topic

Budapeszt

Sundown • 2019-09-11, 18:56
Budapeszt (węg. Budapest) – stolica i największe miasto Węgier, położone w północnej części kraju, nad Dunajem. Formalnie stworzony został w latach 1872–1873 z trzech połączonych ze sobą miast: Budy i Óbudy na prawym brzegu Dunaju (geograficznie – Średniogórze Zadunajskie) oraz Pesztu – na lewym (geograficznie – Średniogórze Północnowęgierskie i Wielka Nizina Węgierska).

Budapeszt to jedna z najważniejszych metropolii Europy Środkowej, a także ósme pod względem zaludnienia miasto wśród stolic Europy. Stanowi wielki ośrodek kulturalny (biblioteka narodowa, liczne muzea, galerie sztuki, teatry, opera) i naukowy (Akademia Nauk, Uniwersytet im. Loránda Eötvösa (od 1635), Uniwersytet Techniczno-Ekonomiczny (od 1782), Akademia Sztuk Pięknych, wiele innych uczelni i instytutów badawczych). Jest też ważnym centrum turystycznym i uzdrowiskowym (kompleksy balneologiczne).

Budapeszt jest uznawany za metropolię globalną. Obecny kształt terytorialny przybrał w roku 1950, gdy przyłączono do niego 23 okoliczne miejscowości, dzięki czemu, obszar miasta zwiększył się 2,5 raza, zaś ludność – 1,5 raza. Dzisiejszy Budapeszt jest podzielony na 23 dzielnice z własnymi zarządami. Całym miastem zarządza Samorząd Stołeczny (Fővárosi Önkormányzat).
https://pl.wikipedia.org/wiki/Budapeszt

Hollókő - wioska etnograficzna Palóc na Węgrzech -wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Jego nazwa oznacza po węgiersku „kamień kruka”.


niemamskarpet.

2019-09-15, 17:26
te całe Węgry są dłużej w UE niż Polska a syf taki, że masakra ten cały Orban ich wykończył

dymmo

2019-09-15, 19:44
niemamskarpet. napisał/a:

te całe Węgry są dłużej w UE niż Polska a syf taki, że masakra ten cały Orban ich wykończył


Węgry wstąpiły do UE w tym samym czasie co Polska czyli w 2004 r. Po drugie, skoro tak piszesz o Orbanie, świadczy o tym, że gówno wiesz o polityce, a jedyną wiedzę jaką posiadasz czerpiesz z dzienników telewizyjnych.