18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Planowana przerwa techniczna - sobota 23:00 (ok. 2h) info
topic

Coś na wasze twarde serca

Jai • 2014-01-20, 22:15
Czołem Sadole.

Od kiedy wróciłem z pracy zastanawiałem się, czy właściwie warto tutaj tę historię opowiadać i uznałem, że z jednego powodu tak.
Najwyżej mnie zgnoicie, mam to gdzieś.

Pracuję u jednego z operatorów komórkowych. Dziś, w okolicach godziny 14 zrobiłem sobie przerwę, ubrałem się i poszedłem do starego jak świat baru mlecznego, tuż obok naszego punktu. Tanie, dobre, niezmienne od lat żarcie.

Jakieś dwa metry od kasy, stał sobie dziadek. Nazywam go dziadek, bo nie pomyślałem by zapytać człowieka o imię i nazwisko ( idiota ze mnie,wiem ). Dziadek przyglądał się bacznie ludziom przy kasie. Był bardzo stary, pomarszczony, o lasce. Ale w zadbanym, czarnym płaszczu, nie był brudny, nie śmierdział.. stał.
Gdy przyszła moja kolej, zapłaciłem za swoje jedzenie i już miałem wracać do pracy, gdy dziadek dosyć cicho zagadał:
-Przepraszam Cię serdecznie chłopcze.. jest mi niezmiernie głupio i wstyd, że mam w ogóle czelność Cię o to prosić, ale.. -

I tu już dokończę własnymi słowami, bo nie sposób tego zacytować. Dziadek powiedział mi, że ma 92 lata, i na początku miesiąca jego wnuczka ukradła mu całą rentę. On pożyczał gdzie mógł, od wszystkich znajomych, ale już tyle napożyczał i jeszcze nie oddał, że mu głupio wziąć jakikolwiek grosz od nich. Od trzech dni zjadł tylko dwie bułki, z masłem, bo to mu jeszcze zostało. Powiedział mi, że jest umierający, niestety nie dowiedziałem się, dlaczego.
Poprosił mnie, żebym mu kupił zupę, najtańszą, tu jest za 3 złote i bułkę, choć może sama zupa starczy.. Przepraszał mnie raz po raz, że w ogóle ma czelność o coś takiego zapytać - miał łzy w oczach.
Nie wyglądał jak żule stojący pod sklepami, był czysty, pachniał.. po prostu był cholernie stary.

Kupiłem człowiekowi porządny obiad, zupę, coś do popicia. Postawiłem mu to na stoliku, odsunąłem krzesło.. I wtedy dziadek się rozkleił. Popłakał się, staruszek jak małe dziecko, opowiedział mi, że był w czasie wojny w AK, że wywieziono go na sybir, że udało mu się cudem przetrwać wojenne czasy.. i że nigdy nie myślał, że w wieku 92 lat będzie musiał prosić obcych o parę złotych na jedzenie, bo od państwa tyle dostaje, że na leki nie starcza, a jeszcze przyszło, że go własna wnuczka okrada. Takiego upokorzenia w życiu nie doznał i właściwie, to po tej sytuacji to on by już wolał umrzeć, niż dalej tak żyć, bo się upokorzył, jak jakiś żebrak..
Przepraszał i dziękował mi kolejne 5 minut, czekałem aż się uspokoi.
I tu powód, dla którego piszę.

Jeśli jakimś cudem ta mała k***a która okradła tego człowieka czasami czytuje sadistica, to mam nadzieję, że Cię jebnie tir.

A nawiasem mówiąc, to jestem do cna wk***iony na ten kraj, jak widzę takich ludzi, którzy stracili wszystko, rodziny, domy, majątki, by walczyć za jego wolność, a teraz stoją w barze mlecznym prosząc o zupę za 3 złote. ch*j w dupę wszystkim czerwonym, którzy do tego doprowadzili.

I nie, nie klaskał kierowca, ani pani w kasie, ludzie też brawo nie bili.

cenius

2014-01-21, 09:48
Noo autorze, gdzie jestes?!?!

Spoczywa teraz na tobie wielka odpowiedzialność.

PonuryWilk

2014-01-21, 09:51
;-)
sarevok89 napisał/a:

Prawie jak w utworze Lecha Makowieckiego - Quo Vadis Polonia

http://www.youtube.com/watch?v=0_dXncXlMdA

"Bylo ich wielu - ludzi ze stali
Nie mogl ich zlamac Hitler ni Stalin
Zostala garstka, zreszta sam zobacz
Smieszne berety, znicze na grobach
Czasami grzebia w smietnikach noca
Zyc jakos trzeba, a nie ma za co
Za slabi, zeby swiatu urągać
Za dumni, zeby reke wyciagac"

Super gest stary ;)

;-)


Kolego, masz piwo za Makowieckiego ;-)

Niflheim6

2014-01-21, 10:35
Właśnie autorze, gdzie jesteś? Tyle osób odpowiedziało a Ty milczysz? Halo?!

Btw, gratuluję Ci takiej postawy w dzisiejszych czasach. ;)

kustoszpan

2014-01-21, 11:23
A jeśli to zmyślona bajeczka (oby nie), a autora postu przeraziła popularność tego tekstu, jak i odzew internautów? Zaznaczam iż tą historią, zaczęli się również interesować na innych portalach i forach.

Szymp

2014-01-21, 11:41
Poruszyło mnie to. Znajdź go, porozmawiaj z nim, a internauci na pewno chętnie pomogą...

Ar...........ch

2014-01-21, 11:50
Jai Wczoraj o 22:15 napisał/a:

(...)




cenius napisał/a:

Noo autorze, gdzie jestes?!?!


Niflheim6 napisał/a:

Właśnie autorze, gdzie jesteś?



Jest 11:49 następnego dnia.

Może, k***a, jest w robocie, o której pisał?

:facepalm:

mefiuu44

2014-01-21, 13:16
No k***a, aż mnie zatkało...

GerWaZyProtaZy

2014-01-21, 13:18
Daj znać jakie to było miasto. Jak będe mógł to chętnie pomogę w miarę możliwości, a jak daleko, to choć mu kilka złotych prześle.

servus124

2014-01-21, 13:19
Leniwy Leonard napisał/a:

Browar za twoje zdrowie.
Ostatniego lata byłem w Nysie i jadłem w jakiejś knajpie.
Przy wejściu stał starszy człowiek, który wyglądał jak czyjś dziadek i zapytał czy mógłbym kupić mu zupę. Kupiłem mu zupę, pierogi ruskie i schabowego i nawet nie pytałem co, jak i dla czego. Po prostu mu dobrze z oczy patrzyło.



Heh, jesli mowa o tym samym dziadku to czesto stoi pod lewiatanem na osiedlu poludnie. Zajebisty typek. Dziadka ludzie daza wielka sympatia i chetnie mu pomagaja bo wiedza, ze nie wyda tego na alkohol. Nie zebra z wyciagnieta reka i karteczka, stoi pod sklepem, pomaga zakupy zaniesc, wozek odstawic(nie sa na kase) itp. Kiedys moj brat z kumplem chwila przed wigilia dali mu 50zl, nie chcial wziasc, zarzekal sie ze pare groszy mu wystrczy, po dlugiej rozmowie przyjal i plakal jak male dziecko. Zostal rowniez zaproszony na wigilie(moj brat robil wigilie z kumplem i zona), zaoferowali mu, ze moze sie u nich nawet "odswiezyc" bo czesto stoi mega brudy w owym sklepie. Jednak nie pojawil sie, tlumaczyl potem, ze nie chce robic nikomu klopotu. Za kazdym razem gdy go spotykalem nie zydzilem mu grosza, mam nadzieje, ze trzyma sie dobrze i ludzie nadal mu pomagaja. Jol

ayawaya

2014-01-21, 13:26
Widzę, że przemówcy też Nysę skojarzyli. Autor widzę ze Słupska, więc chyba akcja nie miała tu miejsca. W ch*j smutne, że ludzie walczący za kraj narażający życie za Polskę, teraz ledwie mają na leki, jedzenie. Piwo za temat

FreakyOmen

2014-01-21, 13:39
Jestem schizofrenikiem, lecze się,siedzę w UK na zasiłku, nie wstydzę się tego. Ale k***a stary zrób wszystko by odnaleźć tego staruszka a pomogę ile się da finansowo!!!!!

dmesg

2014-01-21, 16:55
vander napisał/a:

Pomagać w miarę swoich możliwości trzeba. Kiedyś zaczepiła mnie też starsza Pani z receptą w ręku na 89 zł i poprosiła o dołożenie 5zł bo jej zabrakło na wykupienie. Dałem po czym kobieta obdarowała mnie uśmiechem i widoczną ulgą w jej oczach dopowiadając Bóg zapłąć.



Vander, z tym uwaga... Kiedyś mnie w centrum zaczepił dziadek, również czysty, można nawet powiedzieć, że elegancki, ogólnie - budził zaufanie. Pokazał mi receptę, wczytał historię o brakujących 5 zł do zakupu, opowiedział nawet ze łzami w oczach o swojej kombatanckiej przeszłości. Dobrze mu z oczu patrzyło, więc podzieliłem się z nim środkami płatniczymi przekraczając o 200% wzmiankowane 5 zł. Wszystko gites, pobłogosławił mnie i moją rodzinę i poszedł. Po jakichś dwóch godzinach wracam tą samą drogą, a ten sam gość podbija do mnie dokładnie z tym samym tekstem :) W sumie nie wiedziałem, czy śmiać się, czy płakać :) Cóż, załatwiłem go odmownie, grzecznie, typ tylko odwrócił się na pięcie i odszedł... podchodząc do parki, którą też zaczął nagabywać. Szkoda trochę chłopa, ale trzeba przyznać, że spełniłby się jako polityk - przekonujący był wyjątkowo ;)

fabiothethird

2014-01-21, 17:30
Pytanie tylko czy to rzeczywiście wnuczka, czy ktoś go zrobił metodą na wnuczka.

Bociekk

2014-01-21, 18:46
k***a, aż mnie ciarki przeszły...
Zrobiło mi się żal gościa, jak pomyślałem o tym, że w ubiegłą sobotę przej***łem 50 zł na wódę i fastfoody, a gość który walczył za MÓJ KRAJ nie ma pieniędzy na śmieszną zupę.
Gdyby ruszała jakaś sadolowa ściepa, to proszę dać mi znać!
Pomyśleć, że moje "kilka złotych" to dla kogoś szczyt marzeń!
Zimne piwo dla autora.

Piotrusisko

2014-01-21, 19:02
Takie sytuacje są na porządku dziennym. Brawa za dobry uczynek. niestety takich ludzi jak Ty jest niewiele, a tym bardziej nie ma takich ludzi w polskim rządzie. Weterani wojenni powinni być magnatami tego kraju, a póki co żyją w skrajnej biedzie. To jest chore. Powinniśmy w końcu wziąć sprawę w swoje ręce i zrobić rozpiździel jaki jest teraz na Ukrainie. Niech zadrżą k***sy w rządzie