18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

MesiuX

2012-03-02, 15:22
I pomyśleć, że przez nieudolną szlachte, która martwiła się tylko i wyłącznie o swoje włości (które i tak potem stracili), która zajmowała się zrywaniem obrad i interesowały ją tylko przywileje nadawane przez władców nie mieliśmy szansy nigdy wyjść z kryzysu i taka potęga jak Husaria przestała istnieć. Byliśmy i myśle, ze nadal jesteśmy potęgom ale pod względem mentalności.

PS. To, że nie przegrała bitwy przez 125 lat akurat nie jest prawdą. Ale piwo idzie.

Qboos

2012-03-02, 16:40
Być może jestem trochę innym człowiekiem, ale nie znoszę pompatyczności i patosu.
Nienawidzę określeń "100% Polak" (Kto to k***a zmierzył?!) czy "prawdziwy patriota" (jakiś certyfikat autentyczności dają czy jak?). Nie podobają mi się hasła w stylu "polski żołnierz walczy za innych, a ginie tylko za Polskę" lub "nie pytaj co Polska może zrobić dla Ciebie, zapytaj co ty możesz zrobić dla niej". I z tego powodu, osobiście, cholernie nie lubię takich patriotycznych filmików, za które należy postawić piwo bo tak wypada. Rozumiem że inni myślą inaczej i w pełni to akceptuję.
Żebym postawił browara musiałbym podczas oglądania odczuć inne emocje niż irytacja czy znużenie.



BTW.
MesiuX napisał/a:

zajmowała się zrywaniem obrad i interesowały ją tylko przywileje


Zdawałem maturę z historii (tą starą a nie to piździelstwo co jest teraz) i proponuję jeszcze trochę poczytać na temat szlachty zamiast siać stereotypami.

MesiuX

2012-03-02, 16:53
@UP jestem na etapie liceum jeszcze i mówie to co mam wpajane na lekcjach innej prawdy raczej się nie dowiem bo ich się raczej nie zapytam. Tak więc jeśli możesz to powiedz w czym się myle.

Qboos

2012-03-02, 17:18
@MesiuX
Warto w tym momencie dokonać małego podziału szlachty. Byli tacy którzy mieli wszystko w (_!_) ale byli również ludzie "nieco" bardziej ogarnięci.
Ogólnie dzięki szlachcie zachowała się tradycja, kultura i historia naszego kraju. Dzięki niej w Polsce była dość duża swoboda obywatelska (w porównaniu z innymi krajami europejskimi). Działali nie tylko gospodarczo, ale politycznie i kulturalnie (np Zamoyscy czy Ossolińscy).
Z ciekawostek mogę powiedzieć coś o przywilejach. Po ustanowieniu Liberum Veto nikt specjalnie się nim nie przejmował. Ci, którzy się nie zgadzali po prostu siedzieli cicho. Podobno pierwszy poseł który to wykrzyczał musiał się ewakuować przez okno bo chciano go zlinczować.

MesiuX

2012-03-02, 17:23
No tak ale moim zdaniem to właśnie ta szlachta, która miala wszystko w d tak jak to powiedziałeś była magnaterią, która chciała więcej i więcej i mimo tego, że szlachcic szlachcicowi w prawach równy to jednak oni mieli większą siłę przebicia i decyzji czy będą płacić podatki, które miały być przeznaczone min. na wojsko i prowadzenie wojen.

Qboos

2012-03-02, 17:46
No właśnie. Polska została właściwe rozkradziona i rozbita przez ludzi którzy mieli w niej najwięcej do powiedzenia (chyba zataczamy koło). Jak sam zauważyłeś, ci ogarnięci nie mieli szans przeciwstawić się ogromnej sile przebicia innych szlachciców i dlatego nie chcę żebyśmy uogólniali że cała szlachta jest be.

brandon

2012-03-02, 17:56
Kiedys chłop to był chłop. Mieczem przypie**olił w bitwie. Wiadro piwska walnal w karczmie A teraz nie ma prawdziwych mezczyzn. Same pedałki na ulicy..

dan999

2012-03-02, 17:58
coś pięknego..

blackluck

2012-03-02, 18:01
Jeżeli to ma podnieść naród moralnie, to strzał w 10, naszych piłkarzy przed Euro też powinno podnieść na duchu, a zwłaszcza pokazać im to przed meczem. Przytoczę tutaj słowa Piłsudskiego, jeśli się nie mylę "Naród wspaniały, tylko ludzie k***y" To jest k***a coś, aż miło się ogląda!

Grubber

2012-03-02, 18:13
Czy mi się wydaję czy Husaria była złożona właśnie z tej szlachty po której tak ciśniecie? Wątpię żeby chłopka było stać na konika (+osprzęt) który wart był tyle co spora wioska po to by jechać na nim w bój.
Co do rządzenia krajem to jestem przekonany że w tamtych latach kraj musiał być rządzony silną ręką władcy, a nie jakieś szelki co to idą na ustępstwa w każdej możliwej sprawie i tak właśnie dorobiliśmy się paru praw które wykorzystywane przez część szlachty bądź zewnętrzne podmioty były wykorzystywane przeciwko Polsce no ale cóż. My przynajmniej w przeciwieństwie do takich powiedzmy amerykanów mamy piękną i bogatą historię.

mesiash

2012-03-02, 18:20
W całym tym filmie oceniam:
Muzyka 9.5/10
Opisy 6/10
Obraz 5.5/10
Ortografia .5/10

Poza tym próba porównania tamtego okresu do teraźniejszego, zwłaszcza przez ludzi, którzy historię poznawali tylko w szkole, to raczej nieporozumienie i fajnie by było żeby nie pisać nic na ten temat.

sowiak92

2012-03-02, 18:22
Napisy powinny być po angielsku.
@up
Juror sie k***a znalazl

defcon1

2012-03-02, 18:26
@up up

No niekoniecznie, do takiej formacji trzeba było mieć też predyspozycje, nie każdy szlachcic by się nadawał :D

miek13

2012-03-02, 18:28
@Qboos
Co Ty pleciesz, jaka swoboda obywatelska ;D. Szlachta Polska to było jedno wielkie bydło, które wykorzystywało chłopów i niższych od siebie rangą. Ziemia "$$" się dla nich liczyła a nie Swobody i tradycje