18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Planowana przerwa techniczna - sobota 23:00 (ok. 2h) info
topic

parowanie rtęci

Resset • 2012-05-07, 15:23
To że jej nie widzicie..nie znaczy ze jej nie ma :mrgreen:






jako pseudo chemik dodam ze szkło za dobrze nie zatrzymuje oparów rtęci, zatem ostrożnie na swoje termometry ;-)

URL's

2012-05-07, 16:22
Niebezpieczne są zabawy z tym metalem.

moonmaker05

2012-05-07, 16:37
jeden termometr stluklem to nie wiedzialem czym zbierac :\ potem pol godziny rece mylem

_R...........s_

2012-05-07, 17:12
Alkohol też tak wietrzeje. Dlatego trzeba pamiętać, że jak się poleje, to trzeba szybko wypić.

xts

2012-05-07, 17:18
rtęć najlepiej karta papieru zbierać, jak rozsypany koks

kesnall

2012-05-07, 17:29
a powie ktoś jakie są skutki chorobowe jak się rozbije termometr i niechcący powącha te opary ?

Javen

2012-05-07, 17:33
kesnall napisał/a:

a powie ktoś jakie są skutki chorobowe jak się rozbije termometr i niechcący powącha te opary ?


Nie wiem, ja nie wącham tylko wciągam. Jedyne co zauważyłem to lekkie zabarwienie trzeciego ucha na kolor fioletowy.

N

2012-05-07, 17:35
@kesnall

Cytat:

Rtęć metaliczna, występująca w termometrach, nie jest trująca przy spożyciu doustnym. Nie wchłania się ona z przewodu pokarmowego i nie tworzy szkodliwych związków. W literaturze opisano nawet przypadek dziecka, które spożyło pół litra (czyli około 6 kg !!!) metalicznej rtęci i nie doznało żadnej szkody na zdrowiu. Toksyczna może być natomiast parująca rtęć metaliczna, jeżeli będzie wdychana do płuc. Nie wolno więc pozostawiać rozlanej rtęci w pomieszczeniu gdzie znajdują się ludzie. Przy wdychaniu par rtęci metalicznej początkowo pojawiają się bóle głowy i nudności, a następnie wymioty i biegunka. Po paru dniach może rozwinąć się zapalenie jamy ustnej. W moczu pojawia się białko, możliwe jest poważne uszkodzenie nerek. Potwierdzeniem zatrucia jest stwierdzenie wydalania zwiększonej ilości rtęci z moczem.

W zatruciach doustnych nieorganicznymi związkami rtęci po kilkunastu minutach od przyjęcia trucizny występują gwałtowne wymioty z większą lub mniejszą domieszką krwi, pieczenie w jamie ustnej i przełyku, ślinotok, bóle brzucha i obfite, krwawe biegunki. Odwodnienie, wstrząs i niewydolność krążenia lub obrzęk głośni mogą być przyczyną zgonu w pierwszych 24 godzinach. Następne groźne objawy są związane z uszkodzeniem nerek aż do bezmoczu i ostro rozwijającej się mocznicy. W jamie ustnej powstają zmiany wrzodziejące i martwicze, pokryte szarym nalotem, a na dziąsłach czarny rąbek rtęciowy. W razie opanowania mocznicy w okresie stopniowej regeneracji nabłonków kanalików nerkowych chorym grożą jeszcze powikłania w postaci wtórnych zakażeń układu moczowego i niebezpieczeństwa związane z uszkodzeniem miąższu wątroby lub mięśnia sercowego.

W ostrych zatruciach związkami organicznymi rtęci dominującymi objawami są stany pobudzenia, bóle głowy, drżenia mięśniowe, zaburzenia koordynacji ruchów, trudności połykania, zamazana mowa, drgawki i w końcu śpiączka. Często też występują zmiany zwyrodnieniowe mięśnia sercowego.


fragboy33

2012-05-07, 18:34
I w związku z tym... ??? :-/

Vojas44

2012-05-07, 18:37
Rozlaną rtęć idealnie jest posypać siarką, powstaje wtedy nieszkodliwy siarczek rtęci. Niestety, nie każdy ma siarkę w domu, ale z tego co wiem, odchodzi się już od termometrów rtęciowych na rzecz elektronicznych.

Resset

2012-05-07, 18:41
no własnie nie jest to prawdą aczkolwiek długo tak myślałem, posypanie siarki daje podobne efekty jak zalanie rtęci wody..czyli praktycznie żadne. całkowicie rtęć nie przereaguje i nie zatrzymamy parowania.

Rtęci po prostu..nie powinno sie rozlewać, a pojemnik w którym jest przechowywana max. wypełniony do 1/8 objętości.
Stalowe butle sie spisują ok, wszelakie szkło nie stanowi problemu dla oparów, nawet połączenia tzn. szlifowe czyli w sumie najszczelniejsze z mozliwych.

Vojas44

2012-05-07, 18:46
@up Nie wiem tego z autopsji, przeczytałem na pewnej stronie o chemii. Też jestem chemikiem amatorem, ale moje jedyne doświadczenie z tym interesującym metalem to było w gimnazjum na fizyce jak mierzyłem jego gęstość. Siedziałem jakieś 15 minut obok cylindra z otwartą rtęcią( na szczęście ławka stabilizowana i ludzie z adhd z klasy uspokojeni), a nic mi się nie stało. Za filmik masz piwo.

Ant1984

2012-05-07, 18:56
A plomby amalgamatowe do zębów zawierają rtęć. Podobnie też wykryto ją w puszkach z tuńczykiem (najwięcej jedzą ich kulturyści), choć od dawna wiadomo, że jest silnie trująca.

Su...........cz

2012-05-07, 18:58
W dopalaczach podobno od ch*ja tego sypali, może są tu jacyś znawcy. Rtęć niszczy strukturę neuronową mózgu.

CBŚ

2012-05-07, 19:06
Za PRLu jak chcieli sie kogos pozbyc bez podejrzen w wiezieniu, malowali mu sciany farba z rtecia. Po kilku latach wdychania koles padal.