18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach

Klauzura sumienia w Norwegi.

S.T.U_Cummins • 2017-04-22, 07:02
Polska lekarka odmówiła założenia pacjentce spirali antykoncepcyjnej. A jakże, powołała się przy tym na popularną w Polsce klauzulę sumienia. Jednak norweski szpital wyrzucił ją za to na bruk. Polka poszła do sądu, ale ten właśnie stanął po stronie pracodawcy i uznał, że kobieta nie miała prawa ograniczać praw swojej pacjentki ze względu na swój światopogląd.

Źródło (nie zbyt wiarygodne): http://natemat.pl/201221,polska-lekarka-przegrala-w-norwegii-nie-miala-prawa-zaslaniac-sie-klauzula-sumienia

GlassEdi

2017-04-22, 07:09
Bardzo dobrze zrobili. Gratulacje i zimny browarek dla szpitala i sądu :)

domat1

2017-04-22, 07:54
I bardzo dobrze tępej id*ce. Wprowadzają w Polsce talibanizm katolicki i myślą, że w całym świecie są nawiedzeni ludzie.
Idąc tym tokiem rozumowania oznacza to, że nie lubiąc czarnych/ciapatych/żydów/polityków itp. mogę ich bezkarnie zabić (bo mam takie przekonania i moja wiara mi na to pozwala).
Właśnie takie postępowanie panowało w średniowieczu.

Nie tylko powinni taką lekarkę zwolnić, ale też żądać odszkodowania, bo nie po to zatrudniają fachowca, by nie wykonywał swoich obowiązków.

Wyobraźmy sobie:
- lekarz nie założy spirali
- aptekarz nie sprzeda gumki
- policjant nie zareaguje na pobicie kobiety, bo jej mąż to wierzący katolik
- adwokat nie będzie bronił innowierców
- sklepikarz nie sprzeda alkoholu, bo szkodzi
- nauczyciel nie będzie nauczał o ewolucji, bo to nie godzi się z jego wyznaniem
- itd.

Jak się idzie do danego zawodu, to wiadomo na początku na co się człowiek pisze. A jak komuś odwala, to niech idzie do fabryki sreberka zawijać.

A ciemnogród uważa, że może dyktować swoje prawa innym (tak właśnie zachowują się talibowie, ISIS i inne "postępowe" organizacje - PiS.)

RoboCat

2017-04-22, 08:01
Ale jak taki muslim powie ze nie moze bo jego zj***na religia mu nie pozwala to go jeszcze po dupie beda calowac i przepraszac a pacjentke do pierdla wsadza...

razor123

2017-04-22, 08:03
ja zaraz przestane płacić podatki i powołam się na klauzę sumienia. Jak widzę jak nieroby z Wiejskiej trwonią moje pieniądze to uważam, że mam do tego prawo!

~Velture

2017-04-22, 08:36
Stawiam dyszkę, że jakby to była ciapacka lekarka to by dostała jeszcze premię.

MgrMajster

2017-04-22, 09:08
Jest to nieco śmieszne...Nie pozwalają narzucić pielęgniarce swego światopoglądu pacjentce, ale SOBIE pozwalają narzucić światopogląd ciapatych :D :brawo2:

TB303

2017-04-22, 09:12
No niby fajnie, że utarli nosa katolskiej wariatce, ale...
MgrMajster napisał/a:

Nie pozwalają narzucić pielęgniarce swego światopoglądu pacjentce, ale SOBIE pozwalają narzucić światopogląd ciapatych


No właśnie.

mygyry

2017-04-22, 09:18
Akurat w tym temacie panuję wszechobecna hipokryzja o ile w tym przypadku sąd ma rację, bo jest to osoba zatrudniona przez kogoś i ma realizować swoją pracę, to w przypadku gdy otwieram sobie aptekę i inny sklep, dlaczego mi k***a nie wolno zdecydować co i komu będę sprzedawał? Tak samo, gdybym sobie otworzył gabinet ginekologiczny i powiedział, że nie będę zakładał spirali to wielki ch*j komu do tego dlaczego, idź sobie gdzie indziej.
Była ostatnio sprawa, że drukarzowi doj***li karę, bo nie chciał pedałom drukować ulotek, gdzie jest jego wolność?
Jak mechanik ci powie, że nie będzie ci Reno naprawiać, to też do sądu, bo ma to zrobić i ch*j?
Niech się pie**olą ci piewcy wolności, którzy chcą wolności dla jednych zabierając ją innym.
(Jeszcze raz, w tym przypadku sąd ma rację, bo jest to osoba zatrudniona u kogoś, gdyby miała swój gabinet, to byłbym murem za nią)

mazin

2017-04-22, 09:27
A teraz z serii "Sadol bawi i uczy":

