18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach

Kilka "prostych" zagadek

grudzin7 • 2015-04-20, 20:15
Tak więc mam dla was kilka zagadek z konkursu EBEC. Niby jest to konkurs dla studentów kierunków inżynierskich, ale wybrałem tu kilka fajnych i prostych zadanek "z haczykiem", które każdy z was powinien umieć rozwiązać... Ale czy aby na pewno? ;-)

Powiedzmy, że umowa jest taka - jeśli źle odpowiesz na więcej niż 3 zagadki to stawiasz mi piwo!

Spróbujcie swych sił!

**w spojlerach są odpowiedzi, ale polecam najpierw samemu znaleźć odpowiedź na pytanie, a dopiero potem otworzyć spojler, inaczej ominie was najlepsza część zabawy :P

1) Jaką największą liczbę można zapisać za pomocą dwóch niepowtarzających się cyfr?

spoiler





2) Jeśli w pływamy w łódce w basenie (nie pytajcie dlaczego) i wyrzucimy za burtę duży, ciążący nam kamień, to co stanie się z wodą w basenie? Podniesie się, opuści czy pozostanie bez zmiany?

spoiler



3) Na stole leżą 162 monety, wśród nich fałszywa, cięższa od pozostałych. Ile (najmniej) razy trzeba ważyć, używając wagi szalkowej, aby być pewnym, która z monet jest fałszywa?


spoiler





4) W jednym miesiącu trzy niedziele wypadły w dni parzyste. Jaki dzień tygodnia był 20 dnia tego miesiąca?

spoiler





5) Piłka nożna uszyta jest z białych i czarnych łatek skóry. Czarne łatki są pięciokątami foremnymi, a białe są sześciokątami foremnymi. Każdy pięciokąt jest połączony brzegami z pięcioma sześciokątami, a każdy sześciokąt z trzema pięciokątami i trzema sześciokątami. Ile piłka ma białych sześciokątów jeśli czarnych pięciokątów ma 12?

spoiler




6) Ile różnych wyników działań możemy otrzymać, jeśli między pięć piątek wstawimy znaki podstawowych czterech działań matematycznych: +, -, *, : (dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie). Za każdym razem należy użyć wszystkich czterech znaków wstawiając jeden znak między każde dwie sąsiednie piątki.

spoiler





7) Paweł i Gaweł płyną kajakami pod prąd, przy czym prędkość Pawła względem wody jest 2 razy większa od prędkości prądu względem brzegów rzeki. Gaweł przepłynął tę samą odległośd w czasie 3 razy krótszym niż Paweł. Ile razy prędkość Gawła względem wody była większa od prędkości Pawła względem wody?

spoiler




8) Na końcach lekkiej dźwigni dwustronnej, znajdującej się w dużym, pustym akwarium, wiszą w równowadze dwa ciężarki: żelazny i aluminiowy. Co nastąpi, gdy do akwarium nalejemy wody - przeważy ciężarek żelazny, aluminiowy, czy jednak pozostaną w równowadze?


spoiler



9) Założę się, że w szkole używałeś liczby pi tysiące razy, ale czy znasz jej 5 cyfrę po przecinku?
liczba pi = 3.1415...(?)


spoiler



10) Szofer spojrzał na licznik swego samochodu. Licznik wskazywał liczbę 15951. Szofer zauważył, że ilość kilometrów, którą przebył, wyrażała się liczbą palindromiczną (taka która czytana od końca jest równa czytanej od początku). Ciekawe! - rzekł szofer. -Teraz chyba nieprędko pojawi się na liczniku liczba o tych samych właściwościach. Ale dokładnie w dwie godziny później licznik wskazywał następną liczbę palindromiczną. Z jaką prędkością jechał szofer w ciągu tych dwóch godzin?

spoiler



11) Są kulki w trzech różnych kolorach: czerwonym, zielonym i niebieskim. Tylko trzy kulki nie są czerwone, tylko cztery nie są zielone i tylko pięd nie jest niebieskich. Ile jest kulek?


spoiler



12)
A na koniec coś czego wariacje zapewne widział i próbował rozwiązywać już każdy, ale jeśli nie to zapraszam:


5 ludzi zamieszkuje 5 domów (domy stoją w linii obok siebie, patrzymy na nie tak jak byśmy stali przed nimi) w 5
rożnych kolorach. Wszyscy noszą różne nakrycia głowy, hodują różne zwierzęta i grają na różnych instrumentach.
Polak zamieszkuje pierwszy dom po lewej.
Czech mieszka w domu o kolorze łososiowym.
Burgundowy dom znajduje się po lewej stronie domu pistacjowego.
Anglik hoduje kangury.
Właściciel panamy mieszka obok osoby grającej na kastanietach.
Mieszkaniec seledynowego domu nosi cylinder.
Francuz nosi melonik.
Mieszkaniec środkowego domu hoduje mrówki.
Właściciel panamy ma sąsiada, który hoduje psy.
Osoba nosząca fedore gra na klawesynie.
Niemiec gra na harfie.
Polak mieszka obok turkusowego domu.
Osoba grająca na trójkącie mieszka obok domu seledynowego.
Osoba nosząca homburge hoduje koniki polne.
W burgundowym domu hoduje się morświny
Kto gra na Ukulele?

spoiler





Mam nadzieję, że lubicie wyzwania w postaci zagadek i chciało wam się je rozwiązywać, bo wiedzcie, że pie**oliłem się z tym ponad godzinę tłumacząc z angielskiego, poprawiając błędy i rozpisując rozwiązania.

