18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Dziurawienie klatki piersiowej.

j.b.n • 2015-03-04, 20:20
Coś z mojej branży. Chłopaki ćwiczą szybki dostęp do krwiobiegu (w przypadku, gdy do żyły wejść się nie da). Materiał (może mało sadystyczny, choć jest krew) zajumany z profilu społecznościowego PARAMEDiC Poland. Całość po angielsku:

Powyższy filmik to cały instruktaż od początku do końca. Pozwoliłem sobie skrócić ten filmik do samego wkłucia, przygotowania do wyciągnięcia i wyciągnięcia (na wypadek, gdyby kogoś nie interesował slang medyczny):

PS. Sprzęt nazywa się FAST 1.
PS.2. Pierwszy temat, sami dobrze wiecie co robić.

Mateush444

2015-03-04, 20:33
Możesz dać jakieś info co oni tam dokładnie robią? Bo widzę, że niby wkuwają dziobią "wszczykują" i wyrywają, ale i tak za dużo to mi nie mówi ;)

j.b.n

2015-03-04, 20:59
To urządzenie (FAST1) służy do przebicia kości mostka w celu zapewnienia dostępu do krwiobiegu. FAST wkłuwa się, gdy nie ma możliwości wkłuć się do żyły. Przy masywnych krwotokach kluczowym zadaniem ratowników jest zatamowanie krwawienia i podanie dużej ilości płynów dożylnie (kroplówek). Nie zawsze dojście dożylne jest możliwe. FAST pozwala podać płyny (i leki) do szpiku kostnego, co w efekcie jest tym samym, co podanie płynów do żyły. Jest zasada (wiadomo - od zasad są odstępstwa), że po dwóch nieudanych wkłuciach do żyły powinno wkłuć się do szpiku. FAST 1 jest jednym z wielu tego typu urządzeń. Jak Cię to interesuje, zapytaj wujka googla o "urządzenia do wkłuć doszpikowych". Proponuję przełączyć szukajkę na grafikę. Mądrej głowie wystarczy spojrzeć na fotkę ustrojstwa i od razu wiadomo, jak tego użyć. Jest tego mnóstwo, jednak z uwagi na prostotę użycia chłopaki ćwiczyli właśnie na tym.

mygyry

2015-03-04, 22:57
Ten co dał to na sobie zaprezentować jest prze ch*j!

Talpy

2015-03-04, 23:23
BIG jest niezłym ustrojstwem :D Tylko trzeba uważać żeby przy strzale w łapę sobie nie wbić go, niby jest strzałka ale różnie to bywa :D Osobiście korzystałem z EZ-IO (filmik poniżej) i jest to naprawdę super sprawa i uwierzcie mi to wcale nie jest takie straszne jak wygląda. Ból jest porównywalny jak przy zakładaniu zwykłego wkłucia dożylnego a może i nawet mniejszy bo czasem jak są słabe naczynia to zanim się założy to trwa i jest to dyskomfort. A tak to bzyk i git :mrgreen:

j.b.n napisał/a:

(...)Jest zasada (wiadomo - od zasad są odstępstwa), że po dwóch nieudanych wkłuciach do żyły powinno wkłuć się do szpiku. (...)


To by było dobre ale niestety jak siedzisz w temacie to wiesz jak jest ;)


[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=3pZxOqfB3YA
[/youtube]

8broda8

2015-03-04, 23:37
Talpy napisał/a:

BIG jest niezłym ustrojstwem :D Tylko trzeba uważać żeby przy strzale w łapę sobie nie wbić go, niby jest strzałka ale różnie to bywa :D Osobiście korzystałem z EZ-IO (filmik poniżej) i jest to naprawdę super sprawa i uwierzcie mi to wcale nie jest takie straszne jak wygląda. Ból jest porównywalny jak przy zakładaniu zwykłego wkłucia dożylnego a może i nawet mniejszy bo czasem jak są słabe naczynia to zanim się założy to trwa i jest to dyskomfort. A tak to bzyk i git :mrgreen:


To by było dobre ale niestety jak siedzisz w temacie to wiesz jak jest ;)


Kod:
https://www.youtube.com/watch?v=3pZxOqfB3YA

Nie wchodzą mi filmy z YT. Jeśli ktoś może to niech to poprawi :(



:-)


Tutaj podobna akcja z FAST-1 z innej perspektywy

Cathbad

2015-03-04, 23:49
od tego wkłucia się w kolano, boli mnie kolano o.o

j.b.n

2015-03-05, 01:10
Cathbad napisał/a:

od tego wkłucia się w kolano, boli mnie kolano o.o


Nie bój... to poniżej kolana. Wkręca się to w piszczel. Jak siedzisz i masz nogę zgiętą pod kątem 90 stopni, wymacaj rzepkę - to ta mała płaska kość z przodu kolana - poniżej jest taka miękka przestrzeń (to nie tu). Jeszcze niżej możesz wymacać (jak to się fachowo mówi) głowę kości piszczelowej. Jeszcze niżej i trochę przyśrodkowo (prawa noga - macaj troszkę w lewo, lewa noga - w prawo) jest taki obszar, że przez skórę czujesz od razu kość.... TO TU :)

Talpy napisał/a:

BIG jest niezłym ustrojstwem :D Tylko trzeba uważać żeby przy strzale w łapę sobie nie wbić


Kolega sobie strzelił BIGiem w kciuk... Niestety nikt nie wpadł na to żeby to uwiecznić. Uwiecznił się jednak w mojej głowie dźwięk, towarzyszący wyciąganiu tego ciulstewka. Nie wiem, czy mi się to uda, ale spróbuję opisać: takie "łłiiiii" na wdechu w bardzo wysokiej tonacji... jakby ktoś miękkim ołówkiem (okolice B8) zdołał wydać krótki dźwięk na szybie, przejeżdżając po niej na sztorc (nie... paznokcie po tablicy to przy tym dziecinada). Po "łłiiii" nastąpiło "cmok". I tyle.

Sabatiel

2015-03-05, 01:46
j.b.n napisał/a:


Uwiecznił się jednak w mojej głowie dźwięk, towarzyszący wyciąganiu tego ciulstewka.



co do ciekawych dźwięków utrwalających się w pamięci to ja mam nutkę w postaci głębokiego oddechu chłopczyka (połknięcie i ukąszenie w przełyk przez pszczołę ) po wykorzystaniu QuickTrach'a.
Bardzo fajny temat. można zrobić coś z ciekawostek z roboty ;)
pozdrawiam

ne...........ch

2015-03-05, 12:05
Jestem pod wielkim wrażeniem materiału i merytorycznych komentarzy. Pozdrowienia dla ratowników.