Klauzula to warunek, zastrzeżenie zapisane aktach prawnych, w dokumentach;
Klauzura to reguła zakonna ograniczająca kontakty członków zakonu z osobami świeckimi lub część klasztoru, do której żadna osoba świecka nie ma wstępu.

pXIX

2017-04-22, 09:46
@mygry generalnie się z Tobą zgadzam, mam tylko jedno zastrzeżenie - takie punkty powinny być oznaczone. Skoro nie realizują jakiejś usługi nie powinny mieć prawa do podpisywania na nią kontraktów (bo niby jak? Brać pieniądze za nic, a innym nie starczy? Kpina), poza tym głupotą jest sytuacja gdy pacjent dowiaduje się na miejscu - nie dość że robi sztuczną kolejkę to jeszcze płaci, a czasem gdy liczy się czas ma rażąco zmniejszaną szansę na uzyskanie pomocy. Trochę jak ze sklepikarzem- możesz prowadzić spożywczak, rzeźnię, warzywnak, monopol czy inny rybny, tylko do cholery napisz, a nie ciskaj się że ktoś chce kupić u Ciebie mięso a Ty vege jesteś. Wystarczy napisać "warzywa/owoce" a nie się ciskać. Od razu będzie milej, a klient pójdzie kupić schab gdzie indziej i nie będzie marnować czasu

mygyry

2017-04-22, 10:13
pXIX, Ale wyobraź sobie, żeby w obecnym czasie zadowolić wszystkim takimi oznaczeniami, brakło by ci elewacji na twoim przybytku. Każdy kto otwiera swoją firmę i zamierza świadczyć jakieś usługi to z czasem z nurtu ogólnego ustawia się pod konkretne realizacje, odrzucając to mniej sprzyjające.
W myśl takich wyroków, można się doj***ć absolutnie do każdego, gdy odmówisz mu jakiejś realizacji.
Brak zwykłej, prostej normalności u jednych i drugich

~Velture

2017-04-22, 10:50
mygyry napisał/a:

w przypadku gdy otwieram sobie aptekę i inny sklep, dlaczego mi k***a nie wolno zdecydować co i komu będę sprzedawał?


No akurat w Polsce jest przepis mówiący, że nie wolno ci odmówić sprzedaży komuś czegoś w twoim sklepie bez podania wyraźnej i sprecyzowanej przyczyny.
I nie trzeba latać po sądach bo wystarczy wezwać policję i ci dojebią.

Już nie kojarzę dokładnych paragrafów ale miałem zapisane na starym kompie w ulubionych linki do tego bo samemu prowadzę sklep i jakaś k***a się zaczęła nosić, że odmówiłem jej sprzedaży więc potem w necie szukałem i faktycznie nie można odmówić sobie od tak bo grozi za to mandat jak ktoś zadzwoni po niebieskich albo sąd jak nie przyjmiesz mandatu i musisz bardzo precyzyjnie i dokładnie określić dlaczego komuś odmawiasz.

W praktyce ch*ja zrobisz bo odmówić możesz tylko pijanemu sprzedaży gorzały albo nieletniemu alko i fajek. W innym wypadku jak się ktoś uprze to jesteś przesrany równo z każdej strony czego najlepszym przykładem był temat o tym jak jakiś drukarz odmówił bandzie pederastów z lgbt wydrukowania ulotek bo nie chciał aby jego firma była kojarzona w jakikolwiek sposób z nimi a sąd uznał takie wytłumaczenie jako bezzasadne i doj***ł mu karę za odmowę.

nowynick

2017-04-22, 11:24
Jakby jebnela ze Allah jej broni to by wszyscy pokiwali głową ze zrozumieniem

piotrek_poldek

2017-04-22, 11:25
Jakby ta Polak była muzułmańskim transwestytą, wyrok byłby z pewnością inny.