18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Dlaczego Polska nie wydobywa gazu łupkowego?

chewa • 2015-11-25, 12:27
Animacja przestawiająca problemy przy wydobyciu i poszukiwaniu gazu łupkowego (gazu z łupków).



dzikaKunaW_agrescie

2015-11-25, 13:05
Wszystko było by całkiem ciekawe tylko zmienić lektora i tekst który gada.

C.Z.E.S.I.E.K

2015-11-25, 13:29
hmmm.........
Dali by sobie spokój z gazem łupkowym. Zamiast tego powinni iść w energię z wodoru.

Attero132

2015-11-25, 15:08
Nie chce bigosu odgrzewać na wodorze.

HOMER.S

2015-11-25, 15:32
u nas to się nic nie opłaca, klasycznie...

saves

2015-11-25, 16:23
Ach jakie to wszystko mądre... Ciekawe, że gość nie wspomniał, iż do wydobycia potrzebne jest morze wody, a tej wbrew pozorom w Polsce już zaczyna brakować. Druga sprawa: co zrobić z syfem, który pozostaje po wydobyciu? I najistotniejsze: gazu po prostu nie ma. Robiłem kiedyś zlecenie, dla gościa, który przyjaźnił się z jednym z członków zarządu PGNIG. I on mu powiedział, że całe te łupki to była tylko i wyłącznie decyzja polityczna. Gdyby one rzeczywiście były, to kompanie gazowe ryłyby Polskę wzdłuż i wszerz. Bo przecież nawet sprzedając go ze 100% zyskiem i tak sprzedawały by o 50% taniej niż Rosja.

pepinio71

2015-11-25, 16:28
pie**oli gość w latach 60 polaki robili odwierty, hamburgery wtedy nawet nie wiedzieli co to jest Szczelinowanie hydrauliczne.

chewa

2015-11-25, 16:58
saves napisał/a:

Ach jakie to wszystko mądre... Ciekawe, że gość nie wspomniał, iż do wydobycia potrzebne jest morze wody, a tej wbrew pozorom w Polsce już zaczyna brakować. Druga sprawa: co zrobić z syfem, który pozostaje po wydobyciu? I najistotniejsze: gazu po prostu nie ma. Robiłem kiedyś zlecenie, dla gościa, który przyjaźnił się z jednym z członków zarządu PGNIG. I on mu powiedział, że całe te łupki to była tylko i wyłącznie decyzja polityczna. Gdyby one rzeczywiście były, to kompanie gazowe ryłyby Polskę wzdłuż i wszerz. Bo przecież nawet sprzedając go ze 100% zyskiem i tak sprzedawały by o 50% taniej niż Rosja.



No racja trzeba morza wody, tak samo jak przy konwencjonalnym wydobyciu które w Polsce już od lat jest prowadzone i jakoś sobie z tym radzimy.

Cały ten syf po wydobyciu zazwyczaj wpierniczają do otworu i zalewają betonem.

Łupki możliwe ze były decyzją polityczną, jednak złoża w tych warstwach istnieją i nie są wcale takie małe. Może nie takie duże jak wcześniej trąbione ale mimo wszystko spore. (Widziałem dane z odwiertów PGNiG przy pracy mgr kumpla.) Zeby dostac koncesje w Polsce trzeba mieć solidne plecy albo dać dużo w łapę dlatego nie ryją tej Polski wzdłuż i wszerz jak napisałeś.


pepinio71 napisał/a:

pie**oli gość w latach 60 polaki robili odwierty, hamburgery wtedy nawet nie wiedzieli co to jest Szczelinowanie hydrauliczne.



Ale mistrzu Polacy robili to w celu ogólnego rozpoznania geologii. Dziurawili wtedy teren całego kraju. Wiedzieli że jest tam gaz ale nie śniło im się wtedy o wydobywaniu jego.

premium122

2015-11-25, 17:10
Moze kogos zainteresuje, w komentarzach sporo dalszego materialu.Wypowiada sie takze dawny glowny geolog kraju ale pewnie wiekszosc z was powie ze to bajki kosmitow.
Na argumenty typu "to niemozliwe jakby cos bylo to by wydobywali i sprzedawali"
Ukryc nawet duza rzecz nie jest trudno jak ma sie kupionych ludzi.Po co mieliby wydobywac?Na szkode ruskim(zlamanie ich kontroli i monopolu)?Na szkode niemcow(zlamanie ich gospodarczej kontroli nad Polska oraz nasze wzmocnienie poprzez doplyw kapitalu ze sprzedazy surowcow)?
O amerykanach nie ma co wspominac bo oni by nam surowocw nie kradli dlatego ze chwilowo maja duzo u siebie i na bliskim wschodzie.

http://www.eprudnik.pl/zatajone-przed-polakami-bogactwa-polski-czyli-najwieksze-oszustwo-prl-bis-tzw-iii-rp/

mi...........80

2015-11-25, 17:18
Te teorie rozpowszechniane przez niektórych jakoby wydobycie tego gówna było opłacalne to kompletne brednie. Nie nie będę tego argumentował sami poszukajcie i poczytajcie na temat plusów i minusów takiej inwestycji.

MR07U

2015-11-25, 17:18
Ale pitolicie, mi się materiał podobał - z serii sadol uczy sadol bawi ;)

mi...........80

2015-11-25, 17:20
Nie będę pisał bo weźmiecie mnie za nawiedzonego eko-terrorystę.

nano50

2015-11-25, 17:26
Kurczę. Już miałem dać suba na start, ale widzę, że kolejny youtuber promuje swój kanał na Sadisticu. To tak nie działa! Teraz sam już nie wiem. Jak dam suba to zaczną szmaty zalewać Sadistica pierdołami, a trzeba dbać o nie skundlenie się tego portalu...

Toolpa

2015-11-25, 17:28
Odpowiedź jest krótka: Żydzi trzymają na tym łapę :amused:

Namex

2015-11-25, 17:35
A dlaczego nie wydobywamy innych surowców też ? Mamy pełno tego tutaj, a jakoś nikt nic o tym nie wspomina.