18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Planowana przerwa techniczna - sobota 23:00 (ok. 2h) info
topic

40 bilionów kilometrów

Jesse.Pinkman • 2013-03-17, 18:55
40 bilionów kilometrów - w przybliżeniu tyle dzieli nas od najbliższej (poza Słońcem) gwiazdy Proxima Centauri. Zaledwie (w odniesieniu do rozmiaru wszechświata) 4.22 lata świetlne. Proxima Centauri jest składnikiem układu potrójnego gwiazd, znajdującego się 4,22-4,37 ly od ziemi. Jak wyglądałoby Słońce z najbliższego nam układu gwiezdnego? A jak wygląda ten bardzo ciekawy układ wielokrotny? O to parę zajebistych zdjęć, wizji i parę ciekawostek:



LINK
Słońce u góry widziane z odległości 4 lat świetlnych. Alfa Centauri A i B tworzą razem z Proximą Centauri najbliższy nam Układ Gwiezdny. Wokół składnika B krąży najbliższa nam planeta pozasłoneczna Alfa Centauri Bb (widoczna na tej wizji powyżej) - zaledwie nieco ponad 4 lata świetlne od nas. Jej średnica jest nieco większa od średnicy Ziemi, ale zbyt mała odległość od gwiazdy B powoduje, że na jej powierzchni temperatura może dochodzić nawet do 1200 stopni Celsjusza.




LINK




LINK
Większy składnik A i mniejszy B zaznaczone kółkami a strzałką na dole zaznaczone położenie Proximy.




LINK
Wizja młodej planety Alfa Centauri Bb. Być może niegdyś jej orbita znajdowała się w ekosferze gwiazdy B, co umożliwiłoby utrzymanie się ciekłej wody na powierzchni i rozwój życia zaledwie 4 lata świetlne od innej planety obfitującej w miliony gatunków.




LINK
Alfa Centauri A i B widziane z planety Bb gdyby ta znajdowała się na orbicie dalszej niż obecnie i nie posiadała atmosfery.




LINK
Prawdopodobny wygląd planety Bb przy tak niewielkiej odległości od gwiazdy B. Obok parę ciekawych danych o planecie.




LINK
Alfa Centauri A i B, czerwonym kółkiem zaznaczona pozycja Proximy.




LINK
Parę kolejnych wizji planety Bb.




LINK




LINK




Gdyby planeta Bb krążyła w ekosferze gwiazdy.




LINK
Takie małe porównanie.




LINK
Co tu dużo pisać, piękny widok.




LINK




LINK
Wizja planety pozasłonecznej okrążającej Gwiazdę Barnarda. Jest to czerwony karzeł, znajduje się 5,94 ly od Ziemi. Bardzo ciekawa gwiazda, która była brana pod uwagę jako cel lotu międzygwiezdnego (pomysł samego lotu upadł kilkanaście lat temu).


genghiskhan

2013-03-17, 19:07
trochę trudu w to włożyłeś - dobry svijany się należy!

ko...........7o

2013-03-17, 19:25
Zakładając,że każda gwiazda ma swój układ planetarny,a jest ich nieskończoność,to łatwo się domyślić,że gdzieś tam...jest życie.Może nie są to równoległe formy do znanej nam matki Ziemi,ale z całą pewnością są.Zastanawia mnie tylko po kiego grzyba pompować miliardy dolarów na poszukiwanie form życia,czy ich pozostałości w naszym układzie planetarnym.Pewnie za naszego życia nie osiągniemy takiej technologii aby zbadać inny układ planetarny i jest to na dziś dzień science-fiction,ale pamiętajmy że jeszcze 40-kilka lat temu załogowy lot na księżyc był także science-fiction.Do czasu kiedy to padły słynne słowa: „One small step for a man, one giant leap for mankind" (Jeden mały krok dla człowieka, jeden wielki skok dla ludzkości) – wypowiedział je Neil Armstrong lądując jako pierwszy człowiek w historii na księżycu.

CougaRpl

2013-03-17, 19:43
Za dobrze opisaną treść dotyczącą kosmosu ZAWSZE PIWKO.

job_twaju_mać

2013-03-17, 19:49
Zanim dotrzemy na jakąkolwiek planetę spoza układu słonecznego minie dobre kilkadziesiąt jak nie sto kilkadziesiąt lat. To będzie możliwe jedynie przy wytworzeniu antymaterii, a samo wykorzystanie anihilacji do napędu będzie drugim ważnym osiągnięciem, także poczekamy. Najpierw niech człowiek wyląduje na, powiedzmy, Tytanie. To już byłby naprawdę solidny krok do przodu.

