18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Twierdza Przemyśl

Dziua • 2014-03-18, 16:05
Twierdza Przemyśl


***




***


Miasta-twierdze w południowo-wschodniej Polsce powstawały już w okresie wczesnego średniowiecza. Na ziemiach tych, przez wieki przechodzących z rąk do rąk - dostając się pod panowanie Rusi, Austrii czy Węgier i będąc grabionymi przez Szwedów, tworzono coraz nowocześniejsze systemy umocnień. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych przykładów jest twierdza Przemyśl, trzecia co do wielkości twierdza w Europie jeszcze z czasów I wojny światowej. Była ona trzykrotnie oblegana, broniono jej przez 179 dni.

Twierdzę, wybudowaną na przełomie XIX i XX wieku, stanowiły 44 forty, sumując główne forty pierścienia zewnętrznego, forty pomocnicze, linii wspierającej oraz pierścienia wewnętrznego. Uczyniło ją to trzecią co do wielkości twierdzą w Europie, głównie dzięki temu, że ówczesne władze Austro-Węgier, dla których Przemyśl miał strategiczne znaczenie, nie żałowały pieniędzy na stawianie umocnień, okalających miasto. Aby lepiej przybliżyć skalę tego przedsięwzięcia dodam, że na forty wydano ponad 52 miliony koron, a w Wiedniu utworzono jednoroczną szkołę dla budowniczych fortecy.



Inwestycja z założenia miała być prowadzona potajemnie. Robotnicy nie mogli oddalać się z placu budowy nawet podczas przerw, mieszkańcom zaś wolno było chodzić jedynie głównymi drogami. O wadze, jaką przywiązywano do budowy twierdzy, świadczy fakt, że w 1885 roku cesarz Franciszek Józef osobiście zawitał do Przemyśla w celu sprawdzenia postępów prac.

Pomimo ogromnego nakładu środków, twierdza nie została ukończona do wybuchu I wojny światowej, lecz i tak była wystarczająco dobrze przygotowana do obrony, o czym boleśnie przekonali się oblegający ją Rosjanie we wrześniu 1914 roku.

Załogę twierdzy stanowiło ponad 120 tyś. ludzi i około 1000 dział, co na tamte czasy stanowiło ogromną siłę. Obrońców stanowili głównie Austriacy i Węgrzy, lecz nie brakowało również Polaków, Czechów, Słowaków, Serbów i Chorwatów. Podczas pierwszego natarcia odpierali oni liczącą ponad ćwierć miliona ludzi armię carską. Trwało ono 3 dni i zakończyło się fiaskiem Rosjan.

Drugie oblężenie trwało 137 dni, podczas których obrońców wzięto głodem. Nie pomogło racjonowanie żywności, a nawet zjadanie koni z zaprzęgów artyleryjskich. 23 marca 1915 roku twierdza skapitulowała. Do niewoli rosyjskiej dostało się 9 generałów, ponad 2500 oficerów i prawie 120 tyś. żołnierzy. Przed opuszczeniem twierdzy załoga wysadziła w powietrze fort i zniszczyła cały sprzęt wojskowy. Rosjanom oddano bezużyteczny obiekt obronny, choć nie przeszkodziło to im w propagowaniu wielkiego zwycięstwa militarnego. W akcie dobroci oficerowie wojsk rosyjskich otrzymali ordery, a żołnierze - po 5 rubli nagrody.



Rosjanie nie utrzymali twierdzy zbyt długo. Już w maju, na skutek ofensywy pod Gorlicami, wojska austro-węgierskie i niemieckie w 20 dni odbiły to, co wcześniej utraciły. Tak zakończyła się wojenna historia twierdzy Przemyśl. Jej pozostałości są atrakcją turystyczną na skalę europejską. Dlaczego?

W forcie VIII "Łętownia" znajduje się jeden z szańców artyleryjskich, wybudowanych przez Austriaków. Fort jest zagospodarowany, samodzielna wycieczka raczej nie wchodzi w grę. Można zobaczyć tam ciekawą wystawę, poświęconą całej twierdzy Przemyśl.

W innym forcie o numerze XII, który stanowił główny, artyleryjski fort północnego odcinka obrony, znajduje się niewielkie muzeum, a cały teren zajmuje powierzchnię 8,5 ha i jest doskonale zachowany. Załogę tego fortu stanowiło 6 oficerów i 310 żołnierzy.

W forcie I, pomimo wysadzenia przez kapitulujących obrońców, zachowało się bardzo wiele elementów, np. brama wjazdowa, koszary szyjowe z kazamatami, magazynami amunicji i szybami wind, stanowiskami artylerii i schronami dla załogi na wale fortu.

