18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Znaczenie Allahu akbar.

Endui • 2013-05-21, 22:31
Witam,
postanowiłem stworzyć temat bo nie wiem czy wszyscy wiedzą co dokładnie znaczy słowo "Allahu akbar".
Często jest omyłkowo twierdzenie że znaczy to imię Boga Islamu.
Na sadolu, śmiejemy się z ciapatych i przezywamy ich "allahy akbary" i tym podobne i to wiadomo że nie bez przyczyny :)

Postanowiłem zaczerpnąć trochę wiedzy i możemy tam łatwo odnaleźć że:

Allah – w języku arabskim słowo oznaczające abrahamicznego Boga.

Religie abrahamowe lub abrahamiczne – religie czerpiące swe korzenie ze starożytnych przekazów żydowskiej świętej księgi Tory o Abrahamie, biblijnym patriarsze.

Wśród przedislamskich i chrześcijańskich Arabów słowami Allah/Alihah oznaczającymi to samo co u żydów Eloh/Elohim określano Boga w rozumieniu monoteistycznym.

Arabskie słowo Allâh (alif-lam-lam-ha [ALLH]) oznacza: "Bóg Jedyny". Składa się z dwóch słów:
al – będące rodzajnikiem określonym, ilāh – które znaczy bóg, całe zaś słowo Allāh – oznacza Boga w rozumieniu monoteistycznym.

Słowo "Allah" jest używane przez arabskich chrześcijan jako naturalne, arabskie, przedmuzułmańskie i językowo uniwersalne (niezwiązane z zasady z żadną religią) słowo, oznaczające po prostu Boga (ang. God, franc. Dieu), nie będące w żadnym aspekcie "imieniem własnym Boga w islamie" (jak błędnie uważa się czasami na Zachodzie).

Sentencje arabskie:

Allahu akbar = "Bóg jest największy"
Allahu mahabbah = "Bóg jest miłością"
Allahu al-ahad = "Bóg jest jeden"
Bismillah = "W imię Boga"
Insza'allah = "Jak Bóg da"
Maszallah = "Bóg tak chciał"


Także jako chrześcijanie (bardziej lub mniej wierzący) możemy też spokojnie używać sentencji Allahu akbar aby czcić naszego Boga.

Jeśli chodzi o imię boga Islamu to mówi się że ma ich 99 niektórzy mówią że jest ich 100 (są to imiona, atrybuty). Możecie poszukać w sieci "99 atrybutów Allaha".
Zaś imię boga chrześcijan to Jahwe, ale jest wiele różnych tłumaczeń.

pozdrawiam Sadoli
Allahu Akbar!

źródło:
http://pl.wikipedia.org/wiki/99_atrybut%C3%B3w_Allaha
http://pl.wikipedia.org/wiki/Allah
http://pl.wikipedia.org/wiki/Tetragram

coreq

2013-05-22, 11:44
No i na ch*j się tłumaczysz?
Wracaj r*chać kozy

mateo819

2013-05-22, 12:02
A czy to nie jest tak, że Allahu Akbar znaczy Bóg jest większy (nie największy, wielki etc)? Taką informację otrzymałem od osoby mieszkającej 2 lata w Syrii, a tutaj potwierdzenie (w sekcji Akbar): http://wikiislam.net/wiki/Allahu_Akbar
Tak więc cały artykuł trochę do kitu, bo oczywiście rodzi się pytanie - większy od kogo? O ile dobrze pamiętam, chodziło o żonę proroka, niemniej jednak to migawki mojej pamięci.
Pozdrawiam

Rottensparrow

2013-05-22, 12:32
Endui napisał/a:



Allahu akbar = "Bóg jest największy"
Allahu mahabbah = "Bóg jest miłością"
Allahu al-ahad = "Bóg jest jeden"
Bismillah = "W imię Boga"
Insza'allah = "Jak Bóg da"
Maszallah = "Bóg tak chciał"

Także jako chrześcijanie (bardziej lub mniej wierzący) możemy też spokojnie używać sentencji Allahu akbar aby czcić naszego Boga.