Jesse.Pinkman

2013-03-17, 20:00
Będę_go_zjadł napisał/a:

Zanim dotrzemy na jakąkolwiek planetę spoza układu słonecznego minie dobre kilkadziesiąt jak nie sto kilkadziesiąt lat.



http://kopalniawiedzy.pl/foton-naped-kosmos-pojazd-kosmiczny-PLT-Laserowy-Naped-Fotonowy-Photonic-Laser-Thruster-Young-Bae,3417

O to napęd, który za 30-50 lat może pozwolić nam na podróżowanie z prędkością nawet 1/3 prędkości światła. Lot do najbliższej planety pozasłonecznej Alfa Centauri Bb (4 lata świetlne) trwałby wtedy około 13-15 lat w jedną stronę.

Dlatego zgodzę się z częścią ,,minie dobre kilkadziesiąt lat" ale co do części ,,sto kilkadziesiąt lat" już bym się przyczepił, bo faktem jest, iż postęp technologiczny odbywa się w tempie wykładniczym. W coraz krótszym czasie osiągamy coraz więcej.

job_twaju_mać

2013-03-17, 20:08
BluntedAstronaut napisał/a:



http://kopalniawiedzy.pl/foton-naped-kosmos-pojazd-kosmiczny-PLT-Laserowy-Naped-Fotonowy-Photonic-Laser-Thruster-Young-Bae,3417

O to napęd, który za 30-50 lat może pozwolić nam na podróżowanie z prędkością nawet 1/3 prędkości światła. Lot do najbliższej planety pozasłonecznej Alfa Centauri Bb (4 lata świetlne) trwałby wtedy około 13-15 lat w jedną stronę.

Dlatego zgodzę się z częścią ,,minie dobre kilkadziesiąt lat" ale co do części ,,sto kilkadziesiąt lat" już bym się przyczepił, bo faktem jest, iż postęp technologiczny odbywa się w tempie wykładniczym. W coraz krótszym czasie osiągamy coraz więcej.



Być może to co piszesz jest prawdą. Nie jestem fizykiem, ale zastanawia mnie, czy człowiek uchroniłby się od przeciążenia (jeżeli w ogóle będzie poddany jakiemukolwiek) przy takich prędkościach.

kapelan_szturmowy

2013-03-17, 20:59
świetnie, ale to jest SADISTIC, więc.... hmmm....

raper900

2013-03-17, 21:00
@up Sadictic uczy i bawi, więc komentarz bezzasadny.

koko77 napisał/a:

Zakładając,że każda gwiazda ma swój układ planetarny,a jest ich nieskończoność...


Jest ich nieskończenie wiele? Kto ci takich bzdur naopowiadał?

Kos

2013-03-17, 21:06
Kosmos jest zajebisty

Infinity127

2013-03-17, 21:16
Więcej takich materiałów! Dzięki takim ludziom jak ty zacząłem się interesować kosmosem i astrologią. Dziękuje tobie i reszcie ludzi którzy przyczynili się właśnie do tego. Zimny Browar.

raper900

2013-03-17, 21:18
Infinity127 napisał/a:

Więcej takich materiałów! Dzięki takim ludziom jak ty zacząłem się interesować kosmosem i astrologią. Dziękuje tobie i reszcie ludzi którzy przyczynili się właśnie do tego. Zimny Browar.


Ekhem... Astronomią chyba.

Cytat:

a tu klops, przeniosło mnie na portal miłośników astrologii...


j.w.

kapelan_szturmowy

2013-03-17, 21:33
raper900 napisał/a:

up Sadictic uczy i bawi, więc komentarz bezzasadny.

aaaaa to sorry, pomyliłem portale, chciałem codzienną dawkę czarnego humoru, tzn. pośmiać się z żydów i ciapatych... a tu klops, przeniosło mnie na portal miłośników astrologii... ale tu też jest fajnie.

zonik

2013-03-17, 21:38
Po pijaku w parę dni bym przeszedł ;)

si3l

2013-03-17, 21:39
fiattt napisał/a:

aaaaa to sorry, pomyliłem portale, chciałem codzienną dawkę czarnego humoru, tzn. pośmiać się z żydów i ciapatych... a tu klops, przeniosło mnie na portal miłośników astrologii... ale tu też jest fajnie.