W forcie XIII, posiadającym trzy kondygnacje, narodziła się z koeli ciekawa legenda. Głosi ona, że gdy latem 1923 roku do wnętrza weszli robotnicy i rozpoczęli odgruzowywanie, natrafili na zamknięte, stalowe drzwi. Po ich otwarciu mieli oni ujrzeć rosyjskiego oficera, więzionego tam przez 8 lat, który postradał zmysły i zmarł kilka godzin po przewiezieniu do szpitala. W podziemiach natomiast odnaleziono kościotrupa w mundurze sztabskapitana carskiej armii oraz dziennik prowadzony przez rosyjskiego oficera.



Z zapisków wynika, że dramat dwóch rosyjskich żołnierzy rozpoczął się w 1915 roku, gdy wojska austro-węgierskie opuszczały twierdzę, zapominając o jeńcach, pracujących w podziemiach warowni. Znaleźli się oni w pułapce, w której mieli dostęp do zapasów wody i żywności, ale nie mogli się wydostać. Czas umilali sobie grą w karty i polowaniem na szczury. W końcu sztabskapitan Nowikow popełnił samobójstwo, a drugi oficer wytrwał do końca.

Forty rozmieszczone są w promieniu 10 km od miasta, a cała pętla liczy ok. 45 km długości. Szlak można pokonać m.in. trasą turystyczną lub rowerem.

***


Po więcej artykułów historycznych, zdjęć i ciekawostek zapraszam tutaj (klik)

Zapraszam również do innych moich tematów na sadisticu:

[1]Zagadka międzyrzeckiego rejonu umocnionego
[2]Wunderwaffe i testy jądrowe koło Świnoujścia (to nie są fakty)
[3]Wieża Quistorpa - Upadła ikona lasu arkońskiego
[4]Szczecin z lotu kreta
[5]Hydrierwerke Politz Aktiengesellschaft

nieruchaj andrzej

2014-03-18, 19:13
Mieszkam w Przemyślu. Fakt trzeba przyznać, że twierdza i całe te fortyfikacje robią wrażenie, choć teraz interesuje się nimi jedynie gimbaza, bo jest gdzie puknąć browara w terenie. Jak zwykle można mówić, że gdyby została odrestaurowana, była by to jedna z większych atrakcji "ściany wschodniej", może nawet jedna z większych w skali kraju. Niestety tak jak wspomniałem wszystko zarasta krzakami. Warto wspomnieć, że rodzice Marka Kondrata grającego główną rolę w filmie C.K. Dezerterzy osadzonego w tamtych czasach pochodzili i mieszkali w Przemyślu, a on sam jest tu częstym gościem ; )
A o historii z tymi pacjentami którzy przesiedzieli tam chwilę w gruzowisku większość słyszała, nie ma jednak dokładnych danych ile czasu trwało ich party w składzie z żarciem, ani też co było przyczyną śmierci tego którego odratowano. Przypuszcza się, że był to szok związany z potężną dawką promieniowania UV którą dostał gdy go ratowali ( coś w rodzaju porażenia).
A tak ogólnie dla sadolowej społeczności która w większości jest "zapalonymi" ateistami ze smakiem jedzacymi obiad u babci po sumie w niedzielę - Przemyśl to miasto księży, gdyż w samym rynku jest kilkadziesiąt kościołów i stosunek ich ilości do ilości mieszaknów jest największy w Polsce - zatem serdecznie zapraszam : p

oneshott

2014-03-18, 19:21
Wydaje mi sie ze chlopaki z TubeRaiders tam byli

el...........wy

2014-03-18, 19:49
Temat ciekawy, ale obecnie jazda na wschód od Rzeszowa, to jazda przez jedna wielką nędzę, syf i patologię. Miasta pokroju Przeworska, Jarosławia w ogóle najlepiej byłoby zrównać z ziemią.

Bankracy

2014-03-18, 20:49
to tam krecili c.k. dezerterow? :D

to...........tt

2014-03-18, 20:54
Bardzo ciekawy materiał, piwko za czas poświęcony na jego przygotowanie.

Ja...........ro

2014-03-18, 20:56
Przemyślałem i stwierdzam, że po prostu nie chce mi się czytać :krejzi:

chudziutki

2014-03-18, 21:01
c.k. dezerterzy kręcono w Twierdzy Modlin...

crossdressphyxia

2014-03-18, 21:02
Cytat:

Miasta pokroju Przeworska, Jarosławia w ogóle najlepiej byłoby zrównać z ziemią.



Drugi by zrównał z ziemią cały ślunsk, trzeci Warszawę i tak oto paru cebularzy zrównałoby z ziemią całą Polskę i wyprowadzili się do Kambodży, bo tam to pięknie jest.

