18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach

Matura dla głuchych

kolarz_12 • 2015-05-05, 13:15
Witajcie sadole. Jestem tegorocznym maturzystą i dziwi mnie fenomen osobnych matur dla osób niesłyszących z języka polskiego. Fakt ten spowodowany jest dwoma osobnymi arkuszami, w których część zadań jest zupełnie inna niż dla osób zdrowych i wydłużonym czasem o 30 min. I teraz głowna myśl moich rozważań. Ja sie k***A pytam, jaka jest różnica w pisaniu matury z języka polskiego przez osoby zdrowe i głuche, skoro jedni i drudzy umieją czytać i nie muszą używać słuchu do jej napisania. :homer:
Na moje to osoby głuche powinny mieć skrócony czas pisania, ponieważ mogą w zupełnej ciszy rozwiązywać zadanka i jest im łatwiej, niż osobie zdrowej, która musi się "przejmować dźwiękami wydobywanymi przez inne osoby". :amused: Arkusz dostępny na stronie cke, dałbym linka, ale mam za mało postów na wstawianie.

Catar

2015-05-05, 13:17
moze nie mają częsci ustnej z polaka?

Banan666

2015-05-05, 13:21
Miałeś kiedyś styczność z takimi osobami? Ból dupy o pół godziny...

BongMan

2015-05-05, 13:22
Osobom głuchym jest trudniej się uczyć. Osoby zdrowe odbierają i przetwarzają informacje jednocześnie za pomocą wzroku i słuchu, a głuchym pozostaje tylko wzrok. Tak mi się wydaje.

kolarz_12

2015-05-05, 13:22
Mam bardziej ból dupy o fakt 2 rozprawek do wyboru niż o te 30 min.

Ptoon

2015-05-05, 13:27
@up Nie szukaj winnych dookoła. To że w wieku 25 lat podchodzisz do matury to na pewno nie wina głuchoniemych.

oc...........ki

2015-05-05, 13:37
kolarz_12, Ty tak na poważnie??? Myślisz, że osoby głuchonieme czytają w myślach i piszą tak jak to robisz Ty??? Niby jak mogą sobie wyobrazić jak brzmi litera "a" czy słowo "idiota".
Niby maturzysta, a tępa strzała... Takie osoby nie mają w głowie dźwięków, brzmienia słów, bo nie mogą ich mieć - dla nich wszystko jest symbolem.

I rozprawka, tak straszna rzecz :facepalm: ale dziś była matematyka to rozumiem, że bólu dupy nie uświadczyłeś... weź idź się utop...

kupoludek

2015-05-05, 13:43
w tym przypadku ja jako osoba zdrowa czuje sie dyskryminowany poniewarz jakim prawem inwalida ma byc lepszy odemnie?

BongMan

2015-05-05, 13:53
kupoludek napisał/a:

poniewarz


kupoludek napisał/a:

odemnie


Cytat:

Dołączył: 9 minut temu


Cytat:

Wystawiono 1 piw(a)
kolarz_12


Kolega z klasy czy multikonto?

antoni_chrobry

2015-05-05, 14:09
kolarz_12 napisał/a:

ponieważ mogą w zupełnej ciszy rozwiązywać zadanka i jest im łatwiej



Piwo za tę sentencję!

sfrmaster

2015-05-05, 19:51
kupoludek napisał/a:

w tym przypadku ja jako osoba zdrowa czuje sie dyskryminowany poniewarz jakim prawem inwalida ma byc lepszy odemnie?



Nie czuj się tak do końca zdrowy, panie inwalido umysłowy.

czarnyaniol777

2015-05-06, 00:28
Widać, że osoba nie zadała sobie trudu aby sprawdzić przyczyny stanu rzeczy, że Głusi mają inną maturę.

Jest bardzo duża różnica między osobami słyszącymi a Głuchymi ze względu językowych. Język migowy jest dla Głuchych pierwszym językiem a j. polski jest dla nich językiem obcym. Głusi muszą uczyć się polskiego tak jakby to był język obcy. Są mniejszością językową.Gramatyka w języku migowym jest odmienna niż w języku polskim i występuje wiele nieprzetłumaczalnych znaków na język polski, są słowa, które można zamigać na wiele sposobów, np autobus można zamigać na 6 sposobów.

Matura dla nich zawiera proste słownictwo sprawdzające taka sama wiedze jak u osób słyszących. Jedyna różnica to np. dla słyszących będzie polecenie - zanalizuj wiersz Konopnickiej a dla Głuchych - napisz o czym mówi wiersz Konopnickiej.
Maja maturę ustną w ten sposób, że po prostu odbywa się w języku migowym. Jedynie są zwolnieni z matury ustnej z języka obcego. ( ciekawostka, Głusi spokojnie dogadują się z innymi Głuchymi obcokrajowcami wykorzystując znaki ikoniczne lub międzynarodowe bądź ASL, nie muszą uczyć się języków obcych jak słyszący)

Język migowy jest bardzo bogatym językiem, w Polsce posługuje się PJM (gramatyką typowa dla Głuchych) , SJM ( gramatyką zbliżona do j, polskiego), Pidżin * mieszanka PJM i SJM), regionalizmy, ba nawet familijne znaki. Np w Afryce, w RPA jest aż 11 j. migowych.

Piszę ja osoba Głucha, znająca dobrze język polski i która skończyła 3 studia. Tylko 10% Głuchych jest w stanie posługiwać się biegle w j. polskim. To przede wszystkim ciężka praca i nauka rozumienia jak myślą osoby słyszące, ich metafory itp itp.Takie są realia bycia osobą Głuchą.

s3gaa

2015-05-06, 00:47
weź wypie**alaj z tym gównem.

to jest sadol.

adamZjeb

2015-05-06, 00:47
Po co głuchym matura?

Clematis

2015-05-06, 00:55
adamZjeb

nick adekwatny do komentarza