18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach

Antypolska propaganda Putina w mediach

natking • 2017-05-21, 22:56
"Kolejny fake news, czyli nieprawdziwa wiadomość, wyprodukowany przez rosyjskie media miał wzbudzić nienawiść Ukraińców wobec Polaków. Rosyjska propaganda przedstawiła pobicie polskiej nastolatki w Gdańsku jako atak na… Ukrainkę.

O bulwersującym zdarzeniu w Gdańsku jest głośno od kilku dni – w miniony czwartek przed gimnazjum na gdańskim Chełmie pobita została 14-letnia uczennica. Napastniczkami były jej koleżanki.

Jednak w poniedziałek na rosyjskim portalu Federal Press został umieszczony materiał, który opatrzono tytułem: „Polskie uczennice publicznie pobiły i poniżyły 14-letnią Ukrainkę”. Kolejne tytuły, które we wtorek pojawiły się w rosyjskich mediach, podgrzewały ksenofobiczne nastroje: „W polskiej szkole tłum nastolatków okrutnie pobił Ukrainkę: »masz, banderowska k...!«”. Do części materiałów był dołączony pochodzący z Facebooka film, który pokazuje zdarzenie, ale opatrzone fałszywym komentarzem, sugerującym ukraińskie pochodzenie ofiary.

Historię o „pobitej Ukraince” podchwyciły inne media rosyjskie (w tym portal jednej z dużych rosyjskich telewizji REN TV) oraz portale prorosyjskich separatystów na Donbasie. W fake news uwierzyły niektóre media ukraińskie, w tym portal ZIK i 112 Ukraina.

Na publikację w ukraińskich mediach zareagowała Marta Kowal – Ukrainka, prof. Uniwersytetu Gdańskiego, która napisała na Facebooku: „W materiale ZIK u prawdzie odpowiada tylko jedno: nastoletnie dziewczyny pobiły koleżankę. Niestety, to jeden z wielu przykładów agresji wśród nastolatków. Ofiara rzekomo znieważyła mamę jednej z napastniczek. […] Wypadek smutny i straszny, ale ofiara pobicia nie jest Ukrainką! To polska uczennica […] Napastniczki zostały zatrzymane przez policję (były to trzy dziewczyny, a nie tłum) i wczoraj stanęły przed sądem ds. nieletnich”. Na koniec Marta Kowal poprosiła swoich pracujących w mediach przyjaciół z Ukrainy o przekazywanie dalej tej informacji i prostowanie rosyjskich fejków.

Akcja odniosła skutek i już we wtorek wieczorem materiały o rosyjskiej dezinformacji zamieściły ukraińskie media, w tym agencja informacyjna Unian.

Sytuacji przyjrzał się ukraiński dziennikarz Denis Kazanskij. Zauważył on we wpisie na swoim blogu autorskim, że napięcia w stosunkach polsko ukraińskich są na rękę Rosji. Dlatego nic dziwnego, że podobne nieprawdziwe wiadomości publikują portale rosyjskie czy separatystyczne. „Każdą informację, która pochodzi z takich źródeł, trzeba wielokrotnie sprawdzać. A jeszcze lepiej w ogóle ich nie rozpowszechniać” – napisał.

Rosyjskie media niejednokrotnie produkowały fałszywe newsy dotyczące Ukraińców, mające wzbudzić emocje odbiorców. Najbardziej znane produkty kremlowskiej propagandy to historia o trzyletnim rosyjskim chłopczyku, rzekomo ukrzyżowanym przez Ukraińców w mieście Słowiańsk na Donbasie czy informacja o 13-letniej dziewczynce, córce przesiedleńców z Rosji rzekomo zgwałconej w Niemczech przez uchodźców. Rosyjska kampania propagandowa doprowadziła wówczas do demonstracji w Berlinie".

Źródło: https://www.facebook.com/studiowschod/

Pr...........em

2017-05-22, 00:16
Jestem świeżo po powrocie z wycieczki do Odessy - w sumie sporo zmieniła ona moje podejście do Ukraińców (na plus), chociaż miałem raczej niezbyt przyjemne kontakty z tą nacją. Za to propaganda pro-rosyjska jest w tej chwili wszechobecna, także na portalach nie mających nic wspólnego z polityką (np. dopreprogramy) i mam jej serdecznie dość.

Piwo.

człowiek_zły

2017-05-22, 02:03
Kacapy to zwykłe ch*jozy. Gardzę tymi podludźmi. Bieda, syf i gnój ale bomby atomowe mają. Komuniści zaj***li ich kilkadziesiąt milionów a oni od 100 lat ich wielbią. Zwykła banda ch*ja, nie naród.

sh...........ns

2017-05-22, 02:08
Jabłonowski i jego kolega kiedys stwierdzili że zsyłki polaków na Sybir nie były takie złe bo Syberia jest piękna i ten jego kolega z rosji stwierdził że wolał by mieszkać na Syberii niż np w USA bo wiadomo SUa wywołało 50 wojen a rosja tylko się broni i wyzwala ..... a większość łepków sie na to łapie , W Polsce ruska agentura jest tak głupia że wyłapuje najmniej wartoscowe jednostki

natking

2017-05-22, 03:03
Jakkolwiek by nie wyglądała nasza wspólna historia, to każdy konflikt między nami dzisiaj jest na rękę Rosji.

b0r000

2017-05-22, 03:33
Nie jestem w stanie potwierdzić czy do gwałtu na tej 13-letniej dziewczynce z Berlina doszło (choć poczta pantoflowa z tamtych dzielnic to potwierdza) ale mogę potwierdzić, że ruscy byli ostro wk***ieni i zrobili niezły rozpie**ol w pobliskim ośrodku dla tych "biednych" uchodźców.

