topic

Ambystoma meksykańska

77
piwo
Roxann  @ 2012-09-30, 21:25
Witam wszystkich!
Chciałam opowiedzieć o bardzo ciekawym zwierzątku, które na pewno każdy z nas kojarzy z widzenia, może nawet z nazwy, ale niekocznie z jego ciekawego, malutkiego życia.


Ambystoma meksykańska (Ambystoma mexicanum)


To małe, uśmiechnięte zwierzątko jest endemicznym słodkowodnym gatunkiem drapieżnego płaza ogoniastego z rodziny ambystomowatych. Rodzina ta znana jest ze zjawiska neotenii, czyli możliwości rozrodu w stadium larwarnym.

Ma ciało o masywnej budowie, grzbietobrzusznie spłaszczone. Na szerokiej głowie, w jej tylnej części, znajdują się 3 pary skrzeli zewnętrznych położonych po obu stronach głowy. Kończyny są delikatne, krótkie i kruche – przednie zaopatrzone w 4, a tylne w 5 palców. Ciało zakończone jest długim, wysokim i masywnym ogonem. U form neotenicznych występuje wysoka, bocznie spłaszczona płetwa ogonowa. U gatunków albinotycznych kościec jest widoczny poprzez cienką, półprzezroczystą skórę.

Rozróżniane są dwie formy barwne:

forma żyjąca w warunkach naturalnych – ubarwienie grzbietu ciemnoszare, czarne lub brązowe, z licznymi ciemnymi, prawie czarnymi plamkami tworzące marmurkowy deseń,
forma żyjąca w warunkach sztucznych (hodowlanych) – najczęściej występują tu barwy albinotyczne, jasnoróżowe a nawet białawe, z intensywnie różowymi skrzelami.

Długość ciała dojrzałych płciowo osobników (larw) sięga 30 cm.

Jest to gatunek prowadzący nocny tryb życia. O jego drapieżności mogą świadczyć szczątkowe zęby. Odżywia się porą wieczorową i nocną polując na małe zwierzęta wodne, ale także zdarzają się akty kanibalizmu.

Trzymane w grupie mogą sobie obgryzać kończyny i końcówki płetwy ogonowej. Ale askolotle się nie załamują! Mają zdolność regeneracji utraconych części ciała: kończyn, skrzeli czy nawet fragmentów w obrębie głowy, mózgu i serca. Regeneracja przebiega w wyniku rozprzestrzeniania trzpienia komórki w danym zagrożonym obszarze. Komórki takie mnożą się i są w stanie zastąpić brakującą tkankę, są przy tym w pełni funkcjonalne. Okres regeneracji trwa do kilku miesięcy.

Niedobór jodu w jaskiniach, w których żyją, powoduje, że zdolność do rozrodu płaz ten uzyskuje w postaci larwalnej. W tej też postaci zostaje do końca życia. (taki wieczny gówniarz) Występuje u nich wyraźny dymorfizm płciowy. Gonady samca ze względu na ich nabrzmiałość są łatwo zauważalne w okresie rozrodczym. Po okresie kilkutygodniowego zimowania samiec składa spermatofor (wytwarzany przez samca u niektórych gatunków zwierząt pakiet plemników otoczonych osłonką, który przekazywany jest samicy podczas godów) na częściach roślin. W tym czasie samica zbiera go wkładając do kloaki. Kilka tygodni po zapłodnieniu samica składa galaretowaty skrzek w ilości 200–6000 jaj. Okres inkubacji zależny jest od temperatury otoczenia, najcześciej trwa ok. 3 tygodni. Młode, wyklute larwy są wielkości ok. 15-20 milimetrów i są żarłoczne. Wymagane jest częste dokarmianie. Dojrzałość płciową osiągają po roku życia.

Ambystoma meksykańska jest cennym zwierzęciem laboratoryjnym wykorzystywanym jako organizm modelowy. W wyniku podawania mu hormonu tarczycy aksolotl uzyskał zdolność przeobrażenia się w postać lądową. Badaczem, który po raz pierwszy tego dokonał (w 1917 roku) była polska uczona, biolog Laura Kaufmann. Larwy karmiła wyciągiem z tarczycy już wyrośniętych i przeobrażonych ambystom, jak również tarczycą pochodzącą z innych zwierząt.

Gatunek ten jest często spotykany w laboratoriach do badań z zakresu transplantacji, badania wad serca, a także na potrzeby endokrynologii i genetyki.

W warunkach laboratoryjnych ambystoma żyje ok. 12–15 lat. W naturze mniej, 10–12 lat.

Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych klasyfikuje gatunek Ambystoma mexicanum w czerwonej liście krytycznie zagrożonych o najwyższej kategorii ryzyka. Według ostatnich obserwacji dzikiej populacji liczebność aksolotla szacowana jest na 700 - 1200 osobników, które istnieją w sześciu różnych miejscach podmokłych jeziora Xochimilco.

Działania ochrony tego gatunku koncentrują się głównie na podniesieniu znaczenia jeziora Xochimilco poprzez edukację, inicjatywy na rzecz przywrócenia siedlisk występowania gatunku. Rozwój populacji z gatunków hodowanych w domu, laboratoriach nie jest wskazany z uwagi na zagrożenie przenoszenia różnych chorób, w tym genetycznych.

Gatunek jest pod szczególną ochroną rządu Meksyku i kontrolą Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem.

Na koniec znalezione nagranie:Dopek 

2012-09-30, 21:29 [link]
W Zoologicznym kiedyś takiego widziałem :) ciekawe i smieszne zyjatko.

jacekmatys 

1
2012-09-30, 21:35 [link]
U mnie na patelni już by tak się nie uśmiechała

SłońTrojański

2012-09-30, 21:52 [link]
Browar. Dziewczynie się ten stworek podoba :)

Shymeq 

2
2012-09-30, 21:53 [link]
Uśmiech jak Tusk po wyborach.

Topol242

2012-09-30, 22:21 [link]
Zwierzak który się respi, no bajer można go torturować bez obaw że się go zabije. Idealny prezent dla sadola i sadolek na zbliżające się święta.

DisHonoreD 

2012-09-30, 23:00 [link]
takie same jak ryby ani tym sie pobawic ani nic

piter.1987 

1
2012-09-30, 23:05 [link]
ale zajebiste dałeś tłumacznie... nie dość ze łacińską nazwę sam sobie chyba przetłumaczyłeś to jeszcze źle... jak tłumaczysz z łacińskiego to po co zostawiasz pierwszy człon dalej po łacińsku... prawdziwa nazwa to Aksolotl meksykański.

Krzecha 

2012-09-30, 23:12 [link]
po prostu Aksolotl

DiesIrae 

2
2012-09-30, 23:12 [link]
To je aksolotl, posiadam takowego. Nic więcej nie napiszę bo mi się nie chce, zresztą gówno Was to obchodzi :hitler:

Roxann 

1
2012-09-30, 23:17 [link]
Obydwie nazwy: aksolotl i ambystoma meksykańska są często stosowane w literaturze zamiennie.

A jeśli nie przekonuje Cię to, to proszę:
"W języku polskim termin aksolotl, w ścisłym znaczeniu, oznacza stan rozwoju osobniczego – charakterystyczne, wodne stadium larwalne (larwa neoteniczna) kilku różnych gatunków płazów (niektóre źródła przypisują ten stan tylko jednemu gatunkowi – ambystomie meksykańskiej), natomiast ambystoma meksykańska, zwana też aksolotlem meksykańskim, a czasem w skrócie aksolotlem, to nazwa konkretnego gatunku opisanego naukowo pod nazwą Ambystoma mexicanum – pospolitego w hodowlach amatorskich i laboratoryjnych."

DarkBolo 

2012-09-30, 23:21 [link]
Dzięki za super temat!
Brakuje takich na sadolu.
Piwo leci!

kaktus23 

6
2012-09-30, 23:28 [link]

Cebe 

2012-09-30, 23:39 [link]
Zwierz fajny, ale takim też trzeba potrafić się zająć. Żeby zapewnić mu odpowiednie warunki, w których będzie się dobrze czuł, a co za tym idzie dobrze rozwijał i wyglądał, troszkę wiedzy potrzeba. I na pewno nie jest to "słoik" który jest zaprezentowany na filmie. To tak samo jak trzymanie "złotej rybki" w 2l kuli.
   Popularne tagi
dowód  stacja benzynowa  imiona  reporterka  aids  wagina  szpagat  budownictwo  hałas  jazz  erekcja  alko  ocean  skóra  piłkarz  cewka  szczyt  dziad  faul  ciuchy  katapulta  kamuflaż  paradoks  nazwy  irlandczyk  hentai  uliczna  hardkor  drogowy  ekwador  specjalne  cioty  bestia  życia  temat  hyundai  codzienność  kierownik  kwas
[ KWEJK ] [ JEB Z DZIDY ] [ WĄCHAM KSIĄŻKI ]