek podczas jednego dnia



i zaraz potem:

Cytat:

1000 µSv lub 1 mSv - dopuszczalna bezpieczna roczna dawka promieniowania na jedną osobę (EPA),



to wynika z tego, że przekraczamy ponad trzykrotnie dopuszczalną roczną dawkę promieniowania co rok.

Obliczenia (humaniści zasłonić oczka, bo wam mózg uchem wycieknie):

10 * 356 = 3650

3650 > 1000