Btw, w Jarosławie byłem przejazdem, łady i to budownictwo takie zajeżdżające już ruską kulturą. Ciekawie to wyglądało.

Obwarowania ładne, ale jakieś "Artysty" j***ne już k***a musiały pomazać sprayem.

Patrysio

2014-03-18, 21:04
temat daje do przemyslenia

De...........37

2014-03-18, 21:10
Aaach TP! Moja ulubiona! Bolestraszyce, Duńkowiczki, Orzechowce, Siedliska... piękne. Jestem tam rok w rok :D .

nanek5

2014-03-18, 21:14
Zanim zaatakujesz...Przemyśl !

RobimPasztet

2014-03-18, 21:18
crossdressphyxia napisał/a:



Drugi by zrównał z ziemią cały ślunsk, trzeci Warszawę i tak oto paru cebularzy zrównałoby z ziemią całą Polskę i wyprowadzili się do Kambodży, bo tam to pięknie jest.

Btw, w Jarosławie byłem przejazdem, łady i to budownictwo takie zajeżdżające już ruską kulturą. Ciekawie to wyglądało.

Obwarowania ładne, ale jakieś "Artysty" j***ne już k***a musiały pomazać sprayem.



Dokładnie. Mieszkam w Jarosławiu, miasto byłoby o wiele ładniejsze gdyby wszystkie zabytkowe budynki odrestaurować. Miasto ma całkiem ciekawą historię, kiedyś było ważnym punktem na dużym szlaku kupieckim. Btw.: myślałem, że o Jarosławiu nikt nie słyszał, a tu taka niespodzianka :D

Aż wstyd się przyznać, że mieszkam 30km od Przemyśla a tej twierdzy w życiu na żywo nie widziałem...

De...........37

2014-03-18, 21:24
Trudno o niej powiedzieć "widziałem" bo jak chcesz ją zobaczyć całą :D to po pierwsze, przyda się paszport a po drugie- przyda się tydzień wolnego. Warto.

O Jarosławiu ja słyszałem :D . Jedyne miasto na trasie Kraków-Tarnów-Przemyśl w którym czekaliśmy półtory godziny na stopa. Potem sie dowiedzieliśmy, że w Jarosławiu nie lubia Przemyśla i na tabliczkę trzeba se było wrzucić "Żurawica" albo "Medyka" i było by łatwiej :D .

alhazar

2014-03-18, 21:33
nier*chaj andrzej napisał/a:

Niestety tak jak wspomniałem wszystko zarasta krzakami.



Też kolego pochodzę z Przemyśla i stwierdzam,że nikt nie chce inwestować już kasy w nasze miasto, prócz MC i innych debilizmów.
Smutne to jest, gdy się patrzy np. na Rzeszów...miasto rozwija się wspaniale.

nier*chaj andrzej napisał/a:

Warto wspomnieć, że rodzice Marka Kondrata grającego główną rolę w filmie C.K. Dezerterzy osadzonego w tamtych czasach pochodzili i mieszkali w Przemyślu, a on sam jest tu częstym gościem ; )


Trzeba wspomnieć, że na ul. Kazimierzowskiej otworzył sklep z winami

nier*chaj andrzej napisał/a:

Przypuszcza się, że był to szok związany z potężną dawką promieniowania UV


To jest prawdopodobnie główna przyczyna. Tak twierdzili kiedyś mieszkający tam ludzie, naoczni świadkowie tego zdarzenia.

nier*chaj andrzej napisał/a:

Przemyśl to miasto księży, gdyż w samym rynku jest kilkadziesiąt kościołów


Nie odstraszaj ludzi ;-) , ponieważ w okolicach rynku mamy Franciszkanów, cerkiew, Karmelitów, Katedrę, można zahaczyć o Reformatów...ogólnie, co ulica to kościół. wspomnieć też trzeba,że jako jedyne miasto w Europie mamy pochyły rynek (co włodarze chcieli nam go zrównać i postawić jakiś budyneczek z pamiątkami).

Ogólnie miasto ma niezwykle bogatą i zarazem ciekawą historię. Nie wiem, czy kojarzysz ten parking koło DIAVOLO (taka mordownia otwarta 24 h), ale właśnie na tym parkingu gromadzono żydów, żeby później wywieźć ich do obozów. Nie daleko tego miejsca mieszkał Josef Schwammberger, zwany Aniołem Śmierci. Natomiast na szczycie Kamiennego Mostu było "wejście" do getta.

Jest mnóstwo ciekawych miejsc i historii, ale i tak zawsze miasto będzie kojarzone z przemytem.........