Znaczenie Allahu akbar.

106
piwo
Endui  @ 2013-05-21, 22:31
Witam,
postanowiłem stworzyć temat bo nie wiem czy wszyscy wiedzą co dokładnie znaczy słowo "Allahu akbar".
Często jest omyłkowo twierdzenie że znaczy to imię Boga Islamu.
Na sadolu, śmiejemy się z ciapatych i przezywamy ich "allahy akbary" i tym podobne i to wiadomo że nie bez przyczyny :)

Postanowiłem zaczerpnąć trochę wiedzy i możemy tam łatwo odnaleźć że:

Allah – w języku arabskim słowo oznaczające abrahamicznego Boga.

Religie abrahamowe lub abrahamiczne – religie czerpiące swe korzenie ze starożytnych przekazów żydowskiej świętej księgi Tory o Abrahamie, biblijnym patriarsze.

Wśród przedislamskich i chrześcijańskich Arabów słowami Allah/Alihah oznaczającymi to samo co u żydów Eloh/Elohim określano Boga w rozumieniu monoteistycznym.

Arabskie słowo Allâh (alif-lam-lam-ha [ALLH]) oznacza: "Bóg Jedyny". Składa się z dwóch słów:
al – będące rodzajnikiem określonym, ilāh – które znaczy bóg, całe zaś słowo Allāh – oznacza Boga w rozumieniu monoteistycznym.

Słowo "Allah" jest używane przez arabskich chrześcijan jako naturalne, arabskie, przedmuzułmańskie i językowo uniwersalne (niezwiązane z zasady z żadną religią) słowo, oznaczające po prostu Boga (ang. God, franc. Dieu), nie będące w żadnym aspekcie "imieniem własnym Boga w islamie" (jak błędnie uważa się czasami na Zachodzie).

Sentencje arabskie:

Allahu akbar = "Bóg jest największy"
Allahu mahabbah = "Bóg jest miłością"
Allahu al-ahad = "Bóg jest jeden"
Bismillah = "W imię Boga"
Insza'allah = "Jak Bóg da"
Maszallah = "Bóg tak chciał"

Także jako chrześcijanie (bardziej lub mniej wierzący) możemy też spokojnie używać sentencji Allahu akbar aby czcić naszego Boga.

Jeśli chodzi o imię boga Islamu to mówi się że ma ich 99 niektórzy mówią że jest ich 100 (są to imiona, atrybuty). Możecie poszukać w sieci "99 atrybutów Allaha".
Zaś imię boga chrześcijan to Jahwe, ale jest wiele różnych tłumaczeń.

pozdrawiam Sadoli
Allahu Akbar!

źródło:
http://pl.wikipedia.org/w...t%C3%B3w_Allaha
http://pl.wikipedia.org/wiki/Allah
http://pl.wikipedia.org/wiki/Tetragram

medowski 

2013-05-21, 22:34 [link]
السلام عليكم !

trabus 

88
2013-05-21, 22:40 [link]
Autorze... Jesteś ciapaty? Jeśli tak to wieprzowa kiełbacha ci w dupala!

WolferZmc 

18
2013-05-21, 22:42 [link]
Nie no k***a myslisz ze kogos zaciekawi znaczenie ciapatego haselka?

innyczlowiek 

4
2013-05-21, 22:44 [link]
brednie, allah akbar krzyczą ciapaci gdy rozerwie gdzieś ich kolegę, ich samych lub im uda się zabić członka przeciwnego klanu. dziękuję, jestem ekspertem.

vonFuchs 

2013-05-21, 22:49 [link]
Co ciekawe, ciapaci też mają swój "różaniec" wymieniając wszystkie te atrybuty allaha.

Donaldek 

14
2013-05-21, 22:49 [link]
ch*j w dupe allahowi. Dobranoc.

Yattaman 

1
2013-05-21, 22:53 [link]
Arabowie bardzo cenili Jezusa, jako jednego z najważniejszych proroków przed Mahometem. Szkoda, że szacunek do ich religii nie idzie z wzajemnością.

mcgvr 

2013-05-21, 22:59 [link]
Tu jest Sadol.
Tu nie Mekka.
Kogo obchodzi co ciapate krzyczą, mówią, srają.
Ciapate to ciapate.

Vomusu 

25
2013-05-21, 23:06 [link]
ch*ja prawda!
Allah uakbar - zobaczysz jak jebnie!

Tupolew18 

3
2013-05-21, 23:12 [link]
Dokładnie, jesli słyszysz ciapate Allah Akbar to znakiem tego albo coś jebnie albo już jebło

Moreq 

2
2013-05-21, 23:15 [link]
Autorze tego tematu, jak jeszcze raz pozdrowisz mnie zwrotem allahu akbar, to zła karma sprawi że dostaniesz wpie**ol.

@Yattaman
Ale to był inny jezus, niż ten chrześcijański. Poczytaj trochę.

Yattaman 

1
2013-05-21, 23:17 [link]
Moreq napisał/a:
Autorze tego tematu, jak jeszcze raz pozdrowisz mnie zwrotem allahu akbar, to zła karma sprawi że dostaniesz wpie**ol.

@Yattaman
Ale to był inny jezus, niż ten chrześcijański. Poczytaj trochę.

Nie muszę. Zdanie prof. Ostafin- specjalisty od kultury arabskiej jest dla mnie ważniejsze niż twoje info z wikipedii :mrgreen:

Speedballwtf 

6
2013-05-21, 23:35 [link]
Ja myślę, że warto cokolwiek o nich wiedzieć. Ci ludzie faktycznie w coś wierzą, i faktycznie kochają swojego boga i są mu całkowicie oddani. Przykład: nikt nigdy nie podbił Afganistanu.

Nie zmienia to faktu, że jednak wolałbym aby zginęli.
   Popularne tagi
biją jazda  aceh  paulo coelho  mountain  whzgud2  north  foley artist  kim dżong il  zaszyta  chodniki  coś prequel
[ KWEJK ] [ JEB Z DZIDY ] [ WĄCHAM KSIĄŻKI ]