KUURWAA CIAPACI NA SADOLU !!! Przecież te zwroty oznaczają "Allah jest wielki" a nie "Bóg jest wielki"

Ten kretyn/sabotażysta chce jeszcze żebyśmy tego używali :idzwch*j: :idzwch*j:

je...........ę

2013-05-22, 12:57
Kiełbase na to kładę co to znaczy ;)

Tafariel

2013-05-22, 13:28
allah kutallach :D

tvnczyk

2013-05-22, 14:03
śmiejcie się, róbcie co chcecie, ale powiem wam tyle, że "ciapaty" nie musi oznaczać Muzułmanina. Właściwie polecam wam się zapoznać z całą kulturą państw Muzułmańskich, jak również samą kulturą Islamu. Państwa z okolic Zatoki Perskiej, są ze 100 razy bardziej rozwinięte od Europy i nawet sobie nie zdajecie sprawy z tego co wiedzą na nasz temat. Oni nie muszą się śmiać z tego, że jesteśmy idiotami. Oni o tym doskonale wiedzą, dlatego nawet nie komentują.

Salam Alejkum


ā ilāha illa-llāh wa muḥammad rasūlu-llāh

socjalmmv

2013-05-22, 16:03
Wyj***ne mam na jakieś brudne teorie o ich zj***nej religii.

Loaloa

2013-05-22, 16:09
Na żadne multikulti nie może być zgody. Tylko kultura Islamu.

ALLAH AKBAR!!!

skillah

2013-05-22, 16:27
z Was tacy Bogobojni chrześcijanie/katolicy co niedziela na tace w kościele i mało to jeszcze podatek na kościół zapłacicie.śmiejecie sie z "Allah Akbar" co oznacza tego samego Boga.w Islamie przynajmniej meczet nie utrzymuje sie z pięniędzy podatników/wiernych/datków a Imam nie jeździ nowym BMW.W kościele nawet za np: książkę o papieżu czy jakąkolwiek inną trzeba płacić bo za darmo to co najwyżej pooglądać.Żałosne są filmiki jak ktoś umiera od strzału w głowe ale grunt żeby było Allah Akbar, nie ważne czy trafi do nieba(ze względu na wiarę) czy nie, wy to na pewno w końcu całe życie ostatni grosz na kościół to sie należy niebo.


Z góry uprzedzając NIE nie jestem muzułmanką mój mąż jest, nie zmusza mnie do przejścia na islam nie bije mnie i nie oblewa twarzy kwasem( jakto można spotkac informacje że kobieta nie jest traktowana dobrze) nie zabiera mi pieniędzy każdy ma swoje nie zmusza żebym urodziła 10 dzieci żeby tyko dostać większy socjal także ja nie mam nic do islamu

turbus

2013-05-22, 16:42
@ tvnczyk
Są rozwinięte, ponieważ mają surowce. Zdajesz sobie sprawę, jaka bieda była m.in. w Kuwejcie w latach '80 ? Porównywalną sytuacje masz aktualnie w krajach Sahelu (niemal brak rolnictwa, ekstensywny chów zwierząt). Podobna sytuacja zaistnieje gdy wyczerpią się złoża ropy, nawet nie będą się w stanie utrzymać, nie mówiąc już o rozwoju. Nie musze przypominać, że wydobycie umożliwiają wynalazki z kręgu kultury zachodniej. Tak w sumie, po co ja to piszę ? Twój nick mówi sam za siebie...
@ Skillah
Jeżeli nie utrzymują sie z podatków, ani z danin, to kurna z czego?! Jeżeli kebaby potrafią brać pieniądze z powietrza, to chciałbym poznać tajniki tejże sztuki.

astmuus

2013-05-22, 16:59
fondas napisał/a:

zdobywanie wiedzy nie boli, nikt nie karze wam tego czytać. Dla autora piwo




Zdobywanie wiedzy zacznij od ważnej umiejętności jaką jest ortografia...

