18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Oszustwo w teleturnieju

Krówka • 2013-01-21, 08:16
OSZUSTWO NA WYSPACH




Charles Ingram to bohater filmu, który załączam niżej. Był zwyciężcą nagrody głównej brytyjskiej wersji "Milionerów" w 2001 roku. Jednak coś było nie tak. Jeden z uczestników oczekujących na swoją kolej dostrzegł pewną intryge. Ktoś pomagał graczowi. Mało tego, osoba która podpowiadała, też uczestniczyła w eliminajach do głównej gry. Był to Tecwen Whittock. Jak to zrobili ?



W przypadku, gdy uczestnik nie znał odpowiedzi, głośno zastanawiał się nad pytaniem i rozważał każdy z możliwych wariantów, po czym podpowiadający zaczynał kaszleć w momencie, gdy rozważana opcja była poprawna (kaszlnięcia słychać na załączonym filmiku). Wiedzę na ten temat czerpał dzięki podłączonym do siebie pagerom. W oszustwo zamieszana była również żona zawodnika – Diana Ingram – która siedziała wśród publiczności i podpowiadała uczestnikowi, gdy nie udawało się to osobie oczekującej na rundę eliminacyjną. Tym sposobem wspólnicy odpowiedzieli poprawnie na wszystkie pytania w grze.

Sposób, w jaki przebiegała gra, budził wiele zastrzeżeń wśród realizatorów. Podejrzewali oni, że zawodnik oszukuje, ale trudno było im odgadnąć, jak tego dokonuje. Na trop afery wpadł jeden z pozostałych 10 uczestników oczekujących na etap kto pierwszy, ten lepszy. Przy przedostatnim pytaniu zwrócił uwagę na Whittocka kaszlącego w nienaturalny sposób. Utwierdził się w swoim przekonaniu, gdy podpowiadający kaszlnął dokładnie w chwili, kiedy Ingram rozważał poprawną odpowiedź przy ostatnim, 15. pytaniu:

Cyfra jeden ze stu zerami to:
A: googol
B: megatron
C: gigabit
D: nanomol




Po zakończeniu nagrania producenci i reżyseria zostali poinformowani o całym zajściu.
Wypłacenie nagrody zostało wstrzymane. Odcinek miał zostać pokazany 18 września 2001, jednak został wyemitowany 21 kwietnia 2003 wraz z reportażem opisującym aferę. Oskarżeni: 39-letni wówczas Charles Ingram, jego żona Diana oraz wspólnik Tecwen Whittock, zostali uznani na początku 2003 roku przez londyński sąd za winnych spisku i próby wyłudzenia miliona funtów.

Oto filmik. Na YT jest reszta części, wrzucam jedną z nich, gdzie wyraźnie słychać "podpowiadanie" :


tribal216

2013-01-21, 08:47
jakbym nie wiedział że mam zwracać uwagę na kaszel podczas oglądania tego filmiku sam dałbym się wrobić :) piwo za pomysł

Solho

2013-01-21, 08:57
Jak na pytanie za ten "milion" to te 15 jest strasznie proste o.O spodziewałem się bardziej wymagającego pytania.

Pierre d'Ollony

2013-01-21, 09:09
Solho, w 2001 r. mało kto jeszcze wiedział o firmie Google :roll:

Ra...........it

2013-01-21, 09:43
Jakie oszustwo - grający pojechali z systemem. to tak jakby u nas ktoś oszukał tvn, księdza, albo wygrał w konkursie "zadzwoń teraz - wolna linia"
Piwko. mam nadzieję że angielski Sztrasburger nie dostanie przemii do końca życia.

SzokAT

2013-01-21, 09:49
Zj***ł ten koleś, co zauważył aferę - było kaszlnąć na błędnej odpowiedzi :D

Krówka

2013-01-21, 09:52
Pazerni byli. Ja bym się przy 32 wycofywał ( to jest od ch*ja kasy )... Ale tak to jest, że czym więcej się ma to tym więcej się chce...

F-ICE

2013-01-21, 10:02
A czemu nasi politycy nie zostaną posądzeni o udział w spisku min. przy okrągłym stole i w Magdalence? Bo o kradzieży to nawet wspominał nie będę.

stankry

2013-01-21, 10:02
szacun za pomysł i realizację. Za wstawke piwko

method321

2013-01-21, 10:19
A ja się zastanawiam skoro ten który podpowiadał był taki dobry to na uj ryzykował wpadką zamiast poczekać na swoją kolej i samemu zgarnąć owy milion...

HotSzot

2013-01-21, 10:23
@up bo dostawal odpowiedzi na pager? Ogladamy, sluchamy ze zrozumieniem :)
Ps. Bardzo ciekawy material. Poza tym wielkie mi halo, telewizja by nie zbiedniala, oni by dostali swoje. W regulaminie nie ma nic o tym ze nie mozna sobie "podpowiadac", to ze fajny sposob wymyslili, powinno sie im oddac ten milion, a po tym odcinku wprowadzic istotne zmiany w regulaminie, no ale coz. Pozerka musi byc ;)

torro

2013-01-21, 11:16
Nieraz oszukują uczestnicy, a nieraz organizatorzy. Mnie okantowali na kasie w teleturnieju "21". Wygrałem 45 tys. i do dzisiaj tych pieniędzy nie zobaczyłem, tak jak kilkudziesięciu innych uczestników, bo organizator zwinął firmę i tyle go widzieli. TVP nie poczuwa się do odpowiedzialności, procesy sądowe tez nic nie dały. Nawiasem mówiąc, oryginalny, amerykański odpowiedk 21 - Quiz Show tak samo skończył się aferą, o czym Redford nakręcił film pod takim samym tytułem. Tam z kolei niektórym uczestnikom podpowiadali sami organizatorzy.

Zl...........ny

2013-01-21, 11:16
Strasznie to siermiężne, nie dało się zrobić jakiegoś prostego układu wibracyjnego w bucie, baba z brodą by to w parę minut zlutowała. Wtedy mogliby im nagwizdać.

Cr...........an

2013-01-21, 12:37
A mógł wybrać Megatrona.