18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Pamięci kapelanów Powstania Warszawskiego

AgentGrzesiek • 2013-08-02, 00:35
Cały artykuł tutaj
link

z tygodnika "Niedziela"

a tu troche cytatów (wyrwanych z kontekstu :P )

Cytat:

Zginęło wielu Polaków, wśród nich wielu kapłanów, którzy brali udział w Powstaniu, służąc duchowo powstańcom



Cytat:

obecność „humanizowała walkę” i dawała siłę do przyjęcia śmierci



Cytat:

Od wieków ksiądz katolicki był zawsze blisko rycerza czy żołnierza polskiego. Tak było również w 1944 r. Ci księża stanowili część struktury AK, w każdym jej okręgu był ksiądz odpowiedzialny za opiekę duchową nad żołnierzami.



Cytat:

Księża zgłaszali się do oddziałów i od zaraz byli przydzielani do poszczególnych grup, żeby służyć pomocą duchową: spowiadali powstańców, udzielali ostatniego namaszczenia, sprawowali Msze św., modlili się z walczącymi, udzielali ślubów.



Cytat:

Dziś przypominamy bohaterskich kapelanów Powstania, prosząc dla nich o serdeczne „Zdrowaś Maryjo”.




Polacy zdradzeni w czasie wojny chyba przez wszystkich , szukali w bogu ostatniej nadziei...
Wielu dzielnych kapłanów Kościoła nie zawiodło - odważnie wznosili ręce w górę krzycząc:
Hola, hola panie Hitlerze!!!!!!


















Crem0wy

2013-08-02, 11:59
Parę rzeczy dla wyjaśnienia postawy KK podczas II WŚ.
Księża hajlujący, racja powinny zawisnąć. Tylko co ma do tego Watykan.
Nie jesteś wstanie rozumieć fakt że Watykan to małe państewko, które nie mogło się sprzeciwić w trakcie wojny Hitlerowi otwarcie. Mussolini, albo potem Hitler by je zniszczyli.
Najbardziej katolickie landy Rep. Weimarskiej, najrzadziej głosowały na Hitlera.
Księża niemieccy byli prześladowani na równi z "prawicową" inteligencją, żydami niemieckimi, polakami etc.
Księża wszystkich krajów pomagali cywilom chronić się przed opresjami niemieckimi. Dlaczego nie dajecie tej zasługi Watykanowi skoro przypisujecie im winę za hajlujących Księży?

Agencie. Ja wiem że lubisz sowiecki system władzy gdzie liżesz dupę politbiurze i możesz sobie strzelać do wrogów ludu. Ale to już nie te czasy. Zajmij się czym innym.