18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Planowana przerwa techniczna - sobota 23:00 (ok. 2h) info
topic

Katastrofa "kysztymska"

Młynarz2033 • 2013-05-25, 20:12
Majak (z ros. latarnia morska) to zakłady atomowe na terenie Rosji, na wschód od Jekaterynburga. W 1957 roku na ich terenie miała miejsce poważna awaria. Zawiódł system chłodzenia zbiornika zawierającego dziesiątki tysięcy ton rozpuszczonych odpadów nuklearnych, co zaowocowało eksplozją (niemającą charakteru nuklearnego) o sile porównywalnej do wybuchu 75 ton trotylu. W konsekwencji 39 000 kilometrów kwadratowych pokryte zostało promieniowaniem o mocy 2 milionów kiurów.

Ponad 200 osób zmarło na chorobę popromienną, 10 tysięcy ewakuowano, a 470 tysięcy narażono na działanie promieniowania jonizującego. Sytuacja była bardzo dramatyczna. Z opisów wynika, że „widziano ofiary chorób o skórze zsuwającej się z twarzy, dłoni i innych odsłoniętych fragmentów ciała”. To obok katastrofy czarnobylskiej najgorszy wypadek nuklearny w historii ZSRR. Część obszaru skażona przez zakład Majak nadal, po tak wielu latach, jest zamknięta z uwagi na podwyższony poziom promieniowania.

Myślę że nie wielu o tej katastrofie słyszało , sam o niej się dowiedziałem dosyć niedawno.




mroczny30

2013-05-25, 22:21
masz więcej informacji?

webmasterzg

2013-05-26, 14:04
Fajny temat, wypadałoby go trochę rozwinąć.

wudun

2013-05-26, 20:15
@DUST DEVIL link nie działa :( Podaj może tytuł tematu przez szukajkę trafimy

[ Komentarz dodany przez: Angel: 2013-05-26, 20:21 ]
link poprawiony - przecinek na końcu był wstawiony