Fukuoka

2017-05-22, 06:40
nie powielaj kolejnego fake newsa. Patola na max

ch...........li

2017-05-22, 07:10
Jak to czytam przypomina mi ze sytuacja chyba z ubiegłego roku w mojej okolicy dwóch Ukraińców zarąbali siekierą gościa bo ten nie zapłacił im za wykonana prace. Ukraińcy zwinęli żagle i zwiali a w wiadomościach cisza...

elfis

2017-05-22, 08:16
niemal każdy wpis o ,,ukrach, banderowcach,, jest na rękę ruskim trollom którzy non stop piszą o tym na portalach, zaraz ktoś napisze że to prawda itd. , owszem , do wyjaśnienia ale nie w czasie okupacji części Ukrainy

nowynick

2017-05-22, 09:59
Ciekawe ile Ruscy żołnierze zgwałcili/zabili ukraińskich 14 latek w takim Donbasie w ostatnich trzech latach... To pytanie pozostawiam Ukraińcom jakby się przejmowali zbytnio niegroźnym pobiciem gimnazjalistki (nota bene Polki) przez inne gimnazjalistki.

sezamkowyRozpierdol

2017-05-22, 11:48
Jakby to k***a miało znaczenie, czy pobita została Polka, Ukrainka, Niemka czy Żydówka :krejzi:
Takie debilne myślenie doprowadziło do sytuacji, w której to Żydów uważa się za największe ofiary IIWŚ pomijając resztę świata oraz fakt, że największe straty wojenne poniósł ZSRR, stąd macie sytuację, w której Żydów traktuje się jak nadludzi a innych jak podludzi i za antysemityzm w krajach zachodu można siedzieć a za obrazę Chińczyka, Greka czy Polaka już nie.
Jedyne co jest na rękę w tej sytuacji to rządowi w Kijowie gadka-szmatka i tłumaczenie zarażania Ukrainy szowinistycznym wirusem banderyzmu a każdego kto zwróci uwagę na szerzenie na Ukrainie umysłowego nacjololo-sp***olenia nazywa się ruskim trollem czy tam agentem.

Gniję z sp***olin sugerujących, że blok Polska-Ukraina, kraje Bałtyckie, Białoruś + V4 mają stanowić "przeszkodę dla Rosji".
Rosja to 2 armia tej kulki, liczy się tylko z USA i Chinami, ewentualnie Francją i UK, dla Rosji jesteśmy tylko hałaśliwie szczekającą Yorką szarpającą nogawkę Putina.

natking

2017-05-22, 12:17
chili-chili napisał/a:

Jak to czytam przypomina mi ze sytuacja chyba z ubiegłego roku w mojej okolicy dwóch Ukraińców zarąbali siekierą gościa bo ten nie zapłacił im za wykonana prace. Ukraińcy zwinęli żagle i zwiali a w wiadomościach cisza...



Prawidłowa reakcja! Jakbym mógł, tobym jeszcze im piwko postawił :ok: Wyobraź sobie, jakby to Twój mąż, ojciec albo dziadek wyjeżdżał do Niemiec po to, aby wyżywić rodzinę, a taki Niemiec stwierdziłby w pewnym momencie, że zrobi go w ch*ja tylko dlatego, że jest w jego oczach nic niewartym Polakiem.

sezamkowyRozpie**ol napisał/a:

Gniję z sp***olin sugerujących, że blok Polska-Ukraina, kraje Bałtyckie, Białoruś + V4 mają stanowić "przeszkodę dla Rosji".
Rosja to 2 armia tej kulki, liczy się tylko z USA i Chinami, ewentualnie Francją i UK, dla Rosji jesteśmy tylko hałaśliwie szczekającą Yorką szarpającą nogawkę Putina.



Pewnie, że masz rację, że Rosja liczy się w ewentualnym konflikcie tylko z kilkoma krajami, ale sam wywiad i propaganda jest bardzo rozbudowana i działa wszędzie tam, gdzie tylko może dotrzeć. To się zawsze opłaca.

sezamkowyRozpierdol

2017-05-22, 12:41
natking napisał/a:

ale sam wywiad i propaganda jest bardzo rozbudowana i działa wszędzie tam, gdzie tylko może dotrzeć. To się zawsze opłaca.



Pytanie tylko co ja z tego będę miał jako obywatel RP, czy mój portfel urośnie? :lol:
To są rozgrywki między właścicielami poszczególnych państw na poszczególnych kawałkach tej kulki, a nie rozgrywki między szarymi ludźmi, którzy się na oczy nie widzieli nigdy :roll:

natking

2017-05-22, 12:56
sezamkowyRozpie**ol napisał/a:

Pytanie tylko co ja z tego będę miał jako obywatel RP, czy mój portfel urośnie? :lol:
To są rozgrywki między właścicielami poszczególnych państw na poszczególnych kawałkach tej kulki, a nie rozgrywki między szarymi ludźmi, którzy się na oczy nie widzieli nigdy :roll:



Gaz Ci na chacie podrożeje ;)