18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Opuszczona elektrownia atomowa w Żarnowcu

adiemus36 • 2012-08-05, 12:23
Elektrownia Jądrowa Żarnowiec to polska elektrownia jądrowa budowana w latach 1982–1990 w miejscu zlikwidowanej wsi Kartoszyno nad Jeziorem Żarnowieckim z siedzibą w Nadolu.

Oficjalna ostatnia nazwa przedsiębiorstwa brzmiała: Elektrownia Jądrowa „Żarnowiec” w budowie w likwidacji w Nadolu.

W zamyśle była elektrownia miała stanowić pierwszy krok w realizacji polskiego programu energetyki jądrowej, który obejmował jeszcze wybudowanie Elektrowni Jądrowej „Warta” w miejscowości Klempicz w ówczesnym województwie pilskim. Elektrownia w Żarnowcu docelowo miała się składać z czterech bloków energetycznych napędzanych reaktorami WWER-440 o łącznej mocy ok. 1600 MW.

Zmiana warunków ekonomicznych w Polsce po 1989 roku, a także długotrwałe protesty aktywistów i negatywny odbiór części społeczeństwa, który wzmógł się szczególnie po katastrofie w Czarnobylu, spowodowały, że budowa została przerwana i elektrownia wówczas nie powstała.

Dwa z czterech reaktorów, pierwszej elektrowni atomowej w Polsce, zezłomowano. Jeden z pozostałych reaktorów odkupiła od Polski za symboliczną kwotę elektrownia jądrowa położona w fińskim mieście Loviisa. Drugi znajduje się obecnie w Centrum Szkoleń Elektrowni Jądrowej Paks na Węgrzech. Oba bezawaryjnie działają do dnia dzisiejszego.




Reszta w komentarzach.

Jasma

2012-08-05, 12:25
mniam ;D dawaj dawaj :)

Saxet

2012-08-05, 12:48
Elektrownia atomowa jest najbezpieczniejsza i najbardziej opłacalna ze wszystkich. Na świecie pracuje obecnie 436 reaktorów, nawet w Afryce mają elektrownię atomową, a przeciwnicy w kółko tylko o tym Czarnobylu. Wiecie chociaż cokolwiek o Czarnobylu? Sowieci wyłączyli wszystkie systemy bezpieczeństwa bo chcieli przeprowadzić testy, które im nie wyszły. Przy przestrzeganiu wszystkich norm elektrownia atomowa jest całkowicie bezpieczna. To, że kilkadziesiąt lat temu w dzikim kraju(bo nikt mi nie powie, że ZSRR to było normalne państwo) coś wybuchło nie znaczy, że jest niebezpieczne.

Tylko niech mi ktoś z tą elektrownią w Japonii nie wyskoczy. Chyba, że boicie się tsunami w Polsce.

loio

2012-08-05, 12:51
zaraz bedzie opuszczone gowno w kiblu... reszta w komentarzach. sadistic pelna geba.

adiemus36

2012-08-05, 12:57
Najpierw wrzuć coś sam, później narzekaj.

ca...........21

2012-08-05, 13:02
niestety to jest ciemnogród, ludzie boją się atomówek a przecież niech wyjebie gdzieś w państwie sąsiednim to skutki podobne, w Czarnobylu oprócz wyłączenia systemów bezpieczeństwa, dokonano poważnych niedociągnięć w czasie budowy. I tak ostatecznie w Polsce atom nie, wiatrowa nie, bo zabija ptaki, bo huczy, wodne to w większości szczytowo-pompowe. Ostatecznie zostajemy przy starodawnym węglu, żeby śląsk miał prace i mógł strajkować. A ile ofiar zginęło w kopalniach? Węglowe poza tym szkodzą środowisku i w ogóle w Polsce jest patologia....

mare30ks

2012-08-05, 13:20
fajne zdjecia
bylem 2 tygodnie temu w Zarnowcu i rzucilem okiem na resztki, fajne miejsce

izig

2012-08-05, 13:31
jak elektrownie będą budować jak nasze drogi to ja dziękuje
potem się okaże ze polowe betonu i zbrojeń na lewo ktoś opchnął :)

solteck

2012-08-05, 13:45
no co? tez zalana jest wodą :D
Japońce by mogli u nas kręcić filmy o mutantach

rockface123

2012-08-05, 13:59
ja tam jest za elektrownią atomową jak coś w polsce wypie**oli to pomyślcie sobie ile na starość zwiedzania będzie ,,miast widm" :D

Gabranth

2012-08-05, 14:05
Szkoda, że nie zdążyli trochę więcej zbudować.

primex

2012-08-05, 14:40
Ja mam mieszane uczucia co do elektrowni atomowej w Polsce. Niby to jest bezpieczne, ale znając Polskie realia to przy budowie połowę materiału by rozkradziono, zaraz by były potaniania projektu, cięcia budżetu i efekt końcowy by był taki, że to wszystko by pie**olnęło. Żyjemy w poj***nym kraju i nie jest to wina władzy tylko ludzi, którym wszystko nie pasuje, chcieli by wszystko za darmo i myślą, że wszystko im się należy.

Re...........ms

2012-08-05, 15:10
i warto dodać, że odpady radioaktywne lądowały by najpewniej w Bałtyku :)