@skillah współczuję męża w takim razie. A tak swoją drogą, interpunkcja nie boli, a nawet jest wskazana bo nikt k***a nie wie o ch*j Ci chodzi ;_;.

MaciejZKS

2013-05-22, 17:21
Sorry, gdzie jak gdzie ale CIAPATE NA SADOLU !? WTF ludzie ?! Za bycie muslimem na tym forum powinien być dożywotni ban bez możliwości "wcześniejszego zwolnienia" !!!! Gówno mnie interesuje autorowe tłumaczenia, na sadolu nie może być tolerancji dla tego syfu!

Ostatni bastion czystego internetu upada ...

tvnczyk

2013-05-22, 18:47
turbus,
Widziałeś w jakim tempie rozwinął się przykładowo Dubaj? Kuwejt jest jednym przykładem, ale spójrz też na inne państwa ościenne. Sama Arabia Saudyjska była w stanie wywołać światowy kryzys paliwowy, poprzez zaprzestanie dostaw ropy. Powiadasz, że to kultura zachodu pozwala na rozwój wschodu? Oprócz tego, że ropa jest w krajach Azji (ponownie zatoka Perska) wydobywana od czasów naszego średniowiecza, to chyba raczej jesteś w błędzie. Odnośnie podatków i utrzymania meczetów. Na to akurat pieniądze pochodzą z prywatnych rąk, od ludzi którzy SAMI chcą stawiać takowe i je utrzymywać. Ponownie przytoczę przykład Arabii Saudyjskiej. Tam nie istnieje coś takiego jak żebractwo, wiesz czemu? Dlatego, że meczety zapewniają biednym domy oraz możliwość utrzymania. Nawet byli więźniowie znajdują zatrudnienie jako Muttawi, którzy służą policji religijnej. Ale po co ja to piszę, skoro mój nick mówi sam za siebie.

BTW. Zauważyłeś, że Twój się kojarzy z turbanem? "ciapaci" uznali by Cię za swojego :)

turbus

2013-05-22, 19:03
tvnczyk, Co z tego, że wydobywali ropę od czasów średniowiecznych, gdy realne znaczenie gospodarcze ma od niespełana 150 lat? Pustynny kraj, jak np. Arabia Saudyjska, Kuwejt, Bahrajn itp. po prostu nie będzie w stanie utrzymać tych wszystkich "sztucznych" wysp, wieżowców w razie wyczerpania złóż. Kiedyś jednak się wyczerpią, co nie? Żyzne gleby, i opady w odpowiedniej ilości znajdują się w większej ilości jedynie w Iraku, Iranie, Turcji - czyli w tych krajach, których raczej nie zwykliśmy kojarzyć z dostatkiem i dobrobytem. W pozostałych, także nastaną czasy bessy. Co do podotków, to w naszej europejskiej, chrześcijańskiej kulturze tylko niewielki odsetek podotków przeznaczany jest na utrzymanie kościoła, w większości pochądzą z datków wiernych. Wiele mówi się o bogactwie kościoła i wśród księży, są to jednak zarzuty z którymi spotykamy się niemal od początków chrześijaństwa (no może od jakieś IXw.). Co jednak dzieje się z tymi pieniędzmi? Za co utrzymują się większość hospicjów, skąd się biorą pieniądze na utrzymanie stołówek dla ubogich, dofinansowania do posiłków dla dzieci z uboższych rodzin? Może warto się zastanowić dlaczeko Koścół Kaolicki jast tak pejoratywnie przedstawiany nawet w naszych, polskich mediach ?
Co do mojego nicku, to nigdy o tym nie pomyślałem, ale jak zwykła mówić moja polonistka- każdy ma takie skojarzenia na jakie zasługuje, niemniej jednak dzięki za ostrzeżenie ;-)