A że post po rozwinięciu spojlerów jest bardzo długi to co poniektórym leniwym przypomnę, że klikając tu na dole też można postawić piwo ;-)

dumad

2015-04-20, 20:29
ale ja k***a jestem głupi :szczerbaty:
masz ode mnie piwko już po pierwszym pytaniu :szczerbaty:

g6...........66

2015-04-20, 20:32
Masz za fatygę :)

Snoon

2015-04-20, 20:34
za dzieciaka miałem nierówno pod sufitem i Pi znam do 20 miejsca :D

okrutnyCham

2015-04-20, 20:34
nie nie nie, nie bede robił z siebie większego debila niż jestem, już mam dosyć :amused:

wojniz2

2015-04-20, 20:59
hmm... gdzie odesłać swój dyplom?

Grzegorz.C

2015-04-20, 21:05
1) Niby fajnie ale jednak zapisałeś tą liczbę kilkoma cyframi.
2) Niby jakim cudem woda ma się opuścić skoro jest jej tyle samo??
3) Cóż, zj***łem
4) Trywialne :P
Resztę zrobię jutro bo mi k***a głowę suszy i dekoncentruje -.-

KI...........R3

2015-04-20, 21:07
Masz pwiko za napracowanie i że dałem się zmusić na główkowanie.

Areczos

2015-04-20, 21:10
Zagadka
Pewien koleś o niskim wzroście, mieszka na 10-tym piętrze. Jak pada deszcz to jeździ windą na 10-te, a jak nie pada to wysiada na 5-tym piętrze i idzie dalej schodami. Dlaczego?
-
-
-
-
-
-

spoiler

____

2015-04-20, 21:21
w zadaniu trzecim jest błąd, wystarczą 2 ważenia... Na początku ważysz dwie kupki po 81 monet, w kupce cięższej już wiesz że jest fałszywa moneta. Z cięższej kupki odkładasz jedną monetę na stół i ważysz dwie kupki po 40 monet, jeśli na szalce będzie równowaga to wiesz że odłożyłeś fałszywkę.

grudzin7

2015-04-20, 21:24
Grzegorz.C napisał/a:

1) Niby fajnie ale jednak zapisałeś tą liczbę kilkoma cyframi.
2) Niby jakim cudem woda ma się opuścić skoro jest jej tyle samo??




1) 8^9 (osiem do potęgi dziewiątej) nie umiem dawać górnego indeksu, a dopiero wtedy byłoby poprawnie - za pomocą tylko dwóch cyfr

2) Przeczytaj jeszcze raz, próbowałem wyjaśnić jak umiem najlepiej ale może spróbuję prościej - idź do kuchni, weź jakiś duży garnek i nalej do niego 3/4 wody. Potem wsadź do niego mniejszą plastikową miskę w taki sposób aby unosiła się na wodzie, następnie dociśnij miskę w dół, ale nie za mocno aby woda nie nalała się do środka. Widzisz? Woda się podnosi (to jest sytuacja łódki z kamieniem w środku). Później przestać dociskać miskę - jak zauważysz poziom wody po puszczeniu miski się opuści i nawet jeśli włożysz dłoń do wody to jej poziom będzie niższy niż wtedy gdy dociskałeś miskę

mam nadzieję ze teraz rozumiesz ;-)


Ja-nusz napisał/a:

w zadaniu trzecim jest błąd, wystarczą 2 ważenia... Na początku ważysz dwie kupki po 81 monet, w kupce cięższej już wiesz że jest fałszywa moneta. Z cięższej kupki odkładasz jedną monetę na stół i ważysz dwie kupki po 40 monet, jeśli na szalce będzie równowaga to wiesz że odłożyłeś fałszywkę.



ale jeśli nie będzie równowagi to musisz szukać dalej :P
jak chcesz zgadywać to nie potrzebujesz w ogóle ważyć

Keyzam

2015-04-20, 21:27
A co Ci powiem, że za pomocą 2 niepowtarzających się cyfr można zapisać dowolnie wielką liczbę? Poszukaj sobie info o notacji strzałkowej Knuth'a.

Hornet

2015-04-20, 21:27
A mnie zawsze denerwują te zagadki. Katują nimi praktycznie wszędzie, nie wspominając już o rozmowach o pracę. Duża część ludzi uważa, że jak się jest dobrym w zagadkach to świadczy to o umiejętności rozwiązywania problemów ale moim zdaniem tak nie jest. Nazwijcie mnie tłukiem czy jakkolwiek chcecie lecz zdecydowanie moim zdaniem nie ma to wpływu ani specjalnego związku z radzeniem sobie w różnych sytuacjach. Tak jak IQ nie świadczy o zaradności życiowej.
Sam się trochę nagłowiłem przy nich więc gratuluję tym, którzy rozwiązali je poprawnie.

ho...........zo

2015-04-20, 21:32
Nie odpowiedziałem poprawnie na żadne, ale piwa nie dam