18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Planowana przerwa techniczna - sobota 23:00 (ok. 2h) info
topic

Bitwa o Anglię

Brutal90 • 2013-03-02, 00:45
Polski motyw, repeat please... :lol: Oglądać od 15 sekundy


rancwa

2013-03-02, 01:15
a jak na koniec wojny była defilada w Paryżu żeby ówczesne nowe władze podziękowały ze wkład w wojnę, to zostały zaproszone wszystkie narody biorące udział w wojnie, polaków pominięto, dziękujemy...

cykenmyken

2013-03-02, 07:43

Po 1-Defilada odbyła się w 1946 nie w paryżu a w londynie.
Po 2-Zaproszono jedynie lotników z dywizjonu 303 ale oni odmówili.

Dz...........ak

2013-03-02, 08:22
Nie wszędzie Polacy są pokazywani w pozytywnym świetle.



"Zaginiony ląd" (2009)

Amerykański gniot z rasistowskim żartem o Polakach.


"S.W.A.T" (2003)

Wykorzystywanie stereotypu Polaka jako półgłówka.






"Bitwa o Anglię" trzyma poziom, bo robili ją Brytyjczycy. I to w złotym dla kina wojennego okresie.

Dymekx

2013-03-02, 10:08
Kiedy gadam na czacie w jakiejś grze po Polsku dopiero co z napotkanymi ludźmi i angole karzą mi przestać przypomina mi się ta scena :D .


miczel1

2013-03-02, 10:22
już wtedy wiedzieli ze walczą o swoja drugą ojczyzne :)

rancwa

2013-03-02, 11:45
cykenmyken,
no może mi się miasta pomyliły ale nasi zaproszenia nie dostali, a w których książkach o tym pisali to ci nie powiem bo nie mam pod ręką żadnej, na discovery też był o tym program, w styczniu puszczali, Polaków nie zaproszono

Sz...........jk

2013-03-02, 12:23
@rancwa

Zaproszenie dostali ci co walczyli w Dywizjonie 303. LWP nie zostało zaproszone bo było w strefie wpływów ZSRR, a Polskie Siły na Zachodzie były zmarginesowane i milczano na temat ich wkładu w zwycięstwo. Alianci nie chcieli drażnić Związku Radzieckiego. Zaproszenie weteranów Polskich Sił na Zachodzie byłoby uznaniem "drugiej polskiej armii", która nie walczyła pod przywództwem ZSRR, a pod przywództwem Aliantów i Polskiego Rządu na Emigracji.

job_twaju_mać

2013-03-02, 12:25
Nic od nich nie dostaliśmy wtedy, więc niech teraz dają nam robotę.

SKR

2013-03-02, 12:27
zawsze piwko za polskich lotników

rancwa

2013-03-02, 12:46
Abdulan, muszę książki uaktualnić i nie wierzyć we wszystko co na discovery pokazują

Gonczor

2013-03-02, 13:27
Abdulan, jeszcze gwoli ścisłości-lotnicy z 303-go odmówili przyjęcia właśnie przez to, że pominięto Maczka, Andersa i innych. Mnie osobiście najbardziej bulwersuje jednak to, co Brytyjczycy zrobili podczas operacji Market-Garden. Pokrótce-Montgomery olał informacje od holenderskiego ruchu oporu, który mówił, że w rejonie Arnhem koncentrują się siły niemieckie, kazał operować na froncie szerokości... No niedużej. Jak szkopy doj***ły 1 czołg aliancki, to się zrobił zator. Ogólnie był tam duży hurraoptymizm, który doprowadził praktycznie do unicestwienia brytyjskich spadochroniarzy. Urquhart był krytykowany przez Amerykanów ze 101 i 82 DPD za to, że nie chciał obrać trudniejszej strefy lądowania, co doprowadziło do wybicia wojskom z rąk atutu, jaką jest zajebista mobilność spadochroniarzy. Dalej-stwierdził, że gros sił polskich zostanie zrzucony pod jednej stronie rzeki, a oddziały artylerii po drugiej (bo most już na pewno będzie zdobyty). Żeby było śmieszniej, ze strefy lądowania Brytyjczyków do owego mosty prowadziły 3 drogi, z czego 2 był obsadzone przez niemieckich pancerniaków, oczywiście rozpoznanie poszło tylko jedną z nich, dzięki czemu tylko 1/3 dywizji brała udział w walkach (nie muszę mówić, jak to się skończyło). Na koniec kto został obarczony winą? Nie kto inny, jak Sosabowski, przez rzekomą opieszałość w próbie dołączenia do Brytyjczyków.

Ingen175

2013-03-02, 13:27
@rancwa
Musisz to zacząć używać mózgu.
Otóż sprawa z tą paradą zwycięstwa w 1946 roku wyglądała tak :
-Rząd Jego Królewskiej Mości zaprosił na paradę przedstawicieli LWP z kraju (czyli LWP podlegające Tymczasowemu Rządowi Jedności Narodowej). Polacy zaproszenia nie przyjęli jako że defilowali w Moskwie (zresztą radzieccy przedstawiciele również przyjazdu do Londynu odmówili). Mimo wszystko Brytyjczycy czekali aż do ostatniej chwili, w końcu uznawali TRJN jako jedyny, legalny organ Polski.
- PSZ otrzymały zaproszenie 7 maja, a więc dzień przed paradą. Oczywiście to było nie do pomyślenia by w taki sposób zapraszać, dlatego PSZ odmówiły wzięcia udziału. Co jest jak najbardziej słuszne.
- Ostatecznie próbowano zaprosić lotników, w dowód wdzięczności za Bitwę o Anglię ale ci, w ramach jedności z PSZ odmówili.

Więc tak, zaproszenie Polacy otrzymali. LWP je odrzuciło z przyczyn politycznych, a PSZ i PSP z powodu obraźliwej formy w jakiej zaproszenie wysłano. Dzień przed defiladą się nie zaprasza. Niemniej mit, który nawet MON upowszechnia jest kłamstwem.

A discovery jest równie wiarygodne co propaganda ZSRR.

stalowyszczur

2013-03-02, 14:27
Kiedys na lotnisku poznalem pewnego starego angola, który gdy usłyszal że jestem z Polski z szerokim usmiechem powiedział, że Anglia zawdziecza nam wiecej niż gdziekolwiek jest powiedziane. Jego ojciec był pilotem i jak powiedział mu że Polacy to byli najlepsi lotnicy na świecie i byl to honor z nimi służyć. Ot, sobotnia anegdotka :) .