18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Sos cygański

Zona_Putina • 2013-08-16, 17:29
Sos cygański niepoprawny politycznie. Romowie żądają zmiany nazwy.



Sos cygański to popularna część na przykład tzw. placka po cygańsku. Czasem zwanego "węgierskim", ale dla większości kojarzącym się jednak z kuchnią romską. I własnie Romowie mają dość sosu cygańskiego w naszych kuchniach. Najgłośniej zaprotestowała przeciwko tej potrawie społeczność romska zza Odry. W Niemczech Romowie producentom sosów zwanych cygańskimi grożą bojkotem i olbrzymimi stratami. Chcą, by wkrótce z etykiet butelek i paczek na dobre zniknęło obraźliwe dla nich słowo.

Jak tłumaczy reprezentująca niemieckich Romów adwokat Kerstin Rauls-Ndiaye, pojęcie "cygański" jest bowiem nacechowane wyłącznie negatywnymi skojarzeniami. Zajadając się plackiem polanym sosem cygańskim ludzie pochodzenia germańskiego, czy słowiańskiego mają więc okazywać Romom brak szacunku, a wręcz pogardę. Choć jednocześnie niemiecka prawnik przyznaje, że nikt nie może dziś zarzucić producentom żywności, że swoje produkty nazywają w ten sposób z premedytacją. Mimo tego, Romowie żądają zmiany nazwy.

Chyba sie im w tyłkach poprzewracało.Zaraz jeszcze, jakis asfalt sie będzie rzucał o zmiane nazwy ciasta "murzynek" :bije_konia:

bz...........ue

2013-08-16, 18:15
To może my pozwiemy Francuzów za "Pijany jak Polak"

qwas25

2013-08-16, 18:18
ryba po grecku, placek po żydowsku, pierogi ruskie, murzynek itp itd, k***a wszystkich po kolei zakazać nazw

Le_Kloszard

2013-08-16, 18:58
Sami sobie zapracowali na to, że określenie "cygański" jest pejoratywne.

AspStępień

2013-08-16, 20:02
Niech najpierw przestaną drukować na opakowaniach przykładowe przepisy na dania zaczynające się słowami "zajeb kilo pomidorów".

djoshin

2013-08-16, 20:13
to chyba te wszystkie swoje gówniane piosenki będą musieli poprzerabiać dziś prawdziwych romów już nie ma,tańczmy z romami,romka zosia,i wiele temu podobnych gówien

Pabloooo

2013-08-16, 21:42
Tylko naprawdę chory sk***ysyn kupiłby ten sos... Kto normalny wpie**alałby gruz z czerwoną papryką? :amused:

Yggdrasil

2013-08-16, 23:11
Przepis na sos cygański:
1.Zaj***ć składniki
2.Wymieszać

szogunek

2013-08-16, 23:20
bziktheblue napisał/a:

To może my pozwiemy Francuzów za "Pijany jak Polak"


Napoleon powiedzial "jezeli juz pijecie to pijcie jak polacy" a nie ze pijany jak polak to po pierwsze po drugie to bylo wychwalenie polakow, dopiero po latach nabralo to negatywnego obrazu, a cala sytuacja odbyla sie przed bitwa kiedy wojska polskie i francuskie dzien przed bitwa napoleon zrobil ostra impreze po czym zrobil wszystkim pobudke o swicie i tylko polski oddzial stawil sie na sygnal alarmu (francuzi wstali dopiero o 12) i wtedy wlasnie padly slowa napoleona jezeli juz pijecie to pijcie jak polacy (chodzilo o to ze nawet pijani ale na sluzbie sie pojawili na alarm)

korinogaro

2013-08-17, 00:24
Ja tam zawsze jak dostaje coś do jedzenie po cygańsku to mówię że to nie po cygańsku bo nie kradzione...

psiwytrysk

2013-08-17, 12:18
"Romowie" ciężko zapracowali sobie na pejoratywne znaczenie przymiotnika cygański.

adsl

2013-08-17, 13:56
Dobrze, żę Tatarzy nie mają nic do sosu tatarskiego.

thcthc

2013-08-17, 20:38
k***a no w dupach sie brudasom poprzewracalo...

yoyoyo

2013-08-17, 20:54
W Niemczech niech sobie zmieniają co chcą, ale od Polski wara! Jeszcze mi będzie jeden brudas z drugim dyktował z innego kraju, co ja mam w swoim